ریسک‌پذیری در میان مدیران دستگاه‌های اجرایی استان‌ها افزایش یابد

سنندج - ایرنا - دادستان دیوان محاسبات کشور گفت: ریسک‌پذیری در میان مدیران دستگاه‌های اجرایی باید افزایش یابد و این مهم با حرف محقق نمی‌شود و خود دیوان محاسبات هم نسبت به جرات بخشیدن به آنان پیشقدم باشد.

به گزارش ایرنا، علی کامیار عصر دوشنبه در ششمین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان و آیین معارفه مدیرکل دیوان محاسبات کردستان با بیان اینکه دلیل عدم ریسک‌پذیری برخی مدیران از بی‌اطلاعی آنان نسبت به قوانین ناشی می‌شود، اظهار داشت: مدیران با اطلاع از قوانین و هماهنگی و تعامل با دیوان محاسبات، می‌توانند جرات‌ و جسارت بیشتری برای ارائه خدمت به مردم پیدا کنند.

وی خواستار واگذاری تصمیم‌گیری ها به خود استان‌ها و تمرکز زدایی از مرکز شد و تاکید کرد: برای دیوان محاسبات، اینکه بودجه های مانده به خزانه برگردد افتخار نیست بلکه افتخار ما این است که همه بودجه‌های تخصیصی به استان‌ها به طور کامل هزینه شود، چراکه اعتبارات به آسانی تخصیص داده نمی‌شود.

دادستان دیوان محاسبات کشور با بیان اینکه اگر مدیران از حرکت قانونی خود اطلاع داشته باشند، درصد ریسک‌پذیری آنان بیشتر می‌شود، افزود: دیوان محاسبات در کنار مدیران اجرایی است تا استفاده بهتری از بودجه‌های تخصیصی در استان‌ها شود.

کامیار، شعار اصلی دیوان محاسبات را بحث فناورانه و استفاده از تجهیزات الکترونیکی برای نظارت بر عملکرد دستگاه‌ها اعلام کرد و گفت: این کار با هدف شفاف سازی در هزینه‌کردها و در راستای افزایش اعتماد مردم به دولت و دستگاه‌های اجرایی است.

وی بر لزوم شفافیت در هزینه بودجه و اعلام مشکلات برای ارتقای اعتماد مردم تاکید کرد و ادامه داد: در صورتیکه با مردم روراست باشیم، نتیجه بهتری خواهیم گرفت و در امور محوله با مشکلات کمتری مواجه خواهیم شد.

دادستان دیوان محاسبات کشور با اشاره به برنامه‌ریزی برای ایجاد ۲۳ سامانه نظارتی و اظهار تاسف از عملی نشدن آن، از سیاست و رویکرد مردم پایه بودن دیوان محاسبات خبر داد و اظهار داشت: مردم در صورت مشاهده تخلف در دستگاه‌ها می‌توانند آن را از طریق خط تلفن ۱۹۸ اطلاع دهند تا مورد رسیدگی قرار گیرد.

کامیار یکی دیگر از برنامه‌های مهم دیوان محاسبات را در دولت جدید، بحث تفریق بودجه و پیگیری آن در مجلس اعلام کرد و یادآور شد: برای اولین بار قرار است هر چهار ماه یکبار نسبت به این قضیه اقدام و اکنون نیز در مجلس این موضوع بررسی می شود تا نسبت به تدوین بودجه سال بعد، تصمیم‌های بهتری گرفته شود.

وی به تاکید ربیس‌جمهوری مبنی بر توجه به انضباط مالی اشاره کرد و اظهار داشت: رویکرد جدید دولت این است که نسبت به دستگاه‌های نظارتی اهمیت داده ‌شود تا رشد مالی خوبی داشته باشیم.

دادستان دیوان محاسبات کشور با بیان اینکه باید درصدی از درآمد معادن به دستگاه‌های دولتی اختصاص یابد، ادامه داد: از همین منبع، ۱۲۰ هزار میلیارد ریال درآمد برای دولت برگشت داده شده که برای کردستان که دارای معادن است، کمک بسیار خوبی محسوب می‌شود.

کامیار، سفرهای رییس جمهوری به استان‌ها را موحب توجه بیشتر به مناطق مختلف دانست و تاکید کرد: رییس‌جمهور علاقه زیادی به حضور در استان‌ها دارد و در کنار انجام کارهای دولت، به مشکلات استان‌ها نیز از نزدیک رسیدگی می‌کند.

در این جلسه، مجتبی مقیاسی به عنوان مدیرکل جدید دیوان محاسبات کردستان معرفی و از خدمات هشت ماهه حمید هیکلی سرپرست سابق این اداره کل تقدیر شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha