ابطال واگذاری کشت و صنعت مغان؛ یادگار ماندگار رئیسی در استان اردبیل

اردبیل- ایرنا- مردم استان اردبیل خاطره خوشی از سفر آیت الله سیدابراهیم رئیسی به این خطه دارند چرا که در خلال سفر سوم مهرماه سال گذشته وی به این استان در کسوت رئیس قوه قضاییه، یکی از مهمترین مطالبات مردمی این استان محقق شد.

به گزارش ایرنا، در پی سفر آیت الله رئیسی به استان اردبیل در سال گذشته و با صدور دستور ۶ ماده‌ای، موضوع واگذاری مجتمع کشت و صنعت و دامپروری مغان به بخش خصوصی پس از بررسی دقیق ابطال شده و این سرمایه ملی به دامن بیت المال برگشت.

با گذشت حدود یکسال از ابطال واگذاری این شرکت به بخش خصوصی و ارزیابی اقدامات انجام شده، به جرات می توان ابطال واگذاری پرحاشیه این شرکت را جزو یادگارهای ماندگار آیت الله رئیسی، رئیس سابق قوه قضائیه و رئیس جمهوری فعلی در استان اردبیل اعلام کرد.

آیت الله رئیسی سال گذشته در پاسخ به درخواست عمومی و اجابت خواسته مردم استان به خصوص طومار امضا شده ۲۰ هزار نفر از اهالی منطقه مغان، به اردبیل سفر کرده و ضمن بررسی موضوع واگذاری این شرکت به بخش خصوصی، دستور بررسی این واگذاری را صادر کرد.

پس از سفر وی، واگذاری مجتمع کشت و صنعت و دامپروری مغان به بخش خصوصی بر اساس رای قطعی شعبه ۲۱ دادگاه عمومی و حقوقی مجتمع قضایی شهید بهشتی تهران در روز ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۹ ابطال شده و پس از خلع ید تحویل دولت شد.

هیات مدیره جدید این شرکت نیز در تاریخ  ۱۵ دیماه سال گذشته معرفی شده و از آن تاریخ فرایند احیای این شرکت آغاز و با وجود گذشت نیمی از سال زراعی گذشته، دستاوردهای چشمگیری حاصل  شد.

چرایی ابطال واگذاری شرکت کشت و صنعت مغان به بخش خصوصی

مجتمع کشت و صنعت و دامپروری مغان که هم اکنون به عنوان زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی محسوب می شود، در زمینه تولید محصولات کشاورزی، دامی و صنایع وابسته با ۲ هزار و ۶۴۰ نفر نیروی انسانی شاغل فعالیت می کند و به عنوان پیشانی تولید بخش کشاورزی استان در حال فعالیت و تولید است.

مجتمع کشت و صنعت و دامپروری مغان به عنوان بزرگترین شرکت کشت و صنعت کشور با داشتن اراضی وسیع زراعی به مساحت بیش از ۲۷ هزار هکتار، ۲ هزار و ۶۰۰ هکتار باغات میوه، مجتمع بزرگ دامپروری، کارخانه‌های قند، لبنیات، فرآوری میوه و چند واحد تولیدی دیگر از شرکت‌های منحصر بفرد کشور محسوب می‌شود.

وسعت اولیه کشت و صنعت مغان به عنوان بنگاه عظیم اقتصادی در شمال استان اردبیل ۶۰ هزار هکتار بود ولی هم اکنون تنها ۲۷ هزار هکتار در دست کشت و صنعت مغان قرار دارد که ۲۳ هزار هکتار آن قابل کشت است.

این شرکت در اجرای قانون خصوصی‌سازی در سال ۱۳۸۸ در لیست واگذاری به بخش خصوصی قرار گرفت.

پس از طی مراحل قانونی عاقبت در سال ۹۶ در اجرای قانون اصل ۴۴ قانون اساسی فرایند واگذاری این شرکت عظیم نیز آغاز شد.

بعد از چهار فقره آگهی، در سال ۱۳۹۷ به قیمت ۱۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال به صورت اقساط ۹ ساله با دو سال تنفس و سود ۱۴ درصدی و آورده نقدی یک هزار میلیارد ریالی سرمایه گذار به بخش خصوصی واگذار شد.

این واگذاری از همان زمان به علت طی نشدن فرایند قانونی، تعیین قیمت پایین فروش و نیز نادیده گرفته شدن حقوق بیت المال و منافع ذیحقان و اهالی منطقه  با اعتراض مردم مواجه شد.

پس از کش‌وقوس‌های فراوان در مهر ماه سال گذشته، با سفر آیت الله رئیسی رئیس وقت قوه قضائیه به استان اردبیل، بررسی واگذاری کشت و صنعت مغان و تصمیم‌گیری درباره آن به یکی از مهم‌ترین موضوعات این سفر تبدیل شد.

در نهایت آیت الله رئیسی با استماع نظرات مسئولان استانی و بررسی کارشناسی موضوع، دستور ۶ ماده‌ای در خصوص بررسی نحوه واگذاری شرکت کشت و صنعت مغان را صادر کرد و همین مساله سرآغازی برای بازگرداندن این شرکت بزرگ به مردم منطقه و رفع برخی مشکلات آن شد.

واگذاری کشت و صنعت مغان به بخش خصوصی بر اساس اعلام کارشناسان، یک خطای استراتژیک بود که در ۲ سال فعالیت آنها به دست بخش خصوصی، تولید در این مجموعه متوقف شد و با توجه به اینکه بخش خصوصی خریدار، تخصص و اهلیت کار را نداشت، تبعات منفی زیادی در عرصه تولید و نوآوری بر کشت و صنعت مغان تحمیل شد.

بر اساس اعلام مدیرعامل جدید این شرکت، در دوره مدیریت توسط بخش خصوصی نه تنها شتاب لازم در مسیر توسعه کشت و صنعت مغان محقق نشد بلکه ذخایر استراتژیک این مجموعه نیز از بین رفت و کم توجهی به نیروی انسانی انگیزه کار را نیز به شدت تحت تأثیر قرار داد.

اقدامات انجام شده پس از ابطال واگذاری کشت و صنعت مغان

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت مغان و دامپروری با تشریح وضعیت این شرکت پس از ابطال واگذاری گفت: سودآور کردن این شرکت در راس برنامه ها قرار گرفته و پیش‌بینی می شود که در نخستین سال ابطال واگذاری به بخش خصوصی، علاوه بر احیا و اجرای برنامه‌های توسعه، ۸۰۰ تا یک هزار میلیارد ریال سود مازاد نیز کسب شود.

اسدالله محسن زاده در مصاحبه با خبرنگار ایرنا، با اشاره به آغاز واگذاری ۴۵۰۰ هکتار از اراضی کشت و صنعت مغان به عشایر ساکن در محدوده این شرکت پس از پنج دهه گفت: تلاش مدیریت جدید شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان پس از ابطال واگذاری در سال گذشته، بر تبدیل اراضی دیم به آبی از طریق جذب منابع مالی و تسهیلات متمرکز شده است.

وی اعلام کرد: بر این اساس عملیات تبدیل شیوه آبیاری غرقابی فعلی به آبیاری تحت فشار در محدود ۷۰۰ هکتار از اراضی این شرکت شروع شده و تلاش برای جذب سه هزار میلیارد ریال تسهیلات برای نوسازی و تبدیل اراضی دیم و اصلاح شیوه آبیاری در کشت و صنعت مغان ادامه دارد.

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت مغان و دامپروری اضافه کرد: برای احیای کامل این شرکت، ۲۳۰ هزار میلیارد ریال پروژه تعریف و تدوین شده است.

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان همچنین گفت: در قالب طرح توسعه، تجهیز و تحقیق به ارزش ۲۳۰ هزار میلیارد ریال طرح گسترش فعالیت و زیرساخت‌ها در کشت و صنعت مغان به شرکت‌های چینی پیشنهاد شده است.

وی اظهار کرد: با ارائه این طرح توسعه‌ای به مسئولان کشوری برای ارائه به شرکت‌های چینی در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها زمینه اشتغال ۲ هزار نفر در این بنگاه عظیم اقتصادی در سال‌های آینده به وجود می‌آید.

وی با اشاره به آغاز عملیات احیای کارخانه قند و لبنیات و نیز بخش دامپروری شرکت کشت و صنعت مغان پس از ابطال واگذاری افزود: بر اساس برنامه تدوین شده، یک هزار دام سبک موجود در شرکت به تدریج از برنامه پرورشی شرکت خارج و پرورش دام سبک تعطیل می شود.

محسن زاده، شمار دام شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان را ۱۸ هزار و ۶۰۰ راس اعلام کرد و گفت: در دوره مدیریت بخش خصوصی، روزانه ۱۳۰ تن شیر از این تعداد دام تولید می‌شد ولی اکنون و پس از ابطال واگذاری، این میزان به ۱۷۰ تن رسیده و سرانه تولید شیر دام‌ها نیز از ۲۴ کیلوگرم به ۳۶ کیلوگرم رسیده است.

وی افزود: در سال جاری نیز بالغ بر هفت هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال بودجه جاری و یک هزار و ۷۹۰ میلیارد ریال بودجه سرمایه‌ای از طریق دریافت وام و تسهیلات بانکی برای اجرای پروژه‌ها در این شرکت در نظر گرفته شده است.

واگذاری سهم زمین به عشایر ساکن در محدوده کشت و صنعت مهمترین مطالبه مردمی

هنگام شکل گیری مجتمع کشت و صنعت و م دامپروری مغان در قبل از انقلاب، تعدادی از مناطق روستایی و قشلاقات عشایر ساکن در منطقه، در محدوده اراضی این شرکت قرار گرفت و همه اراضی موجود توسط شرکت تملک شد.

از آن زمان موضوع واگذاری سهم زمین به عشایر ساکن در محدوده کشت و صنعت به عنوان مهمترین مطالبه مردمی مطرح شد ولی تاکنون به شکل جدی در این زمینه اقدامی نشد ولی پس از فروش و ابطال واگذاری این شرکت، مساله واگذاری زمین سهم عشایر ساکن در محدوده شرکت از سر گرفته شد.

این اقدام همچنان با کُندی جریان دارد و مهمترین مطالبه مردمی مندرج در طومار امضا شده ۲۰ هزار نفری ابطال واگذاری این شرکت هم بوده است که همچنان اجرای ضعیف این مطالبه جای سوال دارد.

بر اساس اعلام معاون امور اقتصادی استاندار اردبیل، قرار است با واگذاری پنج هزار و ۴۸۰ هکتار از اراضی کشت و صنعت مغان در قالب تعاونی به عشایر محدوده‌نشین، پرونده اختلاف چندین ساله مردم با این شرکت بسته شود.

مشکل عشایر داخل و محدوده کشت و صنعت مغان با یک قدمت ۵۰ ساله و در دولت‌های مختلف مورد پیگیری قرار گرفت تا در نهایت بر اساس مصوبه هیئت دولت با واگذاری بخشی از زمین‌های کشت و صنعت به جهاد کشاورزی و روند واگذاری‌ها در قالب هیئت هفت نفره مشکل به وجود آمده در حال مرتفع شدن است.

به گفته معاون امور اقتصادی استاندار اردبیل، جهاد کشاورزی نیز بر اساس تصمیم هیات هفت نفره واگذاری زمین را در قالب تشکل‌های تعاونی و تولید به خانوارهای واجد شرایط انجام داده و کار در مرحله اتمام است و با شناسایی افراد واجد شرایط در قالب کمیته پایش شهرستانی، نقشه‌برداری از محدوده کشت و صنعت مغان و اراضی زراعی واگذار شده انجام و عملیات ثبت اراضی به نام تعاونی‌ها به انجام رسیده است.

بر اساس برنامه کاری تهیه شده، روند واگذاری اراضی زراعی و مسکونی ۴۳ روستا و منطقه عشایر نشین محدوده کشت و صنعت مغان آغاز شده و انتقال قانونی زمین های داخل مناطق مسکونی نیز توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اجرایی خواهد شد.

سفر این هفته آیت الله رئیسی به استان اردبیل به عنوان دومین سفر وی در یکسال گذشته اگر منجر به حل قطعی و نهایی این مطالبه مردمی هم بشود، اقدام ماندگار دیگری در کارنامه آیت الله رئیسی و دولت سیزدهم در استان اردبیل ثبت خواهد شد.

آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اواخر هفته جاری به همراه جمعی از اعضای هیات دولت به استان اردبیل سفر خواهد کرد.

ایجاد شهرک صنعتی مشترک با جمهوری آذربایجان، خروج طرح راه‌آهن اردبیل از رکود، ایجاد منطقه آزاد تجاری و صنعتی و رسیدگی به مسائل معیشتی کارگران و رفع بیکاری، واگذاری سهم زمین عشایر ساکن در محدوده کشت و صنعت مغان از جمله مطالبه‌های مردم اردبیل است که انتظار می رود در هشتمین سفر رییس جمهوری مورد بررسی قرار گیرد.

گزارش: حسن فاخری

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha