هزینه اقتصادی و اجتماعی تخریب محیط زیست بسیار گسترده‌است

قم ـ ایرنا ـ معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم گفت: هزینه‌های اقتصادی و اجتماعی ناشی از تخریب محیط زیست بسیار بیشتر و فراتر از هزینه حفظ و حراست از محیط زیست است.

محسن بهشتی روز دوشنبه در کارگروه مدیریت گرد و غبار استان قم افزود: تاکنون در راستای مقابله با معضل گرد و غبار در استان اقداماتی از سوی دستگاه‌های اجرایی انجام شده‌است، اما از هماهنگی و انسجام لازم برخوردار نبوده و نتوانسته است اثرگذاری مثبت و مؤثری داشته باشد.

وی بر ضرورت بهره‌مندی از همه امکانات و زیرساخت‌ها تحت یک برنامه جامع و مدون در راستای مقابله و کاهش اثرات گرد و غبار در استان تأکید کرد و گفت: همه دستگاه‌های اجرایی با توجه به اهمیت و حساسیت این موضوع، باید طرح و برنامه منسجم خود را ارائه داده و برای جذب اعتبارات ملی تلاش کنند.

معاون عمرانی استانداری قم با اشاره به ادامه روند خشکسالی که می‌تواند دریاچه نمک را به یک مخاطره زیست محیطی در مرکز کشور تبدیل کند، گفت: این موضوع باید به شکل جدی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست پیگیری شده و جلسات همکاری و هماهنگی با حضور استانداران ۷ استان مرتبط برگزار شود.

وی با اشاره به کمبود شدید منابع آبی دراستان قم، بر لزوم عدم شکل گیری صنایع آب بر در استان تأکید کرد و گفت: باید زیرساخت‌های لازم برای استفاده حداکثری از پساب شهر قم در جهت توسعه فضای سبز به ویژه کمربند سبز شهری و همچنین توسعه کشت صنعتی چوب فراهم شود.

بهشتی در پایان با بیان اینکه بوستان جنگلی ثامن الائمه(ع) دارای جانمایی مناسبی برای کاهش اثرات گرد و غبار است، از بررسی جابجایی حریم شهر قم با توجه به ایجاد شهرستان های جدید خبر داد و گفت: بیش از ۱۲۰ هکتار از این بوستان ۴۲۰ هکتاری که کاشته و سبز شده است، با جابجایی حریم شهر قم در اختیار شهرداری قرار می گیرد.

جلسه کارگروه مدیریت گرد و غبار استان قم با حضور جمعی از مدیران و کارشناسان دستگاههای اجرایی در سالن جلسات معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری قم برگزار شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha