کرونا ۴۰ هزار میلیارد ریال به مسافربری عمومی خسارت زد

بجنورد-ایرنا- مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای گفت: خسارت وارد شده به صنعت حمل  و نقل عمومی ناشی از شیوع کرونا ۴۰ هزار میلیارد ریال است که امید می رود با بازگشت به شرایط عادی، آسیب های اقتصادی جبران شود.

داریوش باقرجوان روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا در بجنورد اظهار داشت: شیوع کرونا سبب شده تا جابه جایی مسافر با ناوگان عمومی در سال جاری و پارسال نسبت به وضعیت پیش از این بیماری ۵۰ درصد کاهش یابد.

وی افزود: در وضعیت معمول، سالانه جابه جایی ۲۰۰ میلیون مسافر با ناوگان حمل و نقل عمومی پیش بینی شده اما با توجه به شیوع کرونا و لزوم رعایت فاصله اجتماعی در این ناوگان، این رقم محقق نشده است.

باقرجوان اظهار داشت: جابه جایی مسافر با رعایت دستور العمل خالی بودن ۵۰ درصد ظرفیت در حال انجام است که البته تبعات اقتصادی برای شرکت ها و رانندگان دارد و گلایه ها از لطمه کرونا و تحت شعاع قرار گرفتن صرفه اقتصادی  بسیار گزارش شده است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه متقاضیان دریافت خدمات از ناوگان حمل و نقل عمومی، عمدتا بخش آسیب پذیر هستند، افزایش نرخ کرایه ها متصور نیست و هزینه ها باید از طریق افزایش مسافر جبران شود اما با شیوع کرونا، شمار مسافران کم شده است.

مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای افزود: اکنون خدمات رسانی به مسافران با رعایت فاصله گذاری، تهویه در ناوگان و نیز رعایت سایر  پروتکل های بهداشتی همچون استفاده از ماسک و ضدعفونی کردن در حال انجام است. 

وی در بخش دیگر سخنان خود درباره فرسودگی ناوگان مسافری گفت: اکنون سه هزار و ۸۰۰ دستگاه ناوگان اتوبوسی،  ۱۸ هزار دستگاه ناوگان سواری کرایه و ۱۴ هزار و ۵۰۰ دستگاه ناوگان مینی بوس در کشور فرسوده است که باید بازسازی شود.

مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای گفت: قرار است سالانه سه هزار دستگاه سوای کرایه، ۵۰۰ دستگاه اتوبوس و یکهزار دستگاه مینی بوس بازسازی شود. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha