تمرین نظامی ژاپن و اتحادیه اروپا در خاورمیانه برگزار شد

لندن – ایرنا – اتحادیه اروپا روز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای از انجام تمرین‌های گسترده دریایی به همراه ژاپن، در منطقه خاورمیانه خبر داد.

به گزارش ایرنا از تارنمای اتحادیه اروپا، کشتی‌های دو طرف در عملیات مقابله با دزدان دریایی فرضی در نزدیکی سواحل خلیج عدن و دریای عرب تمرین‌های مشترک نظامی انجام دادند. در این عملیات آن ها همچنین تعاملاتی را از حیث تبادل داده‌ها با مرکز امنیت دریایی عمان صورت دادند.

گفته می‌شود این رزمایش در ادامه تمرین‌های نظامی مشترک با ژاپن و جیبوتی در ماه «مه» گذشته و بخشی از راهبرد جدید اتحادیه اروپا در منطقه اقیانوس هند و آرام است. همچنین، اتحادیه اروپا تمایل دارد تا همکاری‌های خود را با کشورهای حوزه خلیج فارس تقویت کند.

در بیانیه اروپایی‌ها ادعا شده است که اتحادیه اروپا به حفظ نظم بین‌المللی مبتنی بر حاکمیت قانون از طریق همکاری‌های عملی دریانوردی برای ضمانت امنیت مسیرهای دریایی، حفاظت از دریانوردی جهانی در برابر تهدیدهای سنتی و غیر سنتی و توسعه متعهد است.

اتحادیه اروپا همچنین مدعی شده است در زمینه نگهداری و تقویت صلح، ثبات و توسعه پایدار در منطقه سهم بیشتری را در کنار شرکای خود در منطقه‌ اقیانوس هند و آرام ایفا خواهد کرد.

این رزمایش در حالی برگزار شد که آمریکا، انگلیس و استرالیا پیمان جدیدی را در زمینه توسعه همکاری‌های امنیتی در منطقه اقیانوس هند و آرام امضا کردند که باعث بروز اختلافات شدید دیپلماتیک با اتحادیه اروپا شده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha