پیش‌بینی برداشت ۳۶ هزار تن چغندرقند از کشتزارهای شیروان

بجنورد- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی شیروان گفت: اکنون برداشت چغندرقند از سطح ۹۰۰ هکتار کشتزار این شهرستان خراسان شمالی آغاز شده است که پیش‌بینی می‌شود ۳۶ هزار تن محصول تولید شود.

دکتر حسن ایزانلو روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برداشت کشت بهاره این محصول تا دی ماه ادامه دارد.

وی گفت: امسال به دلیل خشکسالی سطح زیرکشت چغندر در این شهرستان نسبت به سال گذشته اندکی کاهش دارد.

وی با بیان اینکه ۷۵۰ کشاورز و بهره بردار شیروان در کاشت، داشت و برداشت محصول چغندرقند فعالیت دارند خاطرنشان کرد: میانگین تولید در هر هکتار ۴۰ تن است.

ایزانلو با اشاره به آغاز خرید چغندر سایر استان ها توسط کارخانه قند شیروان از ۱۷ مهرماه اضافه کرد: خرید محصول تا دی ماه ادامه خواهد داشت که نرخ تضمینی آن به ازای هر کیلوگرم ۱۲ هزار و ۴۷۶ ریال با عیار ۱۶ درصد است.

استان خراسان شمالی از نظر سطح زیر کشت چغندر قند رتبه ۹ و از نظر میزان تولید رتبه دهم کشور را دارد که با داشتن ۲.۱۳ درصد کشت چغندرقند کشور، ۱.۵۱ درصد محصول را تولید می کند.

کارخانه قند شیروان یکی از قدیمی ترین واحدهای تبدیلی در خطه شمال شرق کشور است که ظرفیت اسمی آن تبدیل چهار هزار تن چغندر قند در شبانه روز است.

سهم خراسان شمالی از تولید ناخالص داخلی کشور ۶ دهم درصد در تمامی بخش های اقتصادی است و سهم بخش کشاورزی این استان از تولید ناخالص بخش کشاورزی کشور ۱.۱ درصد است.

شرکت تولیدی قند شیروان، قوچان و بجنورد، فروردین ۱۳۳۷ به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس و در اسفند ۱۳۷۷ در سازمان بورس و اوراق بهادار تهران پذیرفته شد.

این کارخانه واقع در ۱۰ کیلومتری جاده شیروان - بجنورد، سالانه ۴۰۰ هزار تن چغندرقند مصرف می کند که کمتر از ۲۰ درصد آن از داخل استان تامین می شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha