سایتی برای کمک‌های مردمی جهان به مردم فلسطین ایجاد می‌شود

تهران- ایرنا- دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی از راه اندازی یک سایت برای جمع آوری کمک های مردمی در سطح جهان به منظور کمک به مردم مظلوم فلسطین خبر داد.

حجت الاسلام حمید شهریاری سه شنبه شب در حاشیه برگزاری اولین روز از سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در جمع خبرنگاران گفت: یکی از راهکارهای کمک به مردم مظلوم فلسطین و یمن اجرای طرحی از سوی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی است و در سراسر جهان اطلاع دادیم که ما می توانیم به مردم فلسطین کمک رسانی کنیم.

وی افزود: در این طرح که به زودی راه اندازی خواهد شد، همه ملت های اسلامی را برای کمک به مردم مظلوم فلسطین دعوت کرده ایم و حساب هایی را برای بازسازی غزه و کمک به کودکانی که پدر و مادر خود را از دست داده اند، اعلام کرده ایم و این سایت بستری برای کمک همه مردم جهان به ملت فلسطین خواهد بود.

شهریاری در پاسخ به خبرنگار معارف ایرنا درباره شبهاتی که در فضای مجازی نسبت به ضرورت کمک های مردم ایران به فلسطین گفت: این سایت فقط برای مردم ایران راه اندازی نشده است. بلکه برای مردم جهان است و در این سایت حساب های بین المللی اعلام می شود و بسیاری از مسلمانان جهان به این سایت کمک می کنند.

وی ادامه داد: ما مطلع هستیم که ثروتمندان بسیاری در ایران و خارج از ایران وجود دارند که می توانند به تمام مستضعفان کمک کنند. این سایت برای مردم فلسطین راه اندازی شده و بیشترین تمرکز آن بر روی کسانی است که دارای مکنت در سراسر جهان هستند. طبیعی است که برای رسیدگی به مستضعفان ایران کمیته امداد و بنیاد مستضفعانطرح هایی دارند که پیگیری می کنند و امیدوارم با ترکیب این فعالیت ها شاهد آن خواهیم بود که فقر و تهیدستی از کل جهان  اسلام رخت ببندد. 

کنفرانسی با پیام صلح و دوستی 

دبیر مجمع تقریب مذاهب درباره پیام کنفرانس امسال گفت: پیام این کنفرانس، صلح و دوستی و پرهیز از تفرقه در جهان اسلام است. در این پیام تلاش کردیم تا گفتمان مشترکی را با همه اهل اسلام و جهان اسلام ترتیب دهیم که در این گفتمان همه ملت ها و کشورهای اسلامی دعوت به صلح عادلانه می شوند. 

راهکارهای عملی برای وحدت

وی درباره راهکار عملی برای وحدت میان مسلمانان گفت: باید تلاش کنیم تا جهالت را از دنیای اسلام برکنیم و علما وظیفه مهمی دارند و باید با ارشاد خود به ترویج همدلی و اخوت اسلامی بپردازند تا ترور و جنگ را از جهان اسلام برکنند. راه های عملی برای دستیابی به این مهم این است که بتوانیم علم و فهم عمیق را در جامعه اسلامی گسترش دهیم و استفاده از روش های عقلایی را برای رفع اختلافات را ترویج کنیم.

شهریاری ادامه داد: زمانی که همه عقلا با هم اختلاف می کنند دست به جنگ نمی زنند بلکه برای رفع اختلافات خود از روش های عقلایی استفاده می کنند و این روش ها باید به گونه ای ترویج شود که همه یاد بگیریم وقتی با هم اختلاف داریم در کنار یکدیگر همزیستی داشته باشیم بدون این که دست به خونریزی و ترور بزنیم و این دستور قرآنی است و امیدواریم همه کشورهای اسلامی تابع دستورهای قرآن و رسول خدا (ص) باشند. 

شهریاری گفت: بیشترین صحبتی که شده در موضوع کنفرانس بوده که اتحاد اسلامی، صلح و پرهیز از تفرقه و نتازع درجهان اسلام بوده است. در این کنفرانس شاهد بیش از ۵۱۴ سخنران در دو کانال تلویزیونی مجمع تقریب مذاهب هستیم که درباره این موضوع صحبت می کنند. موضوع قدس و مقاومت را امسال جزو موضوعات هفت گانه قرار داریم و بزرگداشت آیت الله محمدعلی تسخیری را در یکی از روزها خواهیم داشت. 

تشکیل یک فراسازمانی از علمای اسلامی

وی درباره پیشنهاد سید حسن نصرالله برای ایجاد یک کمیته از علمای جهان اسلام گفت: اکنون مجامع و سازمان های متعددی از علمای اسلامی داریم که در گروه های متفاوتی فعالیت می کنند. برخی از این گروه ها اختصاص به اهل سنت با گرایش اخوان المسلمین دارند، برخی دیگر ترکیبی از علمای شیعه و سنی هستند، برخی دیگر نیز علمای وهابی و احیانا طالبانی هستند.

رئیس سی و پنجمین کنفرانس وحدت اسلامی گفت: این پیشنهاد باید به این سمت و سو پیش برود که بتوانیم این سازمان ها را با هم همگرا کنیم و یک فراسازمانی از مجموعه علما تاسیس کنیم که بتوانند در کنار یکدیگر به گفت و گو بپردازند. ما مقدمات این کار را با سفرهایی که به این سازمان ها داریم، فراهم کردیم و در آینده پیگیری خواهیم کرد که این فراسازمان تشکیل شود و شاهد تاسیس مجموعه ای از علمای جهان اسلام به صورت مشترک باشیم.

سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در یک نگاه

مباحث سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در هشت محور جنگ و صلح عادلانه، اخوت اسلامی و مبارزه با تروریسم، آزاد اندیشی دینی، پذیرش اجتهاد مذهبی و مقابله با تکفیری و افراطی گری، همدلی و همدردی اسلامی و پرهیز از تنش ها و منازعات، احترام متقابل بین مذاهب اسلامی، رعایت ادب اختلاف و پرهیز از مشاجره، حرمت شکنی و توهین، تبیین امت واحده و اتحادیه کشورهای اسلامی، فلسطین و مقاومت اسلامی و بزرگداشت مرحوم آیت الله محمدعلی تسخیری مطرح می شود.

هدف از برگزاری کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی، ایجاد اتحاد و همبستگی در بین مسلمانان، همفکری علماء و دانشمندان جهت تقریب دیدگاه‌های علمی و فرهنگی آنان و نیز بررسی و ارائه راهکارهای عملی جهت دستیابی به وحدت اسلامی و تشکیل امت واحده در جهان اسلام و حل مسائل و مشکلات مسلمانان و ارائه راه‌ کارهای مناسب در این خصوص است.

در این کنفرانس ۵۱۴ سخنرانی برگزار می شود که ۲۳۰ سخنرانی با حضور ۵۲ مهمان از ۱۶ کشور به صورت حضوری و ۱۸۰ سخنران از شخصیت های فرهنگی و سیاسی داخل کشور خواهد بود. همچنین۳۶۰ سخنرانی به صورت وبیناری است که شامل ۱۸۰ سخنرانی خارجی و بین المللی و ۱۸۰ سخنرانی ایرانی است. این سخنرانی ها از کانال های یک و دوی کنفرانس وحدت پخش می‌شوند.

بسیاری از این برنامه ها با همکاری وزارت امور خارجه، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نمایندگان مقام معظم رهبری در کشورها و ستاد کنفرانس ضبط شده که در کنفرانس پخش خواهد شد. ۲۴ نشست وبیناری نیز برگزار می شود که هر نشست با حضور ۱۵ سخنران از شخصیت های جهان اسلام خواهد بود که مجموعه افراد خارجی از ۳۹ کشور جهان است و برنامه سخنرانی ها به صورت زنده در فضای مجازی و در سایت مجمع تقریب مذاهب اسلامی پخش می شود.

۱۷ نفر از شخصیت های برجسته نیز به صورت حضوری در چهار جلسه سخنرانی خواهند کرد و این مراسم با رعایت شیوه نامه های بهداشتی برگزار می شود. همچنین ۵۰ مقاله علمی که به دبیرخانه کنفرانس در دانشگاه مذاهب اسلامی، رسیده، در این کنفرانس مطرح می شود.

کنفرانس سی و پنجم دارای دو بخش علمی و اجرایی است که در بخش اجرایی کارگروه های محتوا و اطلاعات ملی، محتوا و اطلاعات بین المللی، تدوین و تولید و کارگروه رسانه و تبلیغات فعالیت می کنند. 

برگزارکنندگان کنفرانس امسال سعی کرده اند اندیشمندانی از تمام مناطق جغرافیایی مانند آمریکای جنوبی، آفریقا، جنوب شرق آسیا، آسیای میانه و قفقاز را دعوت کنند و  قرار است این سخنرانی ها در فضای مجازی به زبان های فارسی، انگلیسی و عربی بارگذاری شود.

هفته وحدت در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی از سوی امام خمینی (ره) مطرح شد و همه ساله از ۱۲ ربیع الاول سالروز میلاد پیامبر اعظم (ص) به روایت اهل سنت آغاز می شود و تا ۱۷ ربیع الاول سالروز ولادت رسول خدا (ص) به روایت شیعیان ادامه خواهد داشت که امسال از ۲۷ مهر تا دوم آبان خواهد بود. در همین راستا کنفرانس بین المللی وحدت از سوی جمهوری اسلامی ایران برگزار می شود.

مجمع تقریب مذاهب اسلامی از سال ۶۹ به دستور رهبر معظم انقلاب تشکیل شده، تاکنون ۳۴ دوره از کنفرانس وحدت برگزار شده است که اولین تا چهارمین کنفرانس وحدت قبل از تشکیل مجمع تقریب مذاهب در سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شده است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha