بررسی علل خاموشی‌های برق و تولید بنزین آلوده در کمیسیون اصل نودم مجلس

تهران - ایرنا - سخنگوی کمیسیون اصل نودم مجلس شورای اسلامی از بررسی علل خاموش‌های اخیر برق و تولید بنزین‌های آلوده در این کمیسیون خبر داد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، ‌ «علی خضریان» ‌ در توضیح نشست روز یکشنبه کمیسیون اصل نودم مجلس شورای اسلامی به خبرنگاران گفت: در جلسه امروز گزارش هایی درباره قطع برق و خاموشی‌های مکرر و علل آن و همچنین تخلفات مسوولان سابق وزارت نفت و سازمان حفاظت محیط زیست و گزارش ناصحیح در خصوص بنزین تولیدی صنایع پتروشیمی با حضور اعضای کمیسیون بررسی شد و برای قرائت در صحن علنی تقدیم هیأت رئیسه شد.

سخنگوی کمیسیون اصل نودم مجلس شورای اسلامی درباره خاموشی‌های مکرر ماه‌های اخیر و نگرانی‌های به وجود آمده در این باره افزود: این خاموشی‌ها بر مسائل اجتماعی و سیاسی کشور به ویژه مسائل اقتصادی مردم و صنایع مختلف تاثیر گذاشته و سبب شکوائیه‌های به این کمیسیون شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس  ادامه داد: بررسی‌های اولیه کمیسیون حاکی طرز کار غلط و استمرار بی‌توجهی به قوانین و مقررات و کمرنگ شدن نقش بخش خصوصی در مشارکت نسبت به تأمین سرمایه‌گذاری تولید و توزیع برق بود که به تدریج در سال‌های گذشته تاکنون صنعت برق کشور را با چالش‌های عدیده مواجه کرد.

وی تصریح کرد: ناترازی عرضه و تقاضای برق، مشکلات ناشی از ساختار اقتصادی صنعت برق، مشکلات مربوط به محیط کسب و کار صنعت برق، وجود قریب به هزار قرارداد نیمه تمام، بلاتکلیف و متوقف و بهم خوردن توازن مالی ناشی از قیمت‌گذاری دستوری و تکلیفی و عدم پرداخت یارانه به تولید بخشی از دلایل مشکلات پیش آمده در صنعت برق کشور است.

خضریان با اشاره به گزارش کمیسیون در مورد تخلفات مسوولان سابق وزارت نفت و سازمان محیط زیست در خصوص بنزین تولیدی پتروشیمی‌ها نیز گفت: از سال ۹۸ و به دنبال تحریم‌های آمریکا در مورد ممانعت از مشارکت شرکت‌های خارجی در اجرای طرح‌های پالایشگاهی، میزان واردات بنزین با افت قابل ملاحظه‌ای همراه شد و با توجه به کاهش حجم ذخایر استراتژیک سوخت و تعویق برنامه‌های توسعه‌ای، بحث اختلاط بنزین تولید پالایشگاه با ترکیبات پتروشیمی به عنوان یک اقدام ابتکاری به منظور جبران کمبود در دستور کار قرار گرفت.

وی تاکید کرد: موضوع آلوده بودن بنزین تولید شده و بحث سرطان‌زا بودن آن به علت میزان بالای بنزن، نگرانی‌های جدی در جامعه ایجاد کرد و کمیسیون اصل ۹۰ به موضوع ورود نمود.

سخنگوی کمیسیون اصل نودم مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بررسی‌های کمیسیون نشان می‌دهد که گزارش سازمان محیط زیست در مورد میزان آلایندگی بنزین تولیدی پتروشیمی‌ها به دلایل مختلف از جمله تعارض منافع در مورد واردات بنزین، آن‌هم در زمان اوج تحریم‌ها، غیرواقعی یا حداقل فاقد دلایل کارشناسی کامل است.

وی ادامه داد: با توجه به مستندات، افزایش سرطان‌ها طی سال‌های گذشته با ریفرمیت تولیدی پتروشیمی‌ها از لحاظ علمی اثبات نشده و میزان بنزین ریفرمیت تولیدی پتروشیمی‌ها نیزپایین‌تر و برخی مشابه ریفرمیت پالایشگاهی است. بنابراین بنزین تولید شده از ریفرمیت پتروشیمی‌ها حداقل مشابه بنزین تولیدی پالایشگاه‌ها بوده است.

خضریان خاطرنشان کرد: در این جلسه «سیدناصر حسینی‌پور» نماینده گچساران با تصمیم اعضای کمیسیون و به دنبال پیشنهاد «سیدجلیل میرمحمدی میبدی» دبیر دوم کمیسیون جایگزین ایشان در هیأت رئیسه کمیسیون شدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha