۱۰۰ مقاله به کنگره بین المللی فرهنگ و هنر در تمدن اسلامی ارسال شد

کیش - ایرنا - دبیر علمی نخستین کنگره بین المللی فرهنگ و هنر در تمدن اسلامی گفت: ۱۰۰ مقاله علمی و پژوهشی به دبیرخانه این کنگره از سوی پژوهشگران اسلامی کشورهای مختلف ارسال شد.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام داود رنجبران عصر سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این مقالات از پزوهشگران کشورهای مختلفی همچون پاکستان، عراق، افغانستان، سوریه، لبنان، مالزی، بوسنی و هرزگوین به دبیرخانه کنگره ارسال شده است.

وی اضافه کرد: عمده مقالات ارسال شده پژوهشی در انعکاس موضوعات مختلفی مانند بعثت، معراج و شخصیت فردی پیامبر گرامی اسلام در آثار هنری همچون نگارگری، نقاشی، خوشنویسی و سفالگری است.

حجت الاسلام رنجبران با بیان اینکه ۲۳ مورد از این مقالات از سوی هیات داوران کنگره علمی به عنوان برگزیده انتخاب شده است افزود: برگزیده ها در قالب کتابی به چاپ و در اختیار دانشگاه ها و مراکز پژوهشی اسلامی قرار خواهد گرفت.

وی یادآور شد: دکتر سیدسعید سیداحمدی‌زاویه، آذر جهان یار، خانم آمنه مافی تبار و سعید چاواری، ابوالفضل عبدالهی فرد و شیوا کاشانی ایلخچی، امیر مازیار، ایوب شافعی، رقیه السادات وزیری بزرگ، سحر اتحاد محکم و سمیرا نصر اصفهانی از جمله پژوهشگرانی هستند که مقالات آنان از سوی هیات داوران برگزیده شده است.

دبیر علمی نخستین کنگره بین المللی فرهنگ و هنر در تمدن اسلامی با بیان اینکه برخی از پژوهشگران مقالات خود را به صورت مشترک ارایه کرده اند افزود: مهدی خرد، سمانه (ثمین) رستم بیگی صفورا حکیمی گیتا مصباح، مریم اخباری، مائده جابری راد و متین آهنگری، محمد اعظم زاده و همایون حاج محمدحسینی و سرکار خانم نیلوفر شیرافکن، و  نغمه بهبودی از دیگر افراد برگزیده این کنگره هستند.

این کنگره در هفت محور شامل مباحث نظری پیرامون هنر و فرهنگ در تمدن اسلامی، تجلی شخصیت رسول الله (ص) در آثار هنری (نگارگری، خوشنویسی، شعر، ادبیات داستانی، انیمیشن، نمایش، سینما، معماری، هنرهای تزیینی) و جایگاه حضرت ختمی مرتبت در اتحاد اسلامی از دریچه فرهنگ و هنر برگزار می شود.

اهمیت و نقش نعت و منقبت رسول الله (ص) در هنر و ادبیات (منقبت‌خوانی، پرده خوانی، مدایح )، جمال و کمال رسول الله (ص) در قرآن کریم، تعاملات فرهنگی در جوامع اسلامی با تکیه بر سنت رسول الله (ص) (با رویکردهای ارتباط فرهنگی، قوم‌نگاری و گردشگری) و ظرفیت‌های جهان اسلام در توسعه ارتباط و تقریب از طریق گردشگری مذهبی از دیگر محورهای این همایش است.

نخستین کنگره بین المللی فرهنگ و هنر در تمدن اسلامی با محوریت تجلی رسوال الله در فرهنگ و هنر اسلامی با حضور اندیشمندانی از نقاط مختلف جهان به مدت هفت روز در تهران برگزار می شود.

این کنگره که به همت دانشگاه هنر تهران برگزار می شود و افتتاحیه آن به مناسبت هفته وحدت به میزبانی جزیره کیش برگزار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha