۲۷ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۷:۳۸
کد خبرنگار: 1154
کد خبر: 84510421
۳ نفر

برچسب‌ها

آیین مولودی خوانی در میبد برگزار شد

یزد- ایرنا- آیین مولودی خوانی روز سه‌شنبه همزمان با نخستین روز گرامی داشت هفته وحدت با حضور تعدادی از بانوان در یکی از خانه‌ های سنتی «گودالی‌ها» در بافت تاریخی شهر میبد برگزار شد.

به گزارش ایرنا، آیین یادشده همراه با آماده سازی غذاهای سنتی نظیر مُشتُک ، نان سُورک ، تهیه شکلات ، نقل و شرینی حاجی بادام بسته بندی  و همراه با دمنوش آویشن از بانوان شرکت کننده پذیرایی شد.

دست‌اندرکاران گروه مجازی خوراکی‌های سنتی میبد برگزار کننده این مراسم بود و هرکدام شرکت کنندگان یک کد داشت و هر کد نیز نام یکی از غذاهای سنتی شهرستان بود.

گروه خوراکی ‎های سنتی میبد به همت نسرین علمچی ، مینا دولت آبادی و نرگس پورابراهیمی در فروردین ماه  ۱۴۰۰ راه اندازی شد، این گروه در خرداد ماه امسال یک دورهمی عصرگاهی همراه با پخت شولی یکی از آش‌های سنتی میبد و ایتان برگزار کرد.

یکی از مدیران این گروه مجازی هدف از راه اندازی چنین تشکلی را به ثبت  ملی خوراکی های سنتی میبد عنوان کرد و گفت: ابتدا تحقیق کردیم  و ضمن آشنایی با دستور پخت تعدادی از خوراکی‌های سنتی شهرستان اقدام کردیم.

علمچی افزود: از مراحل پخت غذاها نیز تصویر ویدیوی تهیه و در گروه بارگذاری می شود و در کنار آن نیز بانوان شرکت کننده در گروه تجربه‌ و ترفندهای پخت غذاهای مختلف را در گروه به اشتراک می گذارند.

وی ادامه داد: البته هدف اصلی  فعالیت این گروه تغییر ذایقه فرزندان شان و سوق دادن آنها به مصرف میان وعده‌های قدیمی مانند آجیل به جای چیپس ، پفک و فست فود است  و امیدواریم که بتوانیم  چند مورد از خوارکی‌های سنتی را هم به ثبت ملی برسانیم.

اوماچوک، لتیروک یا نان سُورک ، کلوچه خرمایی ، خمیر جادویی ، شُولی ، اِشکنه ، مُشتُک ، نان چپاتی ، کماچ ،چای عناب ، دونُک ، حلوا( شعله زرد)  ، سه پیازه ، کجوش ، کله گیپا، آش مخصوص برای زائو و آش ترخینه  از جمله غذاها و خوراکی‌هایی است که شیوه پخت آنها  درگروه خوراکی های سنتی میبد منتشر شده.

آیین مولودی خوانی در میبد برگزار شد

خانه سنتی معروف به «خانه گودالی‌ها» به گفته سید رحمان امامی‌متعلق به پدربزرگ اوست که نسل در نسل به آنها رسیده و چند بار مرمت شد هم اکنون هر از گاهی در آن دورهمی‌برگزار می‌شود.

این خانه المان‌ خانه‌های قدیمی‌مانند سکو  در ۲ طرف در خانه، راه پله هایی مانند راه پله‌های آب انبار  و هشتی و تالار را داراست و جوی آب در حیاط آن جاری است.

میبد شهری قدیمی مرتبط به دوره ساسانیان و با ۳۰۰ بنای تاریخی ثبت ملی  شد  و  ۸۰۰ هکتار بافت تاریخی آن از مناطق باستانی شهر محسوب می‌شود.

مرکز شهرستان ۱۰۶ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.

به گزارش ایرنا، هفته وحدت فاصله میان ۱۲ ربیع‌الاول سالگرد میلاد پیامبر اسلام (ص) بنابر روایات اهل سنت تا ۱۷ ربیع‌الاول تاریخ ولادت حضرت محمد (ص) بنابر روایات شیعه است. هفته وحدت در سال ۱۳۶۰ با تدبیر امام خمینی (ره) نامگذاری شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha