۲۷ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۱۹
کد خبرنگار: 2986
کد خبر: 84509783
۰ نفر

برچسب‌ها

هشدار درباره کمبود راننده کامیون؛ این‌بار در آلمان

تهران- ایرنا- کمبود راننده کامیون که ابتدا در انگلیس بروز کرد و باعث شد تا قفسه سوپرمارکت‌ها خالی بماند، این بار گریبان آلمان را گرفته است.

به گزارش ایرنا روز سه‌شنبه ایرنا از دویچه وله آلمان، اودو لائوتنشلاگر، یک راننده کامیون در جاده‌های آلمان می‌گوید: «این تهدید است که در آلمان نیز با وضعیت بریتانیا و قفسه‌های خالی سوپرمارکت و بسته شدن جایگاه‌های سوخت بنزین روبرو شویم».

به اعتقاد او  «دیر یا زود در آلمان نیز همین اتفاق در طول پنج سال آینده خواهد افتاد، زیرا جامعه ما را به رسمیت نمی‌شناسد.»

براساس ارزیابی‌ها، ده‌ها هزار کمبود نیروی کار در این حرفه وجود دارد. بر پایه تشخیص اصناف، سندیکاها و نهادهای صنفی مختلف، این نیاز میان ۴۵هزار تا ۸۰هزار نیروی کاری است و بر اساس یک پژوهش وزارت راه و ترابری آلمان، تا پایان دهه جاری کمبود نیروی راننده کامیون می‌تواند به بیش از ۱۸۵هزار نفر برسد.

بنا به داده‌های اتحادیه حمل و نقل لجستیک آلمان، هر ساله حدود ۳۰هزار راننده کامیون بازنشسته می‌شوند، در حالی که تنها ۱۷هزار نیروی تازه‌نفس آموزش داده می‌شود.

در مورد علت تمایل نازل افراد به این شغل، در میان سندیکاها و اصناف اتفاق نظر وجود دارد: دستمزد بر اساس نوع کار، پایین‌تر از سطح متوسط است؛ علاوه بر آن ساعات کاری منظم نیست و شرایط کاری به طور کلی دشوار است.

شرکت‌های حمل و نقل تا ۶۰ درصد پرسنل خود در این منطقه را از کشور همجوار چک تأمین می‌کنند. هنگامی که در روزهای سخت پاندمی مرزهای کشور چک به روی افرادی که روزانه میان دو کشور تردد می‌کردند بسته شد، این کارشناس امور لجستیک مطمئن نبود که رانندگان کامیون بتوانند سر کار خود حاضر شوند.

اتحادیه بزرگ کارکنان "وردی" (verdi) آلمان به سطح دستمزد رانندگان کامیون انتقاد دارد و می‌گوید، بیش از سه چهارم رانندگان ناوگان باربری آلمان در سطح نازل دستمزد کار می‌کنند. دستمزد متوسط راننده به هنگام ورود به کار، زیر ۱۹۰۰ یورو در ماه است. از سوی دیگر، افزایش دستمزد امری است بسیار دشوار، زیرا حوزه لجستیک با یک رقابت شدید قیمت‌ها رویارو است.

اتحادیه کارکنان "وردی" اما اعتقاد راسخ دارد که علت اصلی کمبود راننده کامیون به میزان نازل دستمزد برمی‌گردد. بنابراین هم برای آموزش و هم برای فعالیت شغلی رانندگان باید ارزش مالی بیشتری قائل شد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha