۲۷ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۸:۴۲
کد خبرنگار: 1309
کد خبر: 84510487
۰ نفر

برچسب‌ها

نسخه‌های خطی تألیف علامه بلادی بوشهری رونمایی شد

بوشهر-ایرنا- نسخه‌های خطی تالیف علامه سید عبدالله بلادی بوشهری همزمان با آغاز هفته وحدت در بوشهر و از طریق ارتباط مجازی با آستان قدس رضوی رونمایی شد.

به گزارش ایرنا، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر روز سه‌شنبه در این آیین گفت: وجود ۸۴ کتاب و مقاله گواه بر مقام والای علمی و پژوهشی و قلم شیوا، گویا و کوتاه علامه بلادی بوشهری است.

آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری افزود: انگلیس چهار بار از مسیر خلیج‌فارس به بوشهر حمله کرد که در جریان این تجاوزها علامه بلادی بوشهری برجسته‌ترین روحانی در مقابله با انگلیس در جنبش مشروطیت در نواحی جنوب ایران بود.

وی با اشاره به اینکه علامه بلادی بوشهری باتقوا و تسلط کامل به تمامی علوم و چند زبان از جمله ‌عربی‌، انگلیسی، فرانسوی داشت گفت:  این عالم برجسته به علوم طب، نجوم مسلط و فرهنگ ضد استعماری و ضد استبدادی در وجود وی نهادینه بود.

صفایی بوشهری ادامه داد: حضور این عالم مجاهد در بوشهر که مرکز تمدن ایران در خلیج فارس بود سبب تحول عظیم در این منطقه از کشور شد.

وی تحولات فرهنگی و سیاسی ناشی از حضور علامه بلادی بوشهری را حاکی از درایت و تسلط ایشان بر علوم مختلف و آگاهی از وضع جامعه آن دوران عنوان کرد.

کارشناس کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی نیز گفت: وجود ۲۷ نسخه به دست خط مولف علامه بلادی از میان ۴۲ نسخه اهدایی یکی از مصداق‌های نفیس بودن این مجموعه است.

حمیده شهیدی افزود: از میان آثار این عالم مجاهد که به کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی اهدا شده برخی نسخ به مسائل سیاسی و اجتماعی روز پرداخته است.

وی ادامه داد: نقل بی واسطه از وقایع روز آن دوران یکی دیگر از شاخصه‌های ارزشمند این نسخه‌ها است.

شهیدی بیان کرد: در آثار علامه بلادی بوشهری آرا و اندیشه‌های سیاسی، مبادی اندیشه‌های نظری و عملی در مقابله با استعمار و سیاست‌های رضاخان مشهود است.

وی همچنین علاقه خاص علامه بلادی بوشهری به ثبت و ضبط وقایع را یکی از شاخصه‌های آثار وی دانست و در این زمینه به «رساله نظام‌نامه حق» از مرحوم بلادی اشاره کرد.

آیت الله حاج سید عبدالله بلادی درسال ۱۲۹۱ هجری قمری در بوشهر متولد و درسال ۱۳۳۱به جوار رحمت حق پیوست و در قبرستان وادی‌الاسلام در نجف اشرف به خاک سپرده شد.

ردودالسته (رد کتاب ابن تیمیه)، زلال المعین فی شرح احادیث الاربعین، کشکول، کشف الاسرار، لوایح و سوانح (مشتمل بر سخنرانی ها، نامه ها و تلگراف‌های ایشان در ایام جنگ بین الملل اول و قیام دلیران تنگستان، ایقاظ‌الحبیب فی مظالم‌الصلیب (افشای جنایات استعمارگران مسیحی) از جمله کتاب‌های آیت الله بلادی بوشهری است.

همچنین آیت الله بلادی از علمایی بود که شهید رئیسعلی دلواری در قیام دلیران تنگستان علیه استعمار پیر انگلیس از وی دستور می‌گرفته است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha