توسعه و تکمیل زیرساخت های فرهنگی در دستور کار جدی دولت است

قزوین-ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: توسعه و تکمیل زیرساخت ها و طرح های فرهنگی در دستور کار جدی دولت مردمی سیزدهم قرار دارد.

به گزارش ایرنا، محمد مهدی اسماعیلی عصر دوشنبه در آیین اختتامیه ششمین دوسالانه خوشنویسی ایران در قزوین که همزمان با هفته ملی خوشنویسی برگزار شد، افزود: قزوین یکی از مهم ترین حوزه های تمدنی ایران عزیز ماست و تاریخی به قدمت فرهنگ و هنر این سرزمین کهن دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: باید اذعان کرد در طول تاریخ در جای جای تمدن ایران اسلامی عناصر نامداری از قزوین نقش آفرینی کرده اند.

اسماعیلی افزود: در تاریخ معاصر ایران نیز قزوین نقش مهمی در تولید فرهنگ و هنر داشته و خاک این دیار با فرهنگ و هنر آمیخته بوده و بزرگان زیادی را به فرهنگ و هنر ایران تقدیم کرده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یاد و خاطره شهدای قروین را گرامی داشت و گفت: شهیدان رجایی، بابایی، لشگری و مرحوم ابوترابی ملقب به سید آزادگان از شهدای گرانقدر این دیار بوده اند و مجموعه این داشته ها ‌و پیشینه ها از هنر و فرهنگ ، سیاست و اقتصاد، قزوین بزرگ را برای ما به ارمغان آورده است.

اسماعیلی افزود: در طول انقلاب اسلامی نیز قزوین همپای مناطق دیگر یا جلوتر نقش آفرینی داشته و برای کشور افتخار آفریده است و ما به وجود این دیار در کشورمان افتخار می کنیم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه در حوزه فرهنگ و هنر کشور اتفاقات بزرگی رخ داده است، اظهارکرد: در دوره های مختلف نشانه های روشن و غیرقابل اغماضی از شکوه فرهنگ و هنر را در سرزمین ایران اسلامی شاهد بوده ایم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اگر به دوره پرشکوه تمدن اسلامی در قرون سوم تا پنجم نگاه کنیم مملو از آثار و ابنیه های تاریخی و شخصیت های بزرگ و ماندگار است.

اسماعیلی با اشاره به نقش فرهنگ و هنر در تمدن سازی، افزود: تمدنی در جوامع شکل نمی گیرد مگر اینکه بر پایه های هنر و فرهنگ استوار باشد.

وی ادامه داد: اگر خواهان تحقق تمدن نوین ایرانی اسلامی هستیم باید هنر و فرهنگ در جایگاه شایسته خود قرار داشته باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: باید برای رسیدن به هدف گذاری انجام شده و دستیابی به نقطه درخشان تمدن نوین ایرانی اسلامی گذرگاه های فرهنگی و هنری در کشور ایجاد کنیم.

اسماعیلی بیان کرد: امروز بیش از پیش می طلبد که حوزه هنر و فرهنگ به جایگاه رفیع و شایسته خود دست یابد.

وی ادامه داد: در همین راستا آموزش هنر باید به طور جدی مورد توجه باشد و تربیت نیروی انسانی فرهیخته و کارآمد باید در این زمینه مورد اهتمام باشد و همچنین تمرکزدایی از حوزه فرهنگ و هنر در دستور کار باشد که در دولت سیزدهم به این مقوله توجه شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در جای جای استان قزوین استعدادهای فرهنگی و هنری زیادی داریم و باید شاهد ایجاد یک نهضت فرهنگی و هنری بسته به ظرفیت ها و استعدادهای مناطق باشیم.

اسماعیلی با بیان اینکه توجه به موضوعات فرهنگی در اولویت دولت مردمی سیزدهم قرار دارد، افزود: به همین جهت دولت در اوج مشکلات اقتصادی و تحریم ها بنای حرکت خود را حرکت متوازن در عرصه اقتصاد و فرهنگ قرار داده است و می خواهد در همه حوزه ها حرکتی شانه به شانه داشته باشد.

 وی ادامه داد: در سفرهای استانی ربیس جمهوری توجه به تکمیل طرح ها و زیرساخت های فرهنگی در اولویت قرار دارد و در سفر دولت به قزوین نیز متناسب با نیازها و ظرفیت های این استان در حوزه فرهنگ و هنر برای پاسخگویی به نیازها اقدام می شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: بسته به استعداد مناطق نیز ایجاد مراکز فرهنگی و هنری در دستور کار قرار دارد؛ مثلا در مشهد ایجاد یک مرکز بزرگ رسانه ای پیگیری می شود و در قزوین نیز که از قطب های فرهنگی کشور است به دنبال تقویت هنر خوشنویسی و هنرهای تجسمی هستیم.

اسماعیلی در ادامه به برگزاری دوسالانه ملی خوشنویسی در قزوین اشاره کرد و با اشاره به تلاش برخی کشورهای همسابه برای ثبت این هنر به نام خود ، گفت: این جایگاه در اختیار ماست و با تولید و عرضه گسترده و تقویت برنامه هایی همگوم همین دوسالانه خوشنویسی می توانیم این موقعیت را تثبیت و قوام ببخشیم.

وی افزود: دوسالانه خوشنویسی می تواند به رخدادی بین المللی تبدیل شود.

وی در ادامه از تلاش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای احیای قانون خرید آثار هنرمندان از سوی دولت خبر داد و گفت: این قانون از قبل وجود داشته اما اجرا نمی شده است.

اسماعیلی گفت: در راستای حمایت از هنرمندان باید جوایز جشنواره ها و همایش ها ،آثار فرهنگی و هنری هنرمندان کشور باشد و همچنین اتاق کار مدیران در وزارتخانه ها و استانداری ها و ادارات دیگر مزین به این آثار باشد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha