انتخابات عراق ؛ آمریکا همچنان مداخله می‌کند
واثق الجابری رئیس مرکز «کتاب العراق»

بغداد-ایرنا- «واثق الجابری» رئیس مرکز «کتاب العراق» در گفت و گو با ایرنا از آرمان های انتخاباتی مردم عراق و دخالت ها برای نابودی این اهداف گفت و انگشت اتهام را به سوی آمریکا نشانه رفت.

به گزارش ایرنا، الجابری تصریح کرد: عراق در سایه تنش های منطقه ای نیاز به ثبات دارد و شاید به انتخابات عراق از این زاویه برای ثبات سازی نگریسته می شد.

الجابری افزود: برخی دست های خارجی، ثبات و آرامش عراق را نمی خواهند زیرا ثبات را با این عینک متفاوت می بینند که اگر عراق، آرامش بیشتری داشته باشد، قوی تر و در برابر دخالت های خارجی مقاوم تر خواهد شد. بسیاری از طرف ها و شاخص ترین آنها، آمریکاست که نمی خواهد عراق روی صلح و ثبات را به خود ببیند.

به گفته رئیس مرکز کتاب العراق، آمریکا پیش از این هم فتنه و تنش را در غرب عراق با مشارکت یا خدمت به گروه تروریستی داعش ایجاد کرد و امروز نیز آمریکا با وضعیت مذهبی عراق بازی می کند و روی درگیری شیعی-شیعی حساب ویژه ای باز کرده است.

الجابری پنهان نمی کند که «آمریکا برنده بزرگ تنش های داخلی عراق و فساد در آن است. این به آمریکا اجازه دخالت در عراق به بهانه امنیت می دهد.»

کارشناس عراقی بر این باور است که انتخابات عراق، هدف عراقی ها برای تحقق ثبات در این کشور بود و از این رو،  مرجعیت دینی نیز بارها از این فرآیند با تاکید بر انتخاب افراد تامین کننده حاکمیت عراق حمایت کرد.

واثق الجابری می افزاید: دستگاه تخریبگر آمریکایی و دخالت خارجی آن در نتایج انتخابات تاثیر گذاشت. این نشان می دهد که آمریکا می خواهد عراقی ها درگیر تنش باشند و همزمان، طرح های واشنگتن در سایه نقض حاکمیت و تنش های عراق پیش برود.  

به دنبال اعلام نتایج انتخابات پارلمانی عراق که دهم اکتبر 2021 میلادی مصادف با یکشنبه 18 مهرماه جاری در سراسر این کشور برگزار شد، موجی از اعتراض ها به شمارش آرا را به دنبال داشت ، از همین رو کمیسیون عالی انتخابات عراق مجبور شد به خواسته های معترضان جهت شمارش آرا به صورت دستی تن دهد.

با اینحال برغم شمارش مجدد صندوق رای برخی حوزه ها، اما معترضان اعلام کردند که این کمیسیون به اعتراض های جدی و ادعاها درباره گم شدن دو میلیون رای یا عدم تسلیم نزدیک به یک میلیون و ۶۰۰ هزار کارت شرکت در انتخابات و یا اختلافات آرا  نوارهای صادر شده از صندوق‌ها (پرینت رای) با نتایج اعلامی از کمیسیون و همچنین طرح شائبه دخالت خارجی در دستکاری آرا هنوز پاسخی قانع کننده نداده و تصریح کرده که اکثر شکایت‌ها بر نتایج انتخابات بی تاثیر بوده است.

اگرچه کمیسیون انتخابات عراق در کنفرانسی خبری با اعلام اینکه می توان به این نتایج اخیر نیز اعتراض کرد، تلاش کرده اوضاع را آرام کند، اما معترضان که اعتقاد دارند دست های خارجی در جابجایی آرای مردم عراق دخالت داشته است، طی روزهای گذشته به خیابان ها ریختند، ازجمله در روز جاری نیز در بغداد و برخی شهرهای این کشور معترضان دست به تجمعات پراکنده زدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha