جامعه اساتیدحوزه علمیه فارس،اقدام‌گروه داعش را در افغانستان محکوم کرد

شیراز- ایرنا- جامعه اساتید حوزه علمیه فارس با صدور بیانیه‌ای اقدام گروه تروریستی داعش در افغانستان را که طی آن گروه زیادی از مسلمانان به شهادت رسیدند، محکوم کرد.

در این بیانیه که نسخه ای از آن دوشنبه در اختیار ایرنا قرار گرفت آمده است:‌حادثه غمبار و فاجعه آمیز در مسجد امام بارگاه فاطمیه قندهار که به فاصله اندکی از حادثه غیر انسانی و تروریستی ولایت قندوز در نماز جمعه مسجدسید آباد رخ داد قلوب همه مسلمانان و آزادیخواهان جهان را داغدار کرد.

بیانیه حاکی است:‌بی شک این اقدامات کور و مذبوحانه به هیچ وجه در اراده مسلمانان شیعه و سنی افغانستان برای حفظ وحدت خللی ایجاد نخواهد کرد چرا که گروه تروریستی داعش بارها اثبات کرده که نه فقط دشمن شیعیان بلکه دشمن اهل تسنن هم هست وبارها مسلمانان سنی به دست این گروه به شهادت رسیده اند.هدایت سازمانهای جاسوسی غربی آمریکایی در پی اخراج ذلیلانه آمریکا از افغانستان کاملا مشهود است.

جامعه اساتید حوزه علمیه فارس افزوده است:‌آمریکا جهت جبران خفت اخراج ذلیلانه از افغانستان به این اقدامات تروریستی نیازمند است اما باید بداند صبر مردم منطقه تمام شده و این اقدامات باعث سرعت اخراج آنها در کل منطقه و پایان رژیم صهیونیستی را رقم خواهد زد که  و سیعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون.

بیانیه ادامه داد:‌در این میان گروه طالبان که مدعی اداره حکومت هستند و دائما وعده امنیت می دهند باید پاسخگو باشند، اگر با عوامل تروریستی در قندوز برخورد می شد نوبت به عملیات تروریستی قندهار نمی رسید.گروه طالبان باید بدانند امنیت پایدار در افغانستان جز با مردم سالاری دینی و ایجاد حکومت فراگیر امکان پذیر نیست.سازمان های جهانی باید به وظیفه خودشان در قبال مردم بی گناه افغانستان عمل کنند و نگذراند بیش از این بازیچه دست سلطه گران قرار گیرند.

جامعه اساتید حوزه علمیه فارس این مصیبت های جانکاه را به مردم غیور و مظلوم افغانستان، علما و بزرگان و حوزه علمیه آن کشورو بازماندگان محترم شهدا و مجروحان آن تسلیت گفته و قاطعانه از مسئولان آن کشور خواهان شناسایی و مجازات عاملان این اقدامات تروریستی هستیم و مجدانه از وزارت امور خارجه کشورمان پیگیری مجازات  عاملان و مسببان این اقدامات وحشیانه از طریق مجامع جهانی را مطالبه می کنیم.

 منابع خبری افغانستان از استان قندهار گزارش دادند که در انفجار ظهر جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ در مسجد فاطمیه ۳۳ تن کشته و ۵۳ تن دیگر زخمی شدند.

همچنین یک انفجار دیگر شانزدهم مهر ۱۴۰۰ در مسجدی در ولایت قندوز در شمال افغانستان ده‌ها نفر از غیرنظامیان کشته و زخمی شدند.

مسئولان محلی گفتند دست‌کم ۵۰ نمازگزار در این رویداد کشته و بیش از ۱۰۰ نفر براثر این انفجار زخمی شدند.

شاخه خراسان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این حمله ها را برعهده گرفته است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha