۲۵ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۹:۳۲
کد خبرنگار: 808
کد خبر: 84507951
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

موافقت سبزهای آلمان با مشارکت در دولت ائتلافی برلین

تهران – ایرنا – حزب سبز آلمان روز یکشنبه با آغاز رایزنی های رسمی برای تشکیل دولت ائتلافی تازه با هدف تسریع حرکت این کشور در جهت کنار گذاشتن نیروگاه های زغال سنگی و گسترش کاربرد انرژی های تجدیدپذیر، موافقت کرد.

به گزارش یکشنبه شب ایرنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس؛ کنگره این حزب هوادار حفظ محیط زیست، برای آغاز مذاکرات همه جانبه در باره تشکیل دولتی به رهبری اولاف شولتر سوسیال دمکرات چپ میانه، توصیه نامه ای منتشر کرد.

قرار است رهبری حزب دمکرات های آزاد، مدافع گسترش تجارت و کسب و کار که معمولا با راست میانه متحد می شود و سومین شریک این دولت ائتلافی خواهد بود، روز دوشنبه موافقت خود را با این ائتلاف اعلام کند.

سبزها در توافق مقدماتی در پی مذاکرات اولیه، خواستار کنارگذاشته شدن تولید نیروی برق در آلمان از سوخت زغال سنگ، شده که تاکنون قرار بوده تا ۲۰۳۸ اجرایی شود و درخواست اصلی این حزب به شمار می رود.

این توافقنامه همچنین به رغم تاکید بر تسریع شدید گسترش تولید برق از انرژی های تجدیدپذیر، موافق نبودن خود را با پیشنهاد دمکرات های آزاد برای تعیین محدوده سرعت در بزرگراه های آلمان، ابراز کرده است.

با وجود برخی انتقادهای کنشگران زیست محیطی از همه جانبه و اثربخش نبودن این طرح ها، در نشست روز یکشنبه در این باره مطلبی عنوان نشد.

شولتز امیدوار است دولت تازه اش که اتحادیه راست میانه به رهبری آنگلا مرکل صدراعظم را در جایگاه مخالف قرار می دهد، تا کریسمس تشکیل شده و قدرت را به دست گیرد.
حزب سوسیال دمکرات به رهبری شولتز، در انتخابات ۲۶ سپتامبر (چهارم مهر ماه) با آرای اندکی از اتحادیه سوسیال دمکرات پیشی گرفت و سبزها و دمکرات های آزاد هم در جایگاه سوم و چهارم قرار گرفتند.

تارنمای پولیتیکو نوشت: ائتلاف متشکل از سوسیال دموکرات ها، حزب سبز آلمان و دموکرات های آزاد روز جمعه با توافق اولیه بر سر تعیین اولاف شولتس به عنوان صدر اعظم جدید این کشور، یک گام به دوران آلمان بدون مرکل نزدیک تر شدند.

سه هفته بعد از برگزاری انتخابات سراسری در آلمان، سران سه حزب اصلی این کشور شامل حزب چپ میانه سوسیال دموکرات، حزب سبز و حزب دموکرات های آزاد (FDP) که طرفدار تجارت است، توافق کردند مذاکرات را برای تشکیل دولت آینده این کشور آغاز کنند.

اگر این گروه از احزاب سیاسی در آلمان در مذاکرات خود پیروز شوند اولین ائتلافی خواهد بود که در آلمان حکومت می کند و به دولت محافظه کاری که ۱۶ سال تحت حکومت مرکل اداره می شد، پایان خواهند داد.

اتحاد محافظه کاران اتحادیه دموکرات مسیحی یا اتحادیه سوسیال مسیحی در انتخابات ماه گذشته بدترین نتایج انتخابات را رقم زد که باعث شد حزب سوسیال دموکرات و نامزد آن شولتس، وزیر دارایی کنونی آلمان، به عنوان نامزد صدر اعظمی این کشور مطرح شود.

احزاب یادشده  روز جمعه دستور کار خود به عنوان «ائتلاف پیشرفت» را ارائه دادند که طرح های آنها شامل افزایش حداقل حقوق، حذف استفاده از برق تولیدی با استفاده از زغال سنگ  هشت سال زودتر از پیش بینی های انجام شده تاکنون و خودداری از افزایش مالیات شرکتی می شود.

روزنامه گاردین در گزارشی درباره تحولات اخیر آلمان نوشت: بزرگترین همسایگان این کشور نظاره گر تشکیل دولت جدید این کشور با ترکیبی از امید و ترس هستند. آنها نگران این هستند که یک مقام تندرو در مسائل مالی وزیر دارایی آینده این کشور شود و قاره اروپا را به بن بست ناشی از بحران یورو بازگرداند. صدر اعظم آینده آلمان، چهره سرشناسی در پاریس و رم به شمار می رود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان