وزیر علوم: تاسیس خوابگاه‌های دانشجویی متاهلی ضروری است

تهران- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم افتتاح سه خوابگاه دانشجویی دخترانه که توسط ستاد اجرایی فرمان امام (ره) ساخته و امروز افتتاح شد، بر ضرورت تاسیس خوابگاه‌های دانشجویی متاهلی تاکید کرد.

این سه خوابگاه‌ دانشجویی جدید به همت بنیاد ۱۵ خرداد وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در دامغان، ارومیه و سنندج احداث و تحویل وزارتخانه‌های علوم و بهداشت شده است.

به گزارش وزارت علوم، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری روز سه‌شنبه در آئین افتتاح و بهره‌برداری از این خوابگاه های دانشجویی اظهار داشت: ساخت و توسعه خوابگاه‌های متاهلی نیز باید مورد توجه قرار گرفته و قدم‌های موثری در این زمینه برداشته شود.

محمد علی زلفی گل با تاکید بر ضرورت حمایت از بنیان خانواده افزود: دانشجویان و جوانان ما باید ضمن تحصیل علم  بتوانند به تشکیل زندگی مشترک خود نیز فکر کنند و دغدغه‌ای از بابت تامین محل زندگی متاهلی نداشته باشند.

در این مراسم که به صورت ویدئو کنفرانس در محل نمایشگاه دائمی ستاد اجرایی فرمان امام(ره) اجرا شد، وزیر علوم تصریح کرد: اگر ما هزینه لازم را برای توسعه علم و فناوری، کارآفرینی و اشتغالزایی صرف کنیم، بدون شک با کشورهای پیشرفته هیچ اختلافی نخواهیم داشت. ما از تمدن، تاریخ و ریشه‌ای برخورداریم که بسیاری از کشورهای پیشرفته آن را ندارند.

زلفی‌گل با اشاره به اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران در منطقه رتبه اول را دارد، ادامه داد: در بدو انقلاب ۱۷۰ هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی و بعضاً کارشناسی‌ ارشد داشتیم اما امروز بالغ بر ۱۵۰ هزار دانشجوی دکتری شاغل به تحصیل داریم.

وی تأکید کرد: در حال حاضر تعداد اعضای هیأت علمی کشور به ۸۰ هزار نفر رسیده و دانشگاه‌های ما در آسیا و رنکینگ دنیا سری در سرها دارند و این نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری ایران در بخش علمی مؤثر بوده است.

وزیر علوم بیان اینکه طبق برنامه توسعه ششم باید بخشی از درآمد ناخالص ملی را صرف تحقیقات می‌کردیم اما طبق آمار کمتر از نیم‌درصد آن صرف تحقیقات شده است، افزود: دولت سیزدهم مصمم است که در این مبحث ورود جدی و متفاوتی داشته باشد و برای ایجاد جهش در این زمینه به همکاری نهادهایی چون ستاد اجرایی فرمان امام نیازمندیم.

ساخت ۱۴ خوابگاه برای بیش از ۳ هزار دانشجو 

معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان امام نیز با بیان اینکه بنیاد ۱۵ خرداد ساخت کامل ۱۴ خوابگاه را طی تفاهم با وزارت علوم و بهداشت متعهد شده است، افزود: تا امروز پنج خوابگاه جدید دانشجویی افتتاح کردیم، سال گذشته دو خوابگاه در شهرکرد و نیشابور و امروز خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه‌های ارومیه، سنندج و دانشگاه علوم پزشکی دامغان را افتتاح و تحویل دولت دادیم.

سیدمصطفی سیدهاشمی در ادامه گفت: کل ظرفیت این ۱۴ خوابگاه ۳ هزار و ۱۰۰ نفر است و ۷۰ هزار مترمربع زیربنای خوابگاه‌هاست، ۶ خوابگاه برای دانشگاه‌های وزارت بهداشت و ۸ خوابگاه متعلق به وزارت علوم است.

وی با بیان اینکه خوابگاه‌هایی که امروز افتتاح شد ظرفیت ۷۴۰ نفری دارد و زیربنای آن ۱۶ هزار و ۵۰۰ متر مربع است افزود: ۱۳۰ میلیارد تومان برای ساخت و تجهیز این ۳ خوابگاه هزینه شده و عملیات ساخت خوابگاه‌های دانشگاه‌های بجنورد، علوم پزشکی و خلیج فارس بوشهر هم به پایان رسیده و آماده تجهیز است.

سیدهاشمی تصریح کرد: خوابگاه دانشگاه اراک، علوم پزشکی بیرجند، علوم پزشکی قائن، تربت حیدریه، دانشگاه بندرعباس و مراغه نیز براساس زمان‌بندی انجام شده پایان امسال و بهار سال آینده افتتاح خواهند شد.

معاون ستاد اجرایی فرمان امام تأکید کرد: این خوابگاه‌ها با استفاده از مدرن‌ترین استانداردهای فنی طراحی و ساخت شده است که شامل اتاق تلویزیون، مطالعه، سالن ورزشی، اتاق مهمان و سالن ملاقات جهت رفاه و بهره‌برداری دختران دانشجو انجام شده است.

سید هاشمی افزود: خوشبختانه سامانه‌ای در بنیاد ۱۵ خرداد راه‌اندازی شده که مردم و خیرین بتوانند به هر میزانی که می‌خواهند کمک کنند و کمک‌شان به اسم خودشان ثبت شود، خوشحالم که اعلام کنم ظرف ۱۴ ماه با استفاده از این سامانه ۳۱۳ میلیارد تومان با کمک مردم و خیرین جمع‌آوری شده که نشان می‌دهد این سامانه، سامانه‌ای قوی بوده و خیرین نیز به خوبی به میدان آمدند که این مبالغ صرف احداث مدارس، خوابگاه‌ها، بیمارستان‌ها، اشتغالزایی و سایر طرح‌ها در مناطق محروم می‌شود.

 در ادامه این مراسم در ارتباطی ویدئوکنفرانسی با ۳ استان کردستان، آذربایجان‌غربی و سمنان خوابگاه‌های دانشجویی جدید افتتاح شدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha