از نمایش «گوزن» تا ساخت «قلط دیکطه‌ای» و «چاله نقطه صفر»

تهران- ایرنا- «قلط دیکطه‌ای» و «گوزن» و «چاله نقطه صفر» سه فیلم کوتاهی که این روزها در مراحل مختلف تولید قرار دارند.

به گزارش عصر دوشنبه خبرنگار سینمایی ایرنا، حامد رحیمی نصرنویسنده، کارگردان و بازیگر تئاتر و سینما در نخستین تجربه‌ی فیلمسازی خود، چاله نقطه صفر را جلوی دوربین خواهد برد.

چاله نقطه صفر روایتی در زمان واقعی است که به‌گونه‌ای متفاوت پیامدها و تبعات جنگ را نکوهش می‌کند. این فیلم کوتاه با بیان و زبانی فرامرزی و بی زمان و مکان مخاطب را به شکلی متفاوت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن بمباران خبری می‌کند.

جمال فوادیان و هوتن شاطری پور بازیگران چاله نقطه صفر است.

جشنواره داکا هند نخستین محفل رقابتی حامد رحیمی نصر در مقام کارگردانی سینمای کوتاه خواهد بود.

رونمایی از پوستر و تیزر فیلم کوتاه «گوزن»

فیلم کوتاه گوزن به نویسندگی و کارگردانی هادی بابایی‌فر و تهیه‌کنندگی مشترک هادی بابایی‌فر و محمود غفاری در بخش داستانی جشنواره فیلم کوتاه تهران حضور دارد.

سانس‌های نمایش فیلم کوتاه «گوزن» در جشنواره فیلم کوتاه تهران به این شرح است: «سه‌شنبه ۲۷ مهرماه، در سالن‌های ۱ و ۷ پردیس ایران مال، بین ساعات ۱۵ تا ۱۶:۳۰»، «سه‌شنبه ۲۷ مهرماه، سالن ۶ پردیس ایران مال(ویژه خبرنگاران)، بین ساعات ۱۹:۳۰ تا ۲۱ »، «چهارشنبه ۲۸ مهرماه، سالن‌های ۱ و ۷ پردیس ایران مال، بین ساعات ۱۹ تا ۲۰:۳۰ »، «پنجشنبه ۲۹ مهرماه، همزمان در سالن‌های ۲ و ۸ پردیس ایران مال، بین ساعات ۱۷:۳۰ تا ۱۹»، «شنبه ۱ آبان ماه،  سالن‌های ۲ و ۸ پردیس ایران مال، بین ساعات ۱۲ تا ۱۳:۳۰»

احسان بخشی‌زاده و خداداد بخشی‌زاده بازیگران این فیلم کوتاه هستند.

توجه به بحران‌های روحی کودکان در «قلط دیکطه‌ای»

تولید فیلم کوتاه قلط دیکطه‌ای به نویسندگی و کارگردانی علی‌سام صادقی با پرداختن به مساله بحران روحی کودکان و نوجوانان به پایان رسید.

علی‌سام صادقی با اشاره به تاثیر مخرب والدین در هویت‌سازی غلط فرزندان، تاکید کرد: به خاطر فقر فرهنگی، نه فقط در ایران که در غالب جوامع جهانی و همچنین آموزش و تعلیم و تربیت نادرست در خانه و جامعه، ما کم‌تر از آگاهی و دانشی برخورداریم که بتوانیم در آینده تاثیر مثبتی بر جامعه بگذاریم. من در فیلم «قلط دیکطه‌ای» به مسائل کودکان و تاثیر رفتارهای مستقیم و غیرمستقیم والدین بر شکل‌گیری هویت آن‌ها پرداخته‌ام.

وی با بیان این‌که ما فکر کردیم چه می‌شود اگر جز حرف‌زدن و ایراد گرفتن یا تکرار یکسری اخبار منفی، بتوانیم کاری برای کودکانی انجام بدهیم که آینده جامعه را تشکیل می‌دهند، افزود: حدود ۶ ماه تحقیق و پژوهش‌هایی درباره مسائل روانی و روحی داشتیم و با پزشکان متعدد گفتگو کردیم. در نهایت متوجه شدیم روان‌شناسان معتقدند تیپ شخصیتی هر فرد و کالبد روحی و روانی‌اش از زمان تولد تا سن ۱۳،۱۴ سالگی شکل می‌گیرد و پس از آن تقریباً فرد دیگر همان آموزه‌ها را تکرار می‌کند.

کارگردان قلط دیکطه‌ای عنوان کرد: سعی داشتم فیلم را با تمرکز بر این موضوع و جلب توجه والدین و آدم‌هایی بسازم که می‌خواهند بچه‌دار بشوند و از این طریق، نوری هرچند کوچک بر نقطه‌های تاریکی از روابط و رفتار والدین با فرزندان بتابانم تا شاید جز غر زدن و تکرار اخبار کلیشه‌ای، بتوانیم اقدام موثری را صورت بدهیم.

در خلاصه‌ داستان این فیلم آمده است: «پسر ده‌ساله‌ای به نام پارسا، درگیر یکسری اتفاق ساده و در عین حال پیچیده می‌شود؛ اتفاقاتی که برای کودکان این سن و چه بسا خیلی از ما رقم می‌خورد و تاثیر بسزایی در آینده فرد دارد.»

سحر حق‌شناس، فرید دلاور، مهسا جوادی، حامد ربیعی، محمدپارسا شکفته و برسام بلوچی در قلط دیکطه‌ای ایفای نقش می‌کنند.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha