رکورد تاریخی کسب مدال طلا توسط تیم‌های آزاد و فرنگی

تهران _ ایرنا _ رقابت‌های کشتی قهرمانی جهان در نروژ در حالی به پایان رسید که هر ۲ تیم آزاد و فرنگی کشورمان در دستیابی به مدال طلا بسیار موفق عمل کرده و در مجموع با کسب ۷ طلا و ۱۳ رنگارنگ رکورد تاریخی را بر جای گذاشتند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از فدراسیون کشتی، در حالی که در سال‌های اخیر و در دوره‌های گذشته رقابت‌های جهانی، دستیابی کشتی‌گیران کشورمان و یا حضور آن‌ها در دیدار فینال بسیار سخت و دشوار شده بود و در اکثر مواقع در کشتی به تک مدال‌های طلای حمید سوریان و یا حسن یزدانی امیدوارم بودیم، اما در سایر اوزان امیدی به کسب مدال طلا از سایر کشتی‌گیران نبود و به نوعی در اکثر رقابت‌ها پایان کار تیم‌های کشورمان با کسب مدال‌های نقره و برنز و تک مدال‌های طلا بود.

از سوی دیگر مسئله ی مهمی که دغدغه کشتی کشورمان در سال‌های اخیر بود و به نوعی با آن دست به گریبان بود، رویارویی با حریفان روس و یا آمریکایی بود که در اکثر مواقع نتایج کشتی گیرانمان از پیش تعیین شده بود.

این موضوع به حدی به چشم می‌آمد که بعنوان مثال در جام‌های جهانی سال‌های نه چندان دور که به میزبانی کشورمان برگزار شده بود، همه کشتی دوستان قهرمانی را برای تیم پر قدرت روسیه کنار گذاشته بودند و شاید دلخوش به عنوان نایب قهرمانی و یا سومی تیم ایران بودند.

موضوعی که در بیشتر کشتی‌های نمایندگان کشورمان در رقابت‌های جهانی پیشین دیده می‌شد، عدم حفظ نتیجه در دقایق پایانی و از دست دادن مدال و یا حضور در دیدار فینال بود و به نظر می‌رسید کشتی‌گیران از نظر روحی و روانی و یا تاکتیکی و فنی آمادگی کامل برای حضور در مسابقات را ندارند.

اما نقطه عطف کسب مدال طلا توسط کشتی‌گیران ایرانی و جسارت و دلاوری‌های آن‌ها از قلب کشور مدعی قهرمانی کشتی آزاد جهان کلید خورد، جایی که دلاوران جوان ایرانی توانستند با کسب ۵ مدال طلا مقتدرانه بعنوان قهرمانی دست یابند و شانه کشتی‌گیران روس را در خانه خود به خاک بمالند.

این جسارت و روحیه‌ی مبارزه طلبی در میان کشتی‌گیران ما چه در آزاد و چه در فرنگی با حضور جوانان پرامید و کشتی‌گیران با تجربه در رقابت‌های جهانی نروژ بار دیگر نمایان شد تا نوید روزهای خوبی را برای کشتی آزاد و فرنگی کشورمان بدهد.

قطعا با ادامه این روند و حمایت‌های لازم از سوی مسئولان و همچنین مدیریت کادرهای فنی و حمایت و پشتیبانی فدراسیون کشتی و در اختیار قراردادن فضا و امکانات لازم، نوید این را خواهد داد که ما در  المپیک ۲۰۲۴ و در نهایت ۲۰۲۸ بتوانیم در صدر کشتی جهان بدرخشیم.

اما نکته مهم و قابل تعمق اینکه کشتی فرنگی پس از ۵ دوره رقابت‌های جهانی که دستش از طلا دور مانده بود به یکباره جبران سال‌های اخیر را با کسب ۴ مدال رنگارنگ کرد.

ضمن اینکه کسب در ۱۰ سال گذشته کشتی آزاد ۷ مدال طلا و کشتی فرنگی ۷ مدال طلا و در مجموع ۱۴ مدال طلا کسب کرده بودند که با کسب ۷ مدال طلا توسط این ۲ تیم در مسابقات جهانی نروژ، کشتی ایران به اندازه ۵ دوره رقابت‌های جهانی گذشته مدال طلا کسب کرد.

در پایان آمار کسب شده مدال‌های طلا توسط کشتی‌گیران کشورمان در ۱۰ دوره گذشته رقابت‌های جهانی آمده است:

کشتی آزاد:

۲۰۰۹ هرنینگ (دانمارک) : ۶۶ کیلوگرم: مهدی تقوی (طلا)
۲۰۱۰ مسکو (روسیه): بدون طلا
۲۰۱۱ استانبول (ترکیه): ۶۶ کیلوگرم: مهدی تقوی (طلا) - ۹۶ کیلوگرم: رضا یزدانی (طلا)
۲۰۱۳ بوداپست (مجارستان): ۵۵ کیلوگرم: حسن رحیمی (طلا) - ۹۶ کیلوگرم: رضا یزدانی (طلا)
۲۰۱۴ تاشکند (ازبکستان): بدون طلا
۲۰۱۵ لاس وگاس (آمریکا): بدون طلا
۲۰۱۶ بوداپست (مجارستان): بدون طلا
۲۰۱۷ پاریس (فرانسه): ۸۶ کیلوگرم: حسن یزدانی (طلا)
۲۰۱۸ بوداپست (مجارستان): بدون طلا
۲۰۱۹ نورسلطان (قزاقستان): ۸۶ کیلوگرم: حسن یزدانی (طلا)

کشتی فرنگی:

۲۰۰۹ هرنینگ (دانمارک) :  ۵۵ کیلوگرم: حمید سوریان (طلا)
۲۰۱۰ مسکو (روسیه): ۵۵ کیلوگرم: ۵۵ کیلوگرم: حمید سوریان (طلا) – ۹۶ کیلوگرم: امیر علی اکبری (طلا)
۲۰۱۱ استانبول (ترکیه): ۶۰ کیلوگرم: امید نوروزی (طلا) ۶۶ کیلوگرم: سعید عبدولی (طلا)
۲۰۱۳ بوداپست (مجارستان):  ۸۴ کیلوگرم: طالب نعمت پور (طلا)
۲۰۱۴ تاشکند (ازبکستان): ۵۹ کیلوگرم: حمید سوریان (طلا)
۲۰۱۵ لاس وگاس (آمریکا): بدون طلا
۲۰۱۶ بوداپست (مجارستان): بدون طلا
۲۰۱۷ پاریس (فرانسه): بدون طلا
۲۰۱۸ بوداپست (مجارستان): بدون طلا

۲۰۱۹ نورسلطان (قزاقستان): بدون طلا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha