ایپسوس: پزشکان، بیشترین میزان اعتماد عمومی را در جهان کسب کردند

تهران- ایرنا- نتایج نظرسنجی اخیر موسسه ایپسوس نشان می‌دهد که پزشکان تا پیش از همه‌گیری کرونا، دومین جایگاه "قابل اعتماد بودن" را نزد مردم داشتند اما در حال حاضر بیشترین میزان "جلب اعتماد عمومی" را در جهان کسب کرده‌اند.

به گزارش ایرنا در گزارش اخیر این موسسه آمده است: همزمان با همه گیری کرونا در دو سال اخیر، برخی از حرفه ها مانند پزشکان، دانشمندان و معلمان از لحاظ جلب اعتماد مردم در رتبه بالایی قرار گرفته اند حتی پزشکان که تا پیش از این هم مورد اعتماد مردم بودند، در حال حاضر با این افزایش ۷ درصدی توانستند جایگاه نخست را از آن خود کنند.

دانشمندان نیز با وجود این که جایگاه خود را در سطح جهانی به پزشکان باختند، اما افزایش هایی را در میزان قابل اعتماد بودن در بین مردم کسب کردند که بیشترین میزان آن متعلق به عربستان سعودی با افزایش ۱۷ درصدی بوده است. معلمان نیز با وجود این که جایگاه جدیدی کسب نکردند و در مقام سوم خود باقی ماندند، اما افزایش هایی را در میزان جلب اعتماد مردمی تجربه کردند و توانستند مانند دانشمندان بیشترین افزایش (۱۶ درصد) را در عربستان سعودی کسب کنند.

در ادامه این گزارش آمده است: این در حالی است که در سه سال گذشته، وزیران دولت، مدیران تبلیغات و سیاستمداران کمترین میزان اعتماد عمومی را کسب کرده اند و این برای سومین بار متوالی است که سیاستمداران، در رتبه آخر این میزان اطمینان قرار گرفته اند البته با وجود ثبات این آمارها، می توان کاهشی را در میزان "بی اعتمادی" نسبت به آنها مشاهده کرد.

شاخص اعتبار جهانی ایپسوس، میزان اعتماد عمومی نسبت به بسیاری از حرفه ها را از سال ۲۰۱۸ میلادی تاکنون منتشر کرده است و شاخص ها را درباره دنیای قبل از شیوع کرونا و زمان حال مورد مقایسه قرار داده است. در ۲۸ کشور دنیا، به طور متوسط میزان اعتماد به پزشکان ۶۴ درصد ارزیابی شده اند و دانشمندان با ۶۱ درصد در جایگاه دوم و معلمان با ۵۵ درصد در جایگاه سوم قرار گرفته اند. این در حالی است که به طور میانگین تنها ۱۰ درصد مردم سیاستمداران، ۱۴ درصد وزرای دولت و ۱۵ درصد مدیران تبلیغات را قابل اعتماد می دانند.

 به طور میانگین، تقریبا دو سوم مردم در ۲۲ کشوری که در سه دوره قبل مورد بررسی قرار گرفته اند، پزشکان را قابل اعتماد می دانند (۶۴ درصد) که نشان دهنده افزایش ۷ درصدی نسبت به آمارهای سال  ۲۰۱۹ میلادی و افزایش ۹ درصدی نسبت به سپتامبر سال ۲۰۱۸ میلادی است.

در مقابل، با ثابت ماندن میزان اعتماد (۶۱ درصد) در تمام این سه سال، نسبت ها نتیجه یکسانی را درباره دانشمندان بیان می کنند.

بریتانیا با ۷۲ درصد اعتماد مردمی نسبت به پزشکان در جهان پیشتاز است، نسبتی که اندکی نسبت به سال ۲۰۱۸ میلادی افزایش یافته است (۶۷ درصد). همچنین، پزشکان به میزان زیادی مورد اعتماد مردم هلند (۷۱ درصد) و مردم کانادا (۷۰ درصد) هستند.

با این وجود بزرگترین تغییرات در میزان اعتماد عمومی به پزشکان در چند سال اخیر در کشورهای دیگری صورت گرفته است: در مجارستان و شیلی طی سال های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ میلادی، میزان اعتماد به پزشکان ۱۹ درصد افزایش یافته است. در این بازه زمانی، در عربستان سعودی (۱۷ درصد)، لهستان (۱۲ درصد)، برزیل و روسیه (هر دو ۱۰ درصد) افزایش به ثبت رسیده است.

این در حالی است که در برخی کشورها میزان کمتری اطمینان نسبت به عملکرد پزشکان وجود دارد چنان که مردم کره جنوبی با ۳۸ درصد، کمترین اعتماد را نسبت به پزشکان دارند، البته این آمار نسبت به سال  ۲۰۱۸ میلادی ۱۰ درصد افزایش یافته است.

در میزان کمترین اعتماد به پزشکان، ژاپنی ها با ۵۲ درصد، دومین جایگاه را در اختیار دارند، البته این آمار نیز نسبت به نظرسنجی که در سال  ۲۰۱۹ میلادی قبل از همه گیری کرونا انجام شد ۱۳ درصد افزایش داشته است.

 مکزیک تنها کشوری است که طی سال های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ میلادی، آمار کاهشی را در میزان اعتماد به پزشکان ثبت کرده است و میزان اعتماد از  ۷۱ درصد به ۶۶ درصد کاهش یافته است.

بسیاری دیگر از مشاغل در همان میزانی که در نظرسنجی های قبل از همه گیری کرونا ثبت شده، باقی مانده اند از جمله سیاستمداران که در طول این سه سال، رتبه آخر میزان قابل اعتماد بودن را کسب کرده اند. امسال به طور میانگین تنها ۱۰ درصد مردم سیاستمداران را قابل اعتماد می دانند.

شش نفر از هر ۱۰ فردی که در نظرسنجی مورد سنجش قرار گرفته است (۶۱ درصد) دانشمندان را قابل اعتماد باقی می دانند و رتبه بندی آن ها در بسیاری از کشورها در دو سال گذشته ثابت باقی مانده است. از سال ۲۰۱۹ میلادی تاکنون، بیشترین افزایش در اعتماد به دانشمندان در عربستان سعودی (۱۷ درصد)، مجارستان (۱۳درصد)، برزیل (۹ درصد) و کانادا (۸ درصد) ثبت شده است. در حالی که بیشترین کاهش اعتماد در آرژانتین (۱۱ درصد) و مکزیک (۸ درصد) ثبت شده است.

در سومین نظرسنجی متوالی، معلم ها با ۵۵ درصد، سومین حرفه قابل اعتماد باقی می مانند. مانند دانشمندان در بسیاری از کشورها میزان اعتماد به معلمان در دوران همه گیری کمی تغییر کرده است، طی سال های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ میلادی، درصد اعتماد به معلم ها در عربستان سعودی ۱۶ درصد و در مجارستان و ژاپن ۹ درصد افزایش یافته است. در همان دوره، دیدگاه های مثبت نسبت به قابل اعتماد بودن معلم ها در مالزی (۸ درصد)، ایتالیا و آفریقای جنوبی (هر دو ۶ درصد) افزایش یافته است، در حالی که این دیدگاه ها در آمریکا (۶ درصد) و آرژانتین (۵ درصد) کاهش داشته است.

در سطح جهانی، سه حرفه جایگاه کمترین میزان قابل اعتماد بودن را کسب کرده اند: وزیران دولت، مدیران تبلیغات و سیاستمداران. در سال جاری میانگین جهانی، میزان قابل اعتماد بودن وزیران دولت را ۱۴ درصد، مدیران تبلیغات ۱۵ درصد و سیاستمداران را ۱۰ درصد ثبت کرده است.

با وجود این که این آمارها مشابه سال گذشته است اما سطح بی اعتمادی در این حرفه ها مقداری کاهش پیدا کرده است. در سال های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ میلادی تعداد افرادی که نسبت به سیاستمداران بی اعتماد هستند با کاهشی ۴ درصدی از ۶۶ به ۶۲ درصد رسیده است.

همچنین بی اعتمادی به وزیران دولت ۵ درصد کاهش یافته است (از ۵۸ درصد به ۵۲ درصد رسیده است).

در سال ۲۰۱۹ میلادی، حدود نیمی از افراد، مدیران تبلیغات را غیر قابل اعتماد می دانستند (۴۵ درصد)، اما در حال حاضر این آمار به ۳۹ درصد رسیده است.

https://www.ipsos.com/en/global-trustworthiness-index-۲۰۲۱

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha