رابطه ای بین شدت عوارض واکسن کرونا و اثربخشی وجود ندارد

اهواز - ایرنا - یک متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری گفت: اثر بخشی تمامی واکسن‌های کرونا تقریبا یکسان است و رابطه ای بین شدت عوارض و میزان اثربخشی آنها وجود ندارد.

دکتر شکرالله سلمان زاده سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: نباید تصور کنیم اگر یک نوع واکسن عارضه کمتری دارد اثر بخشی آن نیز کاهش می‌یابد.

وی افزود: سیستم ایمنی افراد با هم متفاوت است ممکن است ۲ نفر که واکسن سینوفارم دریافت کرده اند با ۲ واکنش متفاوت روبرو شوند.

سلمان زاده بیان کرد: همچنین اگر قبلا سیستم ایمنی فرد با ویروس کرونا تماس داشته بعد از واکسینه شدن ممکن است عوارض کمتری را تجربه کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی آبادان ادامه داد: گاهی واکنش و عوارض واکسن به دلیل مواد داخل واکسن از جمله نگهدارنده‌ها است بنابراین الزاما به ساختار ویروس مربوط نیست.

وی اضافه کرد: به صورت عمده واکسن‌ها عارضه عمده ای ندارند و تب، لرز و بدن درد از عوارض مهم محسوب نمی‌شود.

سلمان زاده اظهار داشت: افرادی که یک بار به کرونا مبتلا شده و واکسن نیز دریافت کرده اند ایمنی بالاتری را تجربه می‌کنند.

این متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری گفت: مطالعات بر روی واکسن‌ها به صورت کامل انجام نشده ولی ایمنی ۶ ماهه مطرح شده و بعد از آن باید دُز یادآور تزریق شود.

در حال حاضر حدود سه میلیون و ۷۰۰ هزار دُز واکسن در خوزستان تزریق شده که از این تعداد ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر حداقل یک دُز را دریافت کرده اند.

اکنون ۱۲ شهرستان خوزستان در وضعیت زرد و ۱۵ شهرستان آبی کرونایی هستند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha