شهرداری قم تصفیه‌خانه‌های کوچک منطقه‌ای احداث کند

قم ـ ایرنا ـمدیرعامل شرکت آب و فاضلاب قم هزینه های زیاد انتقال پساب به پروژه های فضای سبز را مورد توجه قرار داد و گفت: شهرداری قم برای برطرف کردن این مشکل می تواند تصفیه خانه های کوچک منطقه ای را برای مدیریت هرچه بهتر جمع آوری فاضلاب و انتقال پساب به پروژ های فضای سبز احداث کند.

علی جان صادق پور روز دوشنبه در کارگروه مدیریت گرد و غبار استان قم با اشاره به مشکلات جدی در تأمین آب شرب قم با توجه به خشکسالی های گسترده و افزایش شدید شوری آب، خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط کنونی، باید هرچه بیشتر از پساب شهر قم در توسعه فضای سبز استفاده کنیم.

سرعت باد لازم برای خیزش گرد و غبار در قم بسیار کاهش یافته است

 مدیرکل هواشناسی استان قم نیز در این جلسه گفت: سرعت باد لازم برای خیزش گرد و غبار در قم بسیار کاهش یافته است و در تابستان گذشته شاهد بودیم که با سرعت باد حدود ۷ کیلومتر بر ساعت هم هوای شهر قم آلوده می شد.

مهران حیدری بنی ادامه داد: متأسفانه معضل گرد و غبار در قم به شدت جدی شده است و با توجه به پیش بینی های انجام شده از روند کاهش بارندگی و افزایش دما در کشورمان، باید تلاش کنیم در برابر این مخاطره زیست محیطی تا این حد بی دفاع نباشیم.

وی با بیان اینکه ادامه ماه های آبان و آذر نیز بدون نزولات جوی خواهد بود، نسبت به افزایش بارندگی در فصل زمستان اظهار امیدواری کرد و گفت: میزان بارندگی در سال زراعی گذشته نسبت به میانگین بلندمدت ۳۵ درصد و نسبت به سال گذشته بیش از ۵۳ درصد کاهش داشته است.

از افراد بومی و محلی برای مقابله با بیابان زایی کمک خواسته ایم

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم نیز در این جلسه با بیان اینکه موضوع بیابان زدایی از دهه های گذشته در قم مطرح بوده اما توفیق چندانی حاصل نشده است، اظهار داشت: این مسأله نیاز به عزم و اراده جدی مسؤولان ملی و استانی داشته و باید برنامه ریزی و هماهنگی های لازم هرچه سریعتر انجام شود.

محمد شعاعی با بیان اینکه از افراد توانمند بومی و محلی در مناطق بحرانی استان برای مقابله با بیابان زایی کمک خواسته ایم، تصریح کرد: برخی اقدامات نادرست در این مناطق بیش از تغییر شرایط اقلیمی در ایجاد شرایط بحرانی مؤثر بوده و باید ضمن افزایش اعتبارات لازم، بهره برداری از مناطق بیابانی کاهش یابد یا متوقف شود.

جلسه کارگروه مدیریت گرد و غبار استان قم با حضور جمعی از مدیران و کارشناسان دستگاههای اجرایی در سالن جلسات معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری قم برگزار شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha