آزمایشگاه استاندارد کالاهای صادراتی در بانه راه‌اندازی می‌شود

سنندج - ایرنا - معاون استاندارد سازی و آموزش اداره استاندارد کردستان گفت: براساس نیاز بانه آزمایشگاه استاندارد برای تعیین ماهیت کالاهای صادرات محور در این شهرستان راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش ایرنا فرید بطی روز سه شنبه مراسم تقدیر از فعالان حوزه استاندارد در بانه با بیان اینکه براساس نیاز در شهرستان آزمایشگاه تجهیز می شود اظهار داشت: یکی از واحدهای تولید لامپ استاندارد بین المللی ۱۷.۰.۲۵ دریافت کرده و آزمایشگاه این واحد نیز راه اندازی می شود.

وی ادامه داد: براساس قانون نباید مصالح غیر استاندارد در ساختمان ها مصرف شود اما در بعضی از ساختمان ها بتن ریزی غیر استاندارد انجام شده که نیاز است این موضوع پیگیری شود و از احداث ساختمان فاقد پروانه جلوگیری شود.

بطی گفت: ساختمان قبلی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بانه توسط استانداری به اداره استاندارد واگذار شده که این ساختمان برای آزمایشگاه استاندارد تجهیز می شود در صورت تامین اعتبار و زمین آزمایشگاه استاندارد در بازارچه سیرانبند بانه نیز مستقر می شود.

وی با اشاره به اینکه بانه کمترین مشکل را به لحاظ استاندارد دارد افزود: نیروی متخصص در این آزمایشگاه مستقر می شود و در این آزمایشگاه اقدامات لازم برای استاندارد سازی محصولات تولیدی انجام می شود.

۲ واحد بتن در بانه مشمول بسته حمایتی شدند

مسوول نمایندگی اداره استاندارد بانه نیز گفت: ۲ واحد بتن در بانه مشمول بسته حمایتی شده  و در آزمایش های انجام شده نمره قابل قبولی دریافت کردند که ۷۵ درصد هزینه نمونه گیری این واحدها توسط اداره استاندارد پرداخت می شود.

آزاد رضایی افزود: با توجه به اینکه ایمنی  ساختمان از اهمیت بالای برخوردار است تلاش کردیم که نمونه های تولید شده بتن با استانداردهای منطبق باشد که این ۲ واحد نمره قبولی دریافت کردند و امتیاز منفی نگرفتند.

وی اظهار داشت: در برخی از ساختمان های بانه از تیرچه دستی استفاده می شود که تیرچه دستی نسبت به تیرچه صنعتی هزینه بیشتر و مقاومت کمتری دارد که باید این موضوع پیگیری شود.

شهرستان مرزی بانه با ۱۵۸ هزار نفر در ۲۷۰ کیلومتری سنندج مرکز استان واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha