همکاری‌های دانشگاه فنی وحرفه‌ای با پایگاه استنادی علوم کلید خورد

تهران- ایرنا- طبق تفاهم‌نامه همکاری که میان موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) و دانشگاه فنی و حرفه‌ای به امضا رسید همکاری‌های این دو نهاد در حوزه پژوهشی و رتبه‌بندی آغاز شد.

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه ایرنا، این تفاهم نامه که امروز (یکشنبه) در دانشگاه فنی و حرفه ای و با حضور مسئولان این دو نهاد به امضا رسید به منظور ارتقای مشارکت در نهضت تولید علم و فناوری، افزایش تولیدات علمی در محتوای آموزشی، ترویج علم مورد نیاز آموزش و پژوهش مبتنی بر نیازهای ملی، کاربردی کردن دستاوردهای علمی و پژوهشی از طریق تعامل پویا و سازنده با مراکز علمی - پژوهشی داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی، رصد کردن پیشرفت ها و تحولات علمی در حوزه های علوم و فناوری شکل گرفت.

مدت اجرای این تفاهم نامه از تاریخ انعقاد و مبادله آن سه سال شمسی است.

در این مراسم ابراهیم صالحی عمران رییس دانشگاه فنی و حرفه ای رتبه بندی ها را یکی از اقدامات موثر پایگاه استنادی علوم جهان اسلام دانست و گفت: دانشگاه فنی وحرفه ای بزرگترین دانشگاه غیرحضوری با فعالیت ۱۸۰ دانشکده در سراسر کشور است. امسال نیز پذیرش دانشجوی خوبی داشتیم و شاهد تغییر رویکردی در جامعه نسبت به مهارت گرایی و تخصص گرایی هستیم.

وی در ادامه از تفاوت در ساختار و چارچوب های عملکردی دانشگاه فنی وحرفه ای در مقایسه با سایر دانشگاه های کشور سخن گفت و تعریف شیوه محاسبه و برآورد جایگاه این دانشگاه در رتبه بندی دانشگاه های کشور را خواستار شد.

رییس دانشگاه فنی وحرفه ای تاکید کرد: به هنگام اعلام نتایج نگران رتبه بندی هستیم چرا که شیوه عملکردی و ساختاری این دانشگاه با مدل های موجود منطبق نیست و ویژگی های خاص خود را می طلبد.

صالحی عمران گفت: برای نمونه به وضعیت اعضای هیات علمی این دانشگاه در مقایسه با سایر دانشگاه ها اشاره می کنم این دانشگاه در آموزش های مهارتی، کادر ثابت نمی گیرد. در حال حاضر هزار نفر حق التدریس داریم که از نیروهای خبره حوزه صنعت استفاده هستند. به دلیل ماهیت دروس عملی و برنامه های درسی این دانشگاه امکان جذب هیات علمی به صورت دایمی وجود ندارد. همچنین از اساتید دانشگاه نیز درخواست مقاله های IsI نمی شود. 

او با اشاره بر اینکه ارسال فایل متن کتاب ها، طرح های پژوهشی، پایان نامه ها و سایر مدارک علمی منتشر شده یا موجود در دانشگاه برای ثبت در پایگاه های اطلاعاتی ISC به منظور غنی سازی منابع علمی، مطابق تفاهم نامه، از تعهدات دانشگاه در اجرای این طرح است، افزود: ارسال مجموعه کامل مقالات کنفرانس ها، سمینارهای ملی و بین المللی و متن سخنرانی های علمی و مجلات دانشگاه به ISC، همکاری دانشگاه در خرید مجلات و منابع علمی مورد نیاز  ISC از کشورهای دیگر، مشارکت و همکاری در برگزاری همایش های مرتبط با ماموریت های ISC بر اساس ضوابط، چاپ کتاب های مورد توافق با لوگوی های مشترک برخی دیگر از تعهدات دانشگاه است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha