توانمندسازی زنان برای مدیریت اطلاعات کرونا در خانواده ضروریست

اصفهان - ایرنا - مسوول برنامه سلامت میانسالان و سالمندان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: توانمندسازی و آموزش زنان بمنظور مدیریت اطلاعات بیماری کووید-۱۹ و واکسن کرونا در خانواده ضروریست.

ناهید مرادی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: زنان بعنوان مدیر خانه، نقش موثری در مدیریت اطلاعات درست درباره بیماری کووید-۱۹ و مسائل مرتبط با آن مانند واکسیناسیون کرونا در بین اعضای خانواده دارند به همین دلیل توانمندسازی آنها در زمینه کسب اطلاعات و اخبار درست و از منابع معتبر و امکان تشخیص اخبار جعلی از واقعی ضروری بنظر می‌رسد.

وی با بیان اینکه زنان در ۲ سال گذشته با مسائل مهمی در زمینه بیماری کووید-۱۹ و واکسن کرونا مواجه بودند، اظهار داشت: با توجه به اهمیت این موضوع و نقش موثر زنان در آگاه‌سازی اعضای خانواده و مدیریت این همه‌گیری در جامعه، امسال شعار هفته ملی سلامت بانوان "زنان، مدیریت سلامت، مهار کرونا " انتخاب شد.

مرادی با اشاره به اینکه 'هفته ملی سلامت بانوان" از ۲۴ تا ۳۰ مهر گرامی داشته می‌شود، اضافه کرد: لازم است زنان نقش خود را برای مدیریت اطلاعات درست درباره بیماری کووید-۱۹ و واکسیناسیون کرونا جدی‌تر بگیرند. 

این کارشناس با بیان اینکه بیماری کووید-۱۹ مختص  یک کشور یا ملت خاص نیست و بسیاری از کشورها برای واکسیناسیون کرونا اقدام کرده اند، تصریح کرد: اگر اطلاعات و اخبار معتبر مبتنی بر شواهد علمی را در نظر بگیریم، مشاهده می‌کنیم که موارد ابتلای شدید و مرگ و میر ناشی از کرونا در کشورهایی که پوشش واکسیناسیون بالا داشتند، بشدت کاهش یافته است.

وی با تاکید بر اینکه واکسیناسیون یکی از حلقه‌های شکست همه‌گیری کروناست، گفت: لازم است اطلاعات درست و علمی در این زمینه در اختیار همه مردم بویژه زنان قرار گیرد تا آنها با رصد نتایج واکسیناسیون در کشورهای مختلف، سایر افراد بویژه اعضای خانواده خود را برای دریافت واکسن کرونا، ترغیب کنند.

مرادی با بیان اینکه وزارت بهداشت نیز باید درباره تولید محتواهای علمی در این زمینه فعالیت بیشتری داشته باشد، خاطرنشان کرد: شاید آنطور که باید در کشور نتوانستیم همقدم با باورهای غلط درباره واکسن کرونا، باورها و اطلاعات درست را ترویج کنیم به همین دلیل نیاز است که نهادهای مربوطه و رسانه ها در این زمینه اقدامات بیشتری انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه توانمندسازی زنان برای دریافت اطلاعات درست درباره بیماری کووید-۱۹ و واکسن کرونا از طریق فضای مجازی و برگزاری وبینارها در مجامع مختلف مانند اداره ها و اصناف امکانپذیر است، اضافه کرد: همچنین ضروریست که وزارت بهداشت و رادیو و تلویزیون اطلاعات درست و به روز و مبتنی بر مباحث علمی را هماهنگ با یکدیگر در اختیار مردم قرار دهند که در پیشگیری از ترویج باورهای نادرست بسیار موثر است.

این کارشناس همچنین درباره سلامت بانوان، گفت: در زمان حاضر سرطان سینه شایعترین نوع سرطان در بین زنان است که تشخیص زودهنگام توده ها و معاینه های ماهانه در پیشگیری و درمان آن بسیار موثر است.

به گفته وی، زنان می توانند با مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت، آموزش های مرتبط با نحوه خودآزمایی سینه را دریافت کنند و هر ماه یک بار این کار را انجام دهند تا توده های احتمالی را شناسایی و برای رفع آن اقدام کنند.

ویروس کرونا از اسفند سال ۹۸ در کشورمان شیوع یافت و تاکنون بیش از پنج میلیون و ۷۰۰ هزار نفر به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده اند.

واکسیناسیون علیه کرونا نیز از بهمن سال ۹۹ در کشور آغاز شد و تاکنون مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۷۴ میلیون نفر رسیده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha