بازگشت افغانستانی‌ها به کشورشان از مرز دوغارون ۴۰ درصد بیشتر شد

مشهد- ایرنا- رییس اداره امور اتباع و مهاجران خارجی تایباد مستقر در مرز دوغارون گفت: در نیمه نخست امسال افزون بر ۲۵۰ هزار تن از اتباع افغانستانی از گذرگاه زمینی دوغارون به کشورشان بازگشته اند که این رقم نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته ۴۰ درصد افزایش داشته است.

حسین توکلی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بازگشت ۴۰۰ نفر از این اتباع افغانستانی امسال در قالب طرح مشترک بازگشت از طریق این گذرگاه مرزی صورت گرفته است.

وی ادامه داد: در مجموع سال گذشته هزار و ۹۶ نفر از اتباع افغانستانی در قالب طرح بازگشت و پس از دریافت تسهیلاتی، که حداقل ۲۰۰ و حداکثر ۲۵۰ دلار است، از طریق معبر زمینی دوغارون به کشورشان بازگشتند.

رییس اداره امور اتباع و مهاجران خارجی تایباد گفت: هم اینک روزانه حدود هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار نفر از اتباع خارجی که به صورت غیرمجاز وارد ایران شده و در استانهای مختلف کشور به صورت غیرقانونی سکونت داشته اند، بعد از دستگیری از سوی دستگاههای انتظامی و طی مراحلی از مرز دوغارون به کشورشان بازگردانده می شوند و در سال ۹۹ افزون بر ۳۷۰ هزار نفر از این اتباع افغانستانی به کشور خود بازگردانده شده اند.

توکلی افزود: در حال حاضر اتباع غیرمجاز افغانستانی در هر جای کشور که دستگیر شوند، از طریق مرز زمینی دوغارون به کشورشان باز می گردند و  ۹۵ درصد اتباعی که به صورت داوطلبانه به کشورشان باز می گردند را مردان و پنج درصد آنها را بانوان تشکیل می دهند.

وی اضافه کرد: آن دسته از اتباع افغان که برای بازگشت به افغانستان وارد مرز زمینی دوغارون می شوند، در این گذرگاه در کلاسهای آموزشی پیش آگاهی از خطرات مین شرکت می کنند که این کلاسها نقش بسزایی در کاهش مرگ و میر مصدومان در خاک افغانستان داشته است.

رییس اداره امور اتباع و مهاجران خارجی تایباد گفت: مرز زمینی دوغارون یکی از مهمترین دروازه های خروج و ورود اتباع کشور افغانستان به داخل ایران محسوب می شود و خدمات مناسب و مطلوبی در این مرز به اتباع کشور افغانستان حین خروج از کشور داده می شود که نیاز است در این ارتباط  و در راستای خدمات بشردوستانه، نهادهای بین المللی نگاه ویژه ای به این معبر مرزی داشته باشند.

مرز دوغارون در فاصله ۱۸ کیلومتری شهر تایباد قرار دارد و شهرستان ۱۳۸ هزار نفری تایباد در فاصله ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha