پوسترهای «خاشقچی» کابوس «بن‌سلمان» مقابل ورزشگاه نیوکاسل

تهران- ایرنا- هواداران تیم فوتبال نیوکاسل در پی تغییر مالکیت این باشگاه به کنسرسیوم تحت حمایت عربستان سعودی، هیجان‌زده هستند اما اعتراضات قابل توجهی نیز مقابل درِ ورودی ورزشگاه خانگی این باشگاه انگلیسی به چشم می‌خورد.

به گزارش ایرنا، نیوکاسل امروز (یکشنبه) در نخستین دیدار خود پس از حضور مالکان جدید، در ورزشگاه خانگی میزبان تاتنهام است.

مالکیت باشگاه نیوکاسل اوایل ماه جاری با قراردادی به ارزش ۳۰۵ میلیون پوند(۴۲۰ میلیون دلار) به کنسرسیومی متشکل از صندوق ثروت ملی عربستان واگذار شد.

«یاسر الرمیان» مدیر تازه‌وارد و غیراجرایی باشگاه نیوکاسل در ورزشگاه حضور دارد.

با این حال، گرچه هواداران کلاغ‌ها با لباس‌های سنتی عربستان موسوم به «دشداشه» حوالی ورزشگاه به جشن و پایکوبی مشغول بودند، اعتراضاتی از سوی هواداران مخالف این تغییر مالکیت قابل تشخیص بود.

همانطور که فعالان حقوق بشری قول داده بودند، پوستری بزرگ با تصویر «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی که سال ۲۰۱۸ در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه به قتل رسید، در حوالی ورزشگاه اهتراز درآوردند. 

سازمان‌دهندگان این اعتراضات در توییتر علیه «محمد بن سلمان» ولیعهد بلندپرواز سعودی دست به اعتراض زدند؛ کسی که به صدور دستور قتل خاشقچی متهم شده است.

لیگ برتر انگلیس اواسط مهرماه اعلام کرد که باشگاه نیوکاسل به گروهی متشکل از صندوق ثروت ملی عربستان سعودی و شرکت‌های PCP Capital Partners و RB Sports & Media فروخته شده است.

این گروه سرمایه‌گذاری پیش از این در آوریل ۲۰۲۰ با پیشنهاد علنی ۳۰۵ میلیون پوند(۴۱۵ میلیون دلار) خواستار خریداری نیوکاسل بودند اما به‌دنبال انجام تحقیقات از سوی لیگ جزیره، این توافق از بین رفت؛ لیگ جزیره به‌دلیل نگرانی‌های فزاینده مبنی بر سرقت حق پخش تلویزیونی از سوی ریاض، تحت فشار قرار گرفت و مجبور به متوقف کردن معامله شد.

نشریه گاردین چندی پیش در گزارشی اعلام کرد که براساس گزارش‌ها ۱۹ باشگاه لیگ برتری با صدور جواز برای کنسرسیوم تحت هدایت عربستان برای خریداری کامل سهام «مایک اشلی» مالک سابق نیوکاسل، مخالفت کرده‌اند.

همچنین این باشگاه ها ابراز نگرانی کرده‌اند که کنسرسیون تحت هدایت عربستان و به طور مشخص صندوق ثروت ملی عربستان که ریاست آن را «محمد بن سلمان» شاهزاده بلندپرواز سعودی برعهده دارد، می‌تواند «وجهه» لیگ جزیره را مخدوش کند؛ صندوق ثروت ملی عربستان ۸۰ درصد سهام باشگاه نیوکاسل را خریداری کرده است.

نهادهای بین‌المللی حقوق بشری، لیگ برتر انگلیس را ترغیب کرده‌اند تا به منظور رسیدگی به موضوعات و مسائل «حقوق بشری»، مقررات «آزمون مالکان و مدیران» لیگ برتر را تغییر دهد. 

این نهادها اقدامات عربستان سعودی را در راستای استفاده از ورزش به عنوان ابزاری برای سرپوش گذاشتن روی سوابق حقوق بشری این کشور، محکوم کرده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha