۲۵ مهر ۱۴۰۰،‏ ۲۰:۱۷
کد خبرنگار: 939
کد خبر: 84507990
۰ نفر

برچسب‌ها

استاندار زنجان: کارآمدی، ملاک اصلی برای انتخاب مدیران است

زنجان – ایرنا – استاندار زنجان گفت: در انتصابات تمام تلاشم این خواهد بود که از شایستگان استفاده کنم، کارآمدی، ملاک اصلی برای انتخاب مدیران است.

محسن افشارچی شامگاه یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: کل مجموعه مدیریتی استان را یک تیم می دانم و طبق قانون با هم حرکت می‌کنیم و از هم مشورت و کمک می‌گیریم، با نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی رابطه خوبی داریم و برای پیشبرد اهداف توسعه ای استان، در قالب یک تیم عمل می کنیم.

وی ادامه داد: در خصوص انتصابات جدید هم عجله ای برای هیچ تغییری ندارم، ولی ممکن است به دلیل بازنشستگی و یا نارضایتی مردمی از یک مدیر، اقدام به جابجایی کنیم و این درحالی است که تغییرات در استان به صورت دفعتی نخواهد بود.

افشارچی اظهار داشت: در انتصابات به زنان به عنوان قشر جدا نگاه نمی‌کنم، هر کس که شایسته است باید در مناصب مدیریتی قرار گیرد، اینکه سهمیه بدهیم به بانوان، به این امر اعتقادی ندارم.

وی در خصوص به‌کارگیری جوانان گفت: متاسفانه حالتی وجود دارد که جوانان را پس می زنیم و اجازه نمی دهیم وارد حلقه تصمیم گیری شوند، با این نگاه موافق نیستم و نگاه خاصی به جوانان خواهم داشت.

استاندار زنجان با بیان اینکه من هیچ ابایی برای استفاده از افراد شایسته ندارم، گفت: بنده حتی از دوستانی که همفکر خودم نیستند، استفاده خواهم کرد.

افشارچی در خصوص تجربه مدیر بومی در استان و تقویت نگاه مثبت به این موضوع، گفت: در دوران مسوولت در دانشگاه زنجان که انرژی گذاشتیم، بعد از ما دیگر رییس دانشگاه غیربومی نیامد و کسی هم به فکر آن نبود، امیدوارم همین اتفاق در استانداری زنجان هم بیفتد، دعا می کنم که این فرصت خدمت نقطه عطفی باشد که علاقه مندی به استفاده از نیروی بومی در استان تقویت شود.

اولویت در سفر رییس جمهوری به استان  پی گیری طرح های نیمه تمام است

استاندار زنجان در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در خصوص مسائل و مشکلات احصا شده برای پیگیری در سفر رییس جمهوری به استان گفت: تاکید خود رییس جمهوری این است که در این خصوص اولویت با مسائلی باشد که قول آن داده شده و نیمه کاره مانده است.

وی ادامه داد: ما نیز برحسب همین فرآیند، به اندازه کافی طرح هایی داریم که روی آن ها انرژی بگذاریم.

افشارچی اظهار داشت: علاوه بر این مسائل، موضوع مخاطره آب و کم آبی و نیز چند مورد طرح دیگر مرتبط با معاونت عمرانی استانداری و گره گشایی از مشکلات چند واحد تولیدی از جمله برنامه های در دستور کار برای پیگیری در سفر رییس جمهوری به استان است.

به هر نسبتی که سهم اقتصاد دیجیتال استان بالا رود می تواینم ادعای قطب آی تی کنیم

استاندار زنجان در اتباط با تبدیل زنجان به قطب آی تی، گفت: تبدیل شدن به قطب آی تی یک پروژه نیست، یک شعار است، من سعی می کنم شعارهایی که می دهم با عدد و رقم قابل احصا باشد، آیا منظور از قطب آی تی منحصر به استقرار چند صنایع در حوزه آی تی بوده یا منظور این است که  سهم  اقتصاد دیجیتال را در تولید ناخالص استان بالا ببریم؟

وی با بیان اینکه اکنون سهم اقتصاد دیجیتال در تولید ناخالص داخلی ۶.۵ درصد است، ادامه داد: اگر ما توانستیم سهم استان را از این میانگین بالاتر ببریم، به هر نسبتی که بالاتر می رویم می توانیم ادعا کنیم که به قطب آی تی تبدیل می شویم.

افشارچی خاطرنشان کرد: هدف گذاری در توسعه باید دقیق و عددی باشد، شعار خوب است و مسیر را مشخص می کند ولی نباید نگاه شعاری به هدف داشت.

 نگاه به مناطق مختلف استان بر اساس عدالت خواهد بود

استاندار زنجان در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت مقوله عدالت در نگاه به مناطق استان تاکید کرد و گفت: در این راستا آغاز سفرهای شهرستانی از بخش های جنوب و غرب استان خواهد بود.

افشارچی وضعیت استقرار صنایع در شرق استان را مناسب توصیف کرد و افزود: برای مناطق غرب و جنوب غربی استان که دارای معادن هستند، پهنه های اکتشاف نشده ای وجود دارد که با رعایت مسائل زیست محیطی در این زمینه اقدامات توسعه ای لازم انجام خواهد شد، برای مناطق جنوب استان نیز فکرهایی داریم که پیگیر عملیاتی کردن آن ها خواهیم بود.

وی بیان اینکه معنای توسعه متوازن، همه چیز را باهم دیدن است، اظهار داشت: اگر در منطقه ای صنایع معدنی توسعه پیدا می کند باید در زمینه راه های ارتباطی نیز شاهد توسعه باشیم.

 ۲ خطه کردن راه آهن زنجان – قزوین از مهمترین پروژه های استان است

استاندار زنجان در خصوص موضوع تبدیل زنجان به مرکز لجستیک شمالغرب کشور، گفت: مرکز لجستیک متشکل از خطوط ارتباطی است، در این راستا یکی از نخستین برنامه ها در استان پیگیری ۲ خطه کردن راه آهن زنجان – قزوین است که موحب کاهش فاصله زمانی سفر بین زنجان – تهران می شود.

افشارچی به تعریض و ۲ بانده کردن محور کبودرآهنگ- خدابنده – سلطانیه اشاره کرد و اظهار داشت: چون از این طریق غرب کشور به شمال کشور متصل می شود، این پروژه در الویت پیگیری قرار دارد.

وی افزود: توسعه فرودگاه نیز در اولویت برنامه های استان قرار دارد، این موارد لازمه تبدیل شدن به مرکز لجستیک است.

استاندار زنجان گفت: مهمترین تمرکز برنامه های توسعه ای استان بر حمل و نقل، توسعه گردشگری، تقویت اقتصاد دیجیتال و موضوع آب است.

وی خاطرنشان کرد: ما به عنوان سیستم دولتی باید برای جذب سرمایه گذاری در استان گره گشایی کنیم و با آنان همراه باشیم و با تسهیلگری زمینه سود سرمایه گذاران را فراهم کنیم.

 در حوزه فرهنگ باید به دنبال کارکردهای ایجابی باشیم

استاندار زنجان با بیان اینکه در حوزه فرهنگ باید به دنبال کارکردهای ایجابی باشیم، گفت: برای کار در حوزه فرهنگ باید سعی کنیم مثبت حرکت کنیم.

افشارچی با بیان اینکه متاسفانه در حوزه فرهنگ نقشه جامعی نداریم، اظهار داشت: دستگاه های متولی حوزه فرهنگ با اینکه انرژی زیادی دارند ولی با این وجود هم افزایی در این حوزه نداریم.

وی با بیان اینکه خیلی از مسائل فرهنگی باید مسجد محور باشد، گفت: باید از ظرفیت روحانیان جوان و پر انرژی برای پیشبرد و توسعه فعالیت های فرهنگی بهره ببریم.

استاندار زنجان تصریح کرد: در خصوص فعالیت های قرآنی نیز نگاه ویژه به این حوزه خواهیم داشت.

 توجه به صنایع کوچک زمینه توزیع مناسب ثروت را فراهم می کند

استاندار زنجان گفت: در سال های گذشته صنایع بزرگی در استان مستقر شدند، صنایعی که هر کدام زمینه اشتغال چند صد نفر را فراهم کردند، ما در توسعه صنایع همان مسیر را ادامه خواهیم داد.

افشارچی با بیان اینکه اکنون ۱۰ طرح بزرگ صنعتی در سطح استان در دست اجرا است، افزود: چند پروژه نیز در مرحله اخذ مجوز قرار دارد، این طرح ها ظرفیت اشتغال استان را بالا خواهند برد و فکر می کنیم طی چند سال آینده نرخ بیکاری استان کاهش پیدا کند. 

وی شمار شاغلان استان را ۳۰۶ هزار نفر اعلام کرد و گفت: دو سوم شاغلان در بخش صنعت و خدمات و یک سوم در بخش کشاورزی استان مشغول فعالیت هستند.

افشارچی با بیان اینکه نرخ بیکاری استان زنجان به نسبت کشور پایین است، ادامه داد: تلاش می کنیم همین مسیر رونق تولید و اشتغال در استان را ادامه بدهیم.

وی به لزوم توجه به صنایع کوچک نیز اشاره کرد و گفت: این واحدها در جهت مردمی کردن اقتصاد موثر هستند و با حمایت از این صنایع کوچک می توان توزیع ثروت را نیز سامان داد.

 ورزش قهرمانی در استان نیاز به توجه بیشتر دارد

استاندار زنجان توسعه ورزش همگانی را از برنامه های مهم عنوان کرد و گفت: استفاده از تمام منابع و اماکن ورزشی استان از جمله استخرها و سالن های ورزشی، باید به صورتی باشد که همه مردم بتوانند از آنها استفاده کنند.

افشارچی به ضرورت توجه به ورزش قهرمانی در استان تاکید کرد و افزود: ورزشکاران استان در برخی رشته ها ورزشی جزو سرآمدان هستند، در همه رشته هایی که نزدیک مرز موفقیت ملی و بین المللی هستیم باید انرژی بیشتری بگذاریم.

 تابعیت هیچ کشور خارجی را ندارم

استاندار زنجان در خصوص برخی شایعه پراکنی ها در فضای مجازی پیرامون مساله تابعیت دوگانه، گفت: من تابعیت هیچ کشور خارجی را ندارم، هیچکدام از فرزندان من هم تابعیت جایی دیگری را ندارند.

افشارچی اظهار داشت: از آنجا که عضو هیات علمی دانشگاه هستم سفرهای خارجی زیادی به کشورهای اروپایی و آسیای جنوب شرقی داشتم، همه آنها هم با پاسپورت جمهوری اسلامی ایران بوده و به طور معمول برای گرفتن ویزای کشورهای مقصد با مشکلاتی هم مواجه بودم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha