طلاب اصفهان کشتار شیعیان در افغانستان را محکوم کردند

اصفهان - ایرنا- تجمع اعتراضی طلاب و روحانیون حوزه علمیه اصفهان در محکومیت کشتار شیعیان افغانستان روز سه‌شنبه در مدرسه علمیه صدر بازار برگزار شد.

به گزارش ایرنا، طلاب شرکت‌کننده در این مراسم با سردادن شعارهای 'مرگ بر آمریکا'، 'مرگ بر اسرائیل'، 'مرگ بر داعش'،انفجار تروریستی در شهرهای قندوز و قندهار افغانستان را محکوم کردند.

در بخشی از این مراسم پیام رهبر معظم انقلاب در  خصوص جنایات افغانستان قرائت شد.

یکی از علمای شیعه افغانستان در این مراسم گفت: دشمن درصدد اختلاف و تفرقه مذهبی در افغانستان است درحالی‌که جوانان اهل سنت نیز برای اهدای خون به زخمی‌های شیعه افغانستان در افغانستان صف کشیدند.

حجت‌الاسلام سید عبدالهادی حسینی سعیدی بابیان اینکه داعش و تکفیری‌ها شیعیان را خطرناک قلمداد می‌کنند، افزود: شیعیان هزاره افغانستان یک‌چهارم جمعیت افغانستان و مطمئن‌ترین اقوام افغانستان هستند و تاریخ گواه این مدعا است.

وی افزود: شیعیان افغانستان مساجد را بازسازی و نوسازی کردند، بزرگترین مدرسه علمیه در جهان اسلام با ۳۶ هزار متر با تجهیزات روز در کابل ساختند، مراکز فرهنگی، کتابخانه‌ها، ورزشگاه‌ها، تلویزیون‌های خصوصی، مدرسه‌ها و دانشگاه‌های خودگردان را تاسیس کردند، کشاورزی را از مسیر سنتی به صنعتی سوق دادند، آب‌های سرگردان در روستاها را کنترل و از آن برق تولید کردند، انرژی خورشیدی را راه‌اندازی کردند؛ آیا این مسائل خطرناک است.

این عالم افغانستان بابیان اینکه امروز بی‌سوادی در بین شیعیان افغانستان در حد صفر است، تصریح کرد: شیعیان با کدام دولت و گروه جنگیده است و اگر در کارزاری هم بوده‌اند صرفا برای دفاع در برابر کسانی است که با ما جنگیده‌اند و برای دفاع از مساجد، مدارس و مراکزمان بوده است.

وی با اشاره به وضعیت بد معیشتی در افغانستان، خاطرنشان کرد: انتظار ما از مراجع تقلید این است که به متمکنان افغانی اجازه دهند تا رفع کامل این شرایط اقتصادی بد، وجوهات را صرف بهبود این وضعیت کنند.

حجت‌الاسلام حسینی سعیدی گفت: مردم افغانستان از کمیته امداد و هلال‌احمر ایران انتظار دارند پویشی برای کمک به مردم افغانستان به راه‌اندازی کنند زیرا اگر جامعه جهانی شیعیان به فریاد افغانستان نرسند به‌طور یقین یک فاجعه بزرگ انسانی در افغانستان رخ خواهد داد.

وی اضافه کرد: انتظار ما از طلاب و هنرمندان آن است که صدای مظلومیت ما را به گوش جهان برسانند و از آنها بخواهند که به داد مردم افغانستان بویژه شیعیان برسند چراکه امروز به جرم هزاره بودن و شیعه بودن قتل‌عام می‌شوند.

این عالم افغانستان با قدردانی از جمهوری اسلامی ایران برای کمک به انتقال مجروحان حوادث تروریستی افغانستان به ایران، گفت:انتظار داریم دولت ایران در سازمان ملل در بین کشورهای جهان به‌گونه‌ای اقدامات موثر فوری انجام دهد تا این فاجعه خاتمه پیدا کند و با رایزنی با طالبان مانع از کوچ اجباری شیعیان شود.

به گفته وی، باید دفاع از شیعه خط قرمز جمهوری اسلامی ایران باشد.

وی با اشاره به هجوم گرسنگان افغانستان به مرزهای ایران خواستار راه‌اندازی ایستگاه‌های موقتی برای اسکان و تغذیه آنها در مرزها شد و افزود: دولت ایران تا عادی شدن شرایط با افرادی که به‌صورت قاچاق وارد ایران می‌شوند یا  تمدید اقامت آنها تمام می‌شود، مدارا کند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha