۲۶ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۴۵
کد خبرنگار: 808
کد خبر: 84509005
۰ نفر

برچسب‌ها

فعالیت های ناتو بر رویارویی با چین متمرکز می شود

تهران – ایرنا – دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) گفت که رویارویی با تهدیدهای ناشی از چین، بخش مهمی از منطق آتی این سازمان نظامی خواهد بود.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از تارنمای روزنامه فایننشال تایمز؛ این تصمیم تجدیدنظر قابل توجهی در اهداف این ائتلاف غربی در پی چرخش ژئواستراتژیک واشنگتن به سوی آسیا به شمار می رود. 
استولتنبرگ در گفت و گو با فایننشال تایمز، با اشاره به این نکته که چین تاکنون نیز از طریق توانایی ها و ظرفیت های سایبری، فناوری های نوین و موشک های دوربرد، امنیت اروپا را تهدید می کرده است، افزود: چگونگی دفاع از کشورهای عضو ناتو در برابر این تهدیدها، به صورت فراگیر در برنامه (دکترین) نوین ناتو برای چند دهه آتی گنجانده شده است. 
این پیمان نظامی غربی به تازگی پس از تمرکز به مدت چندین دهه بر رویارویی با روسیه و از سال 2001 بر مبارزه با تروریسم، هم زمان با تغییر قاطع در گرایش ژئوپلیتیک ایالات متحده از اروپا به سوی درگیری سلطه جویانه با چین، بر این کشور متمرکز شده است. 
به گفته استولتنبرگ؛ ناتو یک ائتلاف آمریکای شمالی و اروپائیست که با چالش های جهانی مانند تروریسم، تهدیدهای سایبری و برآمدن چین روبروست. هنگامی که نوبت به تقویت دفاع مشترک می رسد، چگونگی رویارویی با اوج گیری چین را هم در برمی گیرد. بنا بر پیش بینی ما، اوج گیری چین همانند گذشته، امنیت ما را تهدید می کند. 
قرار است ناتو مفهوم راهبردی تازه خود را در نشست تابستان آینده تصویب کند که دربرگیرنده هدف 10 ساله این پیمان است. در نسخه کنونی برنامه ناتو که در 2010 تصویب شد، به چین اشاره نشده است. این سازمان در پی پایان استقرار 20 ساله نیروهایش در افغانستان و هم زمان با ادامه مذاکرات در باره آینده حضور نظامی ایالات متحده در اروپا، در جستجوی مسیر تازه ای است. 
استولتنبرگ نخست وزیر پیشین نروژ که دوره هشت ساله دبیرکلی اش در ناتو، سال آینده (2022) به پایان می رسد، افزود: کشورهای عضو خواستار کاهش فعالیت ها در اطراف مرزهایشان و افزایش توان تاب آوری دفاعی داخلی برای مقاومت بهتر در برابر تهدیدهای خارجی خواهند بود. 
به گفته وی؛ چین به ما نزدیک تر می شود و ما آن را در قطب شمال، فضای مجازی و سرمایه گذاری های انبوه در زیرساخت های بسیار مهم کشورهایمان می بینیم. در همین حال آنها تسلیحات دوربرد بیشتر و بیشتری در اختیار دارند که می تواند کشورهای متحد ناتو را هدف قرار دهد و انبارهای بسیار بسیار بیشتری برای ذخیره سازی موشک های قاره پیمای دوربرد خود می سازند. 
استولتنبرگ گفت: روسیه و چین تهدیدهای جداگانه نیستند، زیرا با یکدیگر همکاری نزدیک دارند و ما برای عقب نماندن از آنها در رقابت، وادار به سرمایه گذاری های بیشتر در فناوری های نوین می شویم. 
دبیرکل ناتو در اشاره به عقب نشینی سراسیمه و پر هرج و مرج ماه اوت نیروهای این سازمان از افغانستان، به عنوان گزینه آشکار در پی تصمیم ایالات متحده برای ترک این کشور، گفت: هر چند ارتش های اروپایی می توانستند بدون حمایت واشنگتن در افغانستان باقی بمانند، اما سران سیاسی این کشورها نمی توانستند تداوم حضور را در افغانستان توجیه کنند. از نظر سیاسی ما در پی حمله به ایالات متحده به افغانستان رفتیم و هر چند از نظر نظامی، قدرت باقی ماندن در آن کشور را داشتیم، اما از نظر سیاسی این گزینه قطعا واقع بینانه نبود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان