تدابیر انگلیس برای مهار انتشار کربن در آستانه برگزاری نشست گلاسکو

تهران – ایرنا – انگلیس روز سه شنبه در آستانه برگزاری نشست آب و هوایی سازمان ملل متحد "کاپ ۲۶" در گلاسکو، اعلام کرد که تا سال ۲۰۳۵میلادی نصب سامانه های گرمایشی با استفاده از سوخت های فسیلی در خانه های مسکونی این کشور، متوقف خواهد شد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری اسوشیتدپرس؛ بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس که آماده میزبانی از سران کشورهای جهان در اجلاس آب و هوایی سازمان ملل متحد "کاپ ۲۶" در پایان ماه اکتبر(ابان) می شود، در نشست سرمایه گذاری جهانی، در لندن برای جذب میلیاردها دلار سرمایه گذاری خارجی برای اجرای طرح های سبز، گفت که کشورش به عنوان بخشی از هدف دستیابی به توقف کامل انتشار کربن تا ۲۰۵۰، قصد دارد تا سال ۲۰۳۵ سامانه های گرمایشی خانه ها با سوخت های فسیلی را از دور خارج کند.

کارشناسان نشست کاپ ۲۶ در گلاسکو را آخرین فرصت برای کاهش روند گرم شدن کره زمین تا حداکثر ۱.۵ درجه سانتیگراد بالاتر از میزان پیش از دوره صنعتی شدن زمین می دانند.

دولت انگلیس اعلان کرده که پس از ۲۰۳۵ هیچ گونه دیگ بخار گازسوزی نصب نخواهد شد و از سال آینده (۲۰۲۲) خانوارها خواهند توانست با دریافت کمک هزینه ای به مبلغ هفت هزار دلار، دیگ های بخار گازسوز را با پمپ های گرمایشی دارای انتشار کم کربن، جایگزین کنند. هر چند منتقدان می گویند که بودجه ۶۲۲ میلیون دلاری اختصاص یافته به این برنامه در سه سال آینده، تنها برای ۹۰ هزار خانوار کفایت می کند.

یکی از توافق های این نشست یک روزه در موزه علوم لندن، همکاری انگلیس با برنامه کاتالیزور بنیاد "برکثرو انرژی" بیل گیتس برای جذب سرمایه گذاری ۲۷۵ میلیون دلاری بخش خصوصی در برنامه های تولید نیروی سبز در این کشور بود. لندن می گوید که توانسته در این نشست تعهداتی به مبلغ نزدیک به چهارده میلیارد دلار برای سرمایه گذاری خارجی جذب کند.

جانسون، با اشاره به سرمایه گذاری های بخش خصوصی و فشار مصرف کنندگان به عنوان عوامل اصلی در کاهش انتشار کربن و مهار دگرگونی های اقلیمی، کشورش را به عنوان زادگاه انقلاب صنعتی، دارای مسئولیت رهبری جهانی برای کاهش انتشار کربن و جلوگیری از گرم شدن بیشتر دمای زمین دانست.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان