الکاظمی: ولادت رسول اکرم (ص) مناسبت تقویت وحدت عراق باشد

بغداد-ایرنا- «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق در توییتی به مناسبت ولادت رسول اکرم (ص) از همگان خواست وحدت عراق را محقق کنند.

به گزارش ایرنا، الکاظمی در توییتی نوشت: به امت اسلامی مناسبت ولادت پیامبر انسانیت حضرت محمد (ص) را تبریک می گوییم. او رسول اعظم است که انسانیت را تبلور بخشید و انسان را به بهترین صلاح و عمل هدایت کرد.

نخست وزیر عراق ادامه داد: از همه دعوت می کنیم که مولد شریف نبوی مناسبتی برای تقویت وحدت ما، ساختن کشور و ترجیح مصلحت عمومی باشد تا (این وحدت) تحقق آرزوهای شهروندان در همه عراق را ضمانت کند.

در آستانه هفته وحدت و مناسبت ولادت حضرت رسول اکرم (ص) امروز یازدهم ربیع الاول در عراق تعطیل رسمی است. میلاد پیامبر رحمت به روایت اهل سنت، دوازدهم ربیع الاول است اما در عراق، امروز و فردا (سه شنبه) تعطیل است.

الکاظمی در حالی مردم عراق را مخاطب پیام وحدت قرار داد که اعتراض های خیابانی به نتایج انتخابات پارلمانی عراق روز یکشنبه در برخی از مناطق مختلف شمال، جنوب و مرکز عراق تشدید شد.

این اعتراض ها  که در شب نخست اعلام نتایج اولیه انتخابات در یازدهم اکتبر (۱۹ مهرماه ۱۴۰۰) در «زبیر» از توابع استان بصره در جنوب عراق آغاز شده بود، اینک به دیگر مناطق در شمال و مرکز عراق کشیده شد.

به دنبال اعلام شنبه شب کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق مبنی بر تطابق کامل شمارش دستی و الکترونیکی بیش از سه هزار رای و تثبیت نسبی نتایج پیشین (اولیه)، این اعتراض ها، روز گذشته، مناطق مختلفی از عراق را در بر گرفت.

اعتراض ها در بغداد مناطق «محمودیه» (جنوب پایتخت)، جاده بغداد به بلد و جاده بغداد به کرکوک در منطقه «الحسینیه» (شمال پایتخت)، بزرگراه «الجیش» (شرق پایتخت) و منطقه سنی نشین «اعظمیه» (در مرکز بغداد) شکل گرفت.

در بصره جنوب عراق نیز اعتراض ها با آتش زدن لاستیک خودرو و بستن برخی از خیابان ها ادامه یافت و گزارش ها حاکی است که برخی از تظاهر کنندگان جاده اصلی بصره به بغداد را مسدود کردند.

در موصل مرکز استان نینوا در شمال عراق نیز معترضان به نتایج انتخابات در بخش ساحل غربی شهر دست به تظاهرات زدند.

پیش از این نیز کرکوک غنی از نفت شاهد اعتراض هایی  به نتایج اعلام شده انتخابات در این منطقه بود.

همزمان با این اعتراض ها «هیات هماهنگی گروه های مقاومت اسلامی عراق» در بیانیه ای روز یکشنبه اعلام کرد: «دستکاری نتایج انتخابات ۲۰۲۱ توسط دست های خارجی و تقلب آشکار با اشراف رسمی، عامل اصلی ضعف و ناتوانی کمیسیون عالی مستقل انتخابات در برابر اراده خارجی است و باعث سوق دادن کشور به سمت پرتگاه سقوط شده است.»

این بیانیه افزود که  «از کمیسیون عالی مستقل انتخابات انتظار می رفت این روند اشتباه برای جلوگیری از بحران را اصلاح کند ولی شاهد اصرار نگران کننده ای برای بحران زایی بیشتر اوضاع و رفتن به جاده اشتباه هستیم.»

این بیانیه به ایستادن گروه های مقاومت عراقی در برابر این «طرح های پلید» اشاره کرد و ادامه داد که «نادیده انگاری مطالبات و مصادره حقوق رای دهندگان و اعتراض به این ظلم صورت گرفته، حق مسلم مردم است و نسبت به هرگونه تعرض به اعتراضات مردمی هشدار می دهیم.»

پیشتر نیز «هیات هماهنگی گروه های سیاسی شیعه» تحت رهبری موقت «نوری المالکی» در بیانیه ای با نتایج اعلام شده از طرف کمیسیون عالی مستقل انتخابات مخالفت کرد.

این درحالی است که کمیسیون انتخابات، شب گذشته باز هم تصریح کرد که نتایج شمارش بیش از سه هزار صندوق رای، در واقع، نتایج اولیه است و گروه های معترض می توانند به آن اعتراض کنند.

بازشماری دستی بخشی از آرا و شمارش صندوق های باقیمانده، تغییر چندانی در کرسی ها نداده بلکه بالعکس برخی از گروه ها، دچار ریزش آرا شدند که از جمله آنها ائتلاف دولت قانون به رهبری «نوری المالکی» است؛ جریانی که تعداد کرسی های آن از ۳۶ کرسی به ۳۴ کاهش یافت.

جریان های سیاسی معترض و رسانه های وابسته به آنها می گویند که عامل خارجی، این بار در پی دستکاری هدفمند نتایج این دوره از انتخابات عراق بوده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha