آبیاری تحت فشار راهکار مناسبِ بهره‌ وری آبِ کشاورزی در اصفهان است

اصفهان - ایرنا - مسوول سامانه‌های نوین آبیاری سازمان جهاد کشاورزی اصفهان گفت: این استان در شرایط خاص خشکسالی قرار دارد و منابع آبی سطحی و زیرسطحی آن هرساله با افت روبه رو می‌شود بنابراین بهره گیری از روش‌های بهینه سازی مصرف آب از جمله در صنعت کشاورزی در این خطه ضروری است.

محمود صالحان روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار در مناطق مختلف استان اصفهان در دستور کار قرار گرفته است به‌ویژه در نواحی که کمبود بیشتری گزارش شده است اهمیت بیشتری دارد.

مسوول سامانه‌های نوین آبیاری سازمان جهاد کشاورزی اصفهان گفت: در ۶ ماه اول امسال چنین طرح هایی در ۲ هزار و ۴۰۰ هکتار از زمین‌های زراعی استان اجرا شده است.

صالحان اضافه کرد: این طرح‌ها در بیشتر شهرستان‌های این استان اجرا شد اما از حیث وسعت بیشترین ارقام مربوط به اصفهان، اردستان، آران و بیدگل و سِمیرُم است.

وی رقم هزینه برای این سامانه‌ها را بالغ بر ۵۰ میلیارد تومان برآورد کرد و افزود: تخصیص اعتبارات کافی، شتاب و دربرگیری بیشتر اراضی در انجام پروژه‌های مشابه را افزایش می‌دهد.

مسوول سامانه‌های نوین آبیاری سازمان جهاد کشاورزی اصفهان تاکید کرد: با توجه به نیاز مبرم کشاورزان استان به اجرای سامانه‌های جدید آبیاری و مشکلات ناشی از خشکسالی و همچنین مبارزه با اثرات ناشی از کاهش منابع آب‌های زیرزمینی، تخصیص اعتبارات بیشتر و به موقع در این زمینه راهگشا خواهد بود.

بر اساس اعلام مسوولان سازمان جهاد کشاورزی اصفهان، بررسی‌ها نشان می‌دهد که ۲۵۰ هزار هکتار از مزارع این استان قابلیت پیاده سازی طرح‌های آبیاری جدید را دارد که تاکنون برای حدود ۱۲۶ هزار هکتار اجرا شده است.

استان اصفهان با داشتن ۵۶۸ هزار هکتار اراضی کشاورزی معادل پنج درصد از مساحت استان و ۳.۵ درصد از اراضی کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده و با برخورداری از شرایط متنوع آب و هوایی، استعداد تولید انواع محصولات کشاورزی را دارد، به‌گونه‌ای که در مناطق گرم و خشک آن خرما، انار و پسته و در مناطق سرد و کوهستانی‌اش بادام و گردو و در مناطق معتدل و معتدل سرد، انواع محصولات دانه‌دار و هسته‌دار کشت می‌شود.

مجموع اراضی زراعی استان اصفهان حدود ۴۸۶ هزار هکتار است که در سال‌های طبیعی از حیث بارندگی حدود۷۰ درصد آن به کشت محصولات زراعی مانند انواع غلات، حبوبات و محصولات علوفه‌ای، جالیزی و انواع سبزی و صیفی و گیاهان زینتی اختصاص می‌یابد و تولید سالانه محصولات زراعی استان در شرایط عادی حدود چهار میلیون و پانصد هزار تُن برآورد می‌شود.

مجموع اراضی باغی این دیار نیز حدود ۸۰ هزار هکتار است و بطور عمده شامل انواع سیب درختی، انار،به، انگور، بادام، پسته، گلابی و زردآلوست و مجموع تولیدات باغی و گلخانه‌ای استان در شرایط عادی حدود ۸۰۰ هزار تُن برآورد می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha