آیا ایرانیان موافق تعطیلی مدارس غیرانتفاعی اند؟

تهران- ایرنا- نظر ایرانیان در مورد مدارس غیرانتفاعی از جمله یافته‌های پیمایش ملیِ نگرش‌­های اقتصادی ایرانیان است که به‌تازگی از سوی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منتشر شده است، نتیجه این پیمایش می گوید حتی ۶۰ درصد افراد طبقه متوسط و منسوبین به طبقه بالا نیز موافق تعطیلی این مدارس هستند.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، گزارشی تحلیلی از یافته‌­های پیمایش ملیِ نگرش‌­های اقتصادی ایرانیان به‌تازگی در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در قالب کتاب نگرش‌­های اقتصادی ایرانیان منتشر شده است. این پیمایش در زمستان ۱۳۹۹ اجرا شده و یکی از یافته‌­های آن دربارۀ مدارس غیرانتفاعی در ایران است.

عملکرد این مدارس در ایران همواره مدافعان و منتقدانی داشته است. در این پیمایش از مردم پرسیده شده است که: «چقدر موافقید که دولت همه مدارس غیرانتفاعی را تعطیل کند و همۀ دانش‌آموزان در مدارس دولتی درس بخوانند؟».

یافته­‌های این تحقیق نشان می‌دهد، تقریباً دوسوم پاسخگویان تا حد زیادی موافق تعطیل‌شدن مدارس غیرانتفاعی هستند اما ۱۹ درصد چندان موافق نیستند.

تفاوتی میان مردان و زنان وجود ندارد اما افرادی که سرانه درآمد خانوارشان پایین‌تر است، ‌تحصیلات کمتری دارند و کسانی که خود را به لحاظ طبقاتی پایین‌تر تصور می‌کنند با تعطیلی این مدارس موافقت بیشتری ابراز می‌کنند.

البته باید توجه داشت حتی در میان کسانی که خود را متعلق به طبقه بالا یا متوسط رو به بالا می‌دانند نزدیک به ۶۰ درصد با این مدارس مخالف‌­اند.

بخشی از این مخالفت را می‌توان با توجه به هزینه بالای این مدارس و سهم قابل‌توجه آن در هزینه‌های خانوار دانست که حتی بر خانواده‌های «طبقه متوسط» هم فشار اقتصادی قابل‌ملاحظه‌ای وارد می‌­کند. این میزان از مخالفت با مدارس غیرانتفاعی جالب و تاحدی غیرمنتظره است.

از آنجا که صورت‌بندی این سوال دربارۀ تعطیلی مدارس غیرانتفاعی است که در واقع مخالفت شدید و قاطعانه با این نوع مدارس را می­‌سنجد، از یافته­‌ها می‌­توان نتیجه گرفت که به‌دلایل مختلف، بخش زیادی از پاسخگویان منتقد یا مخالف مدارس غیرانتفاعی‌­اند و این مدارس پس از چند دهه فعالیت، در افکار عمومی ایرانیان وجهۀ مثبتی ندارند.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha