آمریکا: همچنان معتقد به مسیر دیپلماسی در قبال ایران هستیم

نیویورک - ایرنا – سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه در حال مشورت با متحدان و شرکای خود درباره ایران هستیم، اظهار داشت که ما همچنان معتقد به مسیر دیپلماسی درقبال ایران هستیم.

 ند پرایس روز دوشنبه به وقت محلی در نشست خبری با خبرنگاران  با اشاره به سفر "انریکه مورا" معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران گفت که از تلاش های اتحادیه اروپا تشکر می کنیم. همه متحدان و شرکا یک هدف را دنبال می کنند و آن بازگشت مشترک و متقابل به تعهدات برجامی است، همانطور که در وین توافق شده بود.
وی با اشاره به شش دور مذاکرات وین افزود که دور هفتم مذاکرات وین آنچه را در دور ششم نسبت به آن توافق شده بود، دنبال خواهد کرد.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه فضاسازی های آمریکا و فشار برای از سرگیری مذاکرات وین بدون اشاره به بدعهدی ها و نقض برجام از سوی آمریکا مدعی شد که فکر نمی کنیم نشست بروکسل لازم باشد. مقصدی که ما به آن فکر می کنیم وین است و نه یک ایستگاه میانی مانند بروکسل.
وی با بیان اینکه مقصدی که به آن فکر می کنیم، وین است، گفت: ما در مورد بازگشت ایران به برجام نه خوشبین و نه بدبین هستیم.
ند پرایس تصریح کرد ما از نزدیک نظاره گر رسیدن ایران به یک نظر نهایی در مورد مسیر پیش روی انتخابی هستیم.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به مشورت های واشنگتن با متحدان و شرکا به سفر رابرت مالی نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران به منطقه اشاره کرد و گفت وی چند دیدار خوب در امارات داشت و به قطر و عربستان سفر خواهد کرد.
وی بار دیگر ادعاهای واشنگتن مبنی بر نامحدود بودن زمان را تکرار کرد و گفت که همچنان معتقدیم مسیر دیپلماسی و بازگشت مشترک و متقابل به تعهدات برجامی که به صورت دپلماتیک مذاکره شده، بهترین و موثرترین روش است  تا ایران برای همیشه از دستیابی به سلاح اتمی محروم شود.
وی با بیان اینکه دیپلماسی دو طرفه است، به مشورت های مقامات واشنگتن با تل آویو اشاره و فرافکنی ها و فضاسازی های کاخ سفید و رژیم اسرائیل مبنی بر گزینه های دیگر در صورت شکست دیپلماسی را تکرار کرد.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین اظهار داشت که مقامات در پکن مانند روس ها، آلمانی ها، انگلیسی ها و سایر اعضا معتقدند بازگشت مشترک و متقابل به تعهدات برجامی در راستای منافع ما است.

 استقبال از مذاکرات ایران و عربستان
ند پرایس در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات میان ایران و عربستان اظهار داشت بدون شک فکر می کنیم گفت و گوی سازنده می تواند ابزار خوبی برای کاهش تنش ها در منطقه باشد.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه ما از گفت و گو حمایت می کنیم، افزود از مذاکرات میان و عربستان حمایت می کنیم.

جلسه مجازی وزرای خارجه آمریکا، امارات، اسرائیل و هند
این مقام وزارت خارجه آمریا درباره جلسه وزرای خارجه آمریکا، امارات ، اسرائیل و هند نیز گفت که این جلسه در مورد ایران نبود. مشخصا اجتماع چهار کشور است که آمریکا با آنها منافع مشترک زیادی دارد. این یک فرصت برای چهار وزیر خارجه بود تا در مورد موضوعات مختلف از جمله اقتصاد، تغییرات آب و هوایی، همکاری در زمینه انرژی بحث کنند.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه در پایان نشست وزرای امور خارجه کشورهای اروپایی تصریح کرد که برجام در مقطع حساسی قرار دارد و همه مصمم هستند که این توافق به ریل اصلی خود بازگردد.

جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا  نیز روز دوشنبه در پایان نشست وزرای امور خارجه کشورهای اروپایی تصریح کرد که برجام در مقطع حساسی قرار دارد و همه مصمم هستند که این توافق به ریل اصلی خود بازگردد.
او درباره برجام به مذاکرات اخیر خود با وزیر امور خارجه ایران در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک و سفر معاون دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا به تهران برای گفت‌وگو با تیم جدید مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران اشاره کرد و مدعی شد که اتحادیه اروپا سخت در تلاش است تا مذاکرات برای از سرگیری اجرای توافق هسته‌ای ایران، پی گرفته شود.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بدون اشاره به نقش ایالات متحده در مشکلات کنونی برجام و اینکه کدام طرف باید برای اجرای این توافق گام‌های عملی بردارد گفت: ما به روشنی اعلام کردیم که زمان به نفع ایران نیست و بهتر است که سریع‌تر به مذاکرات برگردیم.
بورل درباره مذاکرات مقدماتی با ایران در بروکسل هم گفت که مدیر سیاسی سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا از تمایل ایران برای برگزاری این جلسه با او و سایر اعضای برجام، پیش از مذاکرات وین خبر داد، اما هنوز زمان آن تعیین نشده است.
در همین حال، دکتر حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در تماس تلفنی دوشنبه شب به وقت تهران با آنتونیو گوترش  دبیر کل سازمان ملل متحد به مذاکرات هسته ای اشاره کرد و اظهارداشت، مذاکرات اخیر معاون سیاسی وزارت امور خارجه با انریکه مورا مثبت بوده است و در هفته آینده در بروکسل به این گفتگو ها ادامه خواهند داد و جمهوری اسلامی ایران از مذاکراتی که نتایج عملی ملموس داشته باشد حمایت می کند و چنانچه اعضای برجام به تعهدات کامل خود عمل کنند ایران نیز به تعهدات خود باز خواهد گشت.
دکتر امیر عبداللهیان ضمن اشاره به موضوع تبادل زندانیان افزود، ما موضوع زندانیان را در قالب انساندوستانه می دانیم و مایل نیستیم این موضوع به مذاکرات هسته ای گره بخورد.
گوترش نیز ابراز امیدواری جهت موفقیت مذاکرات هسته ای اظهار داشت، سازمان ملل همواره از برجام حمایت کرده است و پس از خروج ترامپ، دنبال راهی برای بازگرداندن وضعیت به زمان قبل از خروج آمریکا از برجام بوده است.
سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز گفت و گوهای پنج‌شنبه علی باقری معاون سیاسی وزیر خارجه ایران  و انریکه مورا خوب و سازنده ارزیابی کرد و گفت: نکاتی که جمهوری اسلامی ایران باید به هماهنگ‌کننده گفت و گوها می‌گفت، منتقل گردید و توافق شد در چند روز آینده در بروکسل گفت وگوها ادامه یابد.
جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری مسئولیت پذیر بارها اعلام کرده است که در صورت لغو تمام تحریم‌های آمریکا به نحوی که قابل راستی آزمایی باشد، به اجرای تعهداتش در برجام باز می‌گردد.

این در حالیست که دیپلمات‌های ارشد گروه ۴ به‌علاوه یک، ایران و اتحادیه اروپا از فروردین تا خرداد ماه گذشته، شش دور در پایتخت اتریش گردهم آمده تا درباره احیای مفاد برجام گفت‌وگو کنند. این مذاکرات از تیرماه گذشته متوقف شده و اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی بر ازسرگیری مذاکرات اصرار دارد.
آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری تصریح کرده است: آنچه ما در گفت‌ وگوها به دنبال آن هستیم، رفع تحریم‌های ظالمانه است و محور گفت‌ وگوها، منافع ملت ایران خواهد بود.
رئیسی خاطر نشان کرد: ما به دنبال گفت‌ وگو برای گفت‌ وگو، و مذاکره برای مذاکره نیستیم؛ بلکه مذاکره نتیجه محور می‌خواهیم و به دنبال آن تحریم‌ها علیه ملت ایران رفع شود و زندگی مردم رونق بگیرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha