توصیه آیت الله مدرسی به رویکرد اتاق فکری در پارلمان عراق

بغداد-ایرنا- آیت الله سید "محمد تقی مدرسی" از علمای شیعه عراق خواستار احترام مسئولان این کشور به اراده رای دهندگان عراقی و مشورت اعضای پارلمان آینده عراق با متخصصان در حوزه های مختلف شد.

به گزارش امروز (دوشنبه) ایرنا، آیت الله سید محمد تقی مدرسی در اظهاراتی تلویزیونی گفت که «ملت عراق، بلوغ خود را با شرکت در انتخابات پارلمانی به نسبت مورد قبول جهانی با وجود تلاش هایی برای انصراف آن از این رویداد ثابت کرد».

وی افزود: البته نباید از نقاط ضعف موجود غافل شد و باید برای درمان آن چاره اندیشی کرد.

این مرجع عراقی مسئولیت مسئولان عراقی و جریان های سیاسی مشارکت کننده در این رویداد را سنگین ارزیابی کرد و گفت: (هر فردی) در وظیفه خود کوتاهی کند، فردا محاکمه خواهد شد؛ آنها اول در برابر خدای سبحان و سپس در برابر مردمی مسئول هستند که بلوغ خود را با شرکت در انتخابات پارلمانی با قوه ایمان و امید ثابت کردند.

این مرجع شیعه عراق تصریح کرد: اگر برخی خطاها در فرآیند شمارش رای رخ داده یا فردی بدون شایستگی لازم پیروز شده و دیگری بدون گناه بازنده شده باید این اشتباه را با عقل جمعی و رایزنی بین همگان تصحیح کرد تا اعتماد مردم خدشه دار نشود، زیرا این بر انتخابات آینده و ثبات داخلی تاثیر خواهد گذاشت.  

آیت الله مدرسی توصیه کرد که نامزدهای موفق به جلب اعتماد جامعه، مشورت را عادت خود قرار دهند؛ هم از طریق دوایر انتخابی و دفاتر خود با مردم تماس داشته باشند و هم با یکدیگر مشورت کنند تا از عقل جمعی در پارلمان استفاده شود.

این مرجع شیعی همچنین توصیه کرد که دولت آینده عراق بودجه ای برای پارلمان در راستای جذب اندیشمندان آگاه کشور در قالب مشاوران کمیسیون های مختلف پارلمان در نظر بگیرد تا از تجربیات و اندیشه ها بهترین استفاده به عمل آید.

وی همچنین به استفاده از تجربیات موسسات اجتماعی ریشه دار و چند صد ساله عراقی اعم از عشایر و حوزه های علمیه توصیه کرد، موسساتی که نقش خوب و قابل توجهی در عبور از بحران های کشور ایفا کرده اند.

انتخابات پارلمانی عراق دهم اکتبر ۲۰۲۱ میلادی مصادف با یکشنبه ۱۸ مهرماه جاری در سراسر این کشور برگزار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha