ارتش میانمار صدها معترض زندانی را آزاد کرد

تهران- ایرنا - رسانه های محلی میانمار گزارش دادند، ارتش میانمار صدها معترض زندانی از جمله سخنگوی حزب « آنگ سان سوچی » و « زارگانار » بازیگر مشهور را از زندان بدنام « ایسن » آزاد کرد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از خبرگزاری « رویترز »، دقایقی پس از سخنرانی « مین اونگ هالینگ » در روز دوشنبه، تلویزیون رسمی این کشور اعلام کرد بیش از ۵ هزار و ۶۰۰ نفر را که در اعتراضات علیه کودتا دستگیر شده بودند در قالب عفو عمومی حقوق بشری آزاد می‌کند. 

برخی فعالان مدنی معتقدند، آزادی این زندانیان به جهت بازسازی اعتبار بین المللی ارتش و تحت فشار سازمان اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا ( آسه آن ) صورت گرفت. 

« تام اندرو » گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد از این آزادی استقبال کرد و گفت، این دستگیری ها و بازداشت ها از ابتدا تصمیمی اشتباه بود. وی در ادامه افزود : « حکومت نظامی میانمار زندانیان سیاسی این کشور را تحت فشار جامعه جهانی آزاد کرده است نه به این دلیل که آنها در درون خود دچار تغییرات شدند. » 

از ماه فوریه و با شروع کودتای نظامی، ارتش میانمار چندین بار اقدام به آزادی زندانیان سیاسی کرده بود. 

برپایه این گزارش، سازمان اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا ( آسه آن )تصمیم گرفت تا در اجلاس ۲۶ تا ۲۸ اکتبر ( ۴ تا ۶ آبان ) از نماینده غیرسیاسی برای شرکت در این اجلاس دعوت کند که اقدامی بی سابقه برای رهبران ارتش میانمار است که علیه دولت منتخب آنگ سان سوچی کودتا کردند. 

روز گذشته «مونیوا آنگ شین» سخنگوی حزب آنگ سان سوچی« اتحادیه ملی دموکراسی » در گفت و گو با رسانه ها از آزادی خود خبر داد. او روز اول فوریه ( ۱۳ بهمن ) با شروع کودتا در میانمار دستگیر شد و مدت ۸ ماه را در زندان گذرانده است. 

تا کنون رئیس زندان ها در میانمار و سخنگوی حکومت نظامی درباره این آزادی ها اظهار نظری نکرده اند. 

با این وجود برپایه گزارش رسانه های محلی ۱۱ نفر از ۳۸ زندانی که از زندان «میکتیلا » در مرکز میانمار آزاد شدند، دوباره دستگیر شدند. 

میانمار از آغاز کودتای اول فوریه با شرایطی آشفته و بحرانی مواجه شده است. نیروهای امنیتی میانمار بیش از هزار و ۱۰۰ نفر را کشتند و برپایه گزارش سازمان ملل متحد و فعالان مدنی بیش از ۹ هزار نفر نیز دستگیر شدند. 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha