۲۵ مهر و آخرین اخبار کرونایی استان ها

استان ها - ایرنا -کرونا طی یکسال و هشت ماهی که از اعلام ورود رسمی اش به کشور می گذرد پنج خیز برای هموطنان برداشته و زمزمه ها برای احتمال خیز ششم آن هم به گوش می رسد. خیز پنجم و مرگبار کرونا از ابتدای تیر ماه در کشور آغاز شد و وزارت بهداشت هشتم مهرماه از عبور این خیز از کشور خبر داد.

همچنین رکورد تلفات روزانه کرونا در این مدت چندین بار شکسته شد و روز دوم شهریور ماه با ۷۰۹ مورد مرگ روزانه به بالاترین شمار تلفات از ابتدای شیوع کرونا(اسفند ۹۸) در کشور رسید. 

این درحالیست که مسوولان طی روزهای اخیر از احتمال خیز ششم کرونا در کشور از آبان ماه خبر می دهند. در این میان ، بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز گفت:‌ هنوز بابت کرونا و پیک ششم آسوده خاطر نیستیم و باید درحالت آماده‌باش بمانیم و امیدوارم با انجام واکسیناسیون سراسری در ماه‌های آینده، در وضعیت بهتری قرار بگیریم. 

البته ناگفته نماند مناطقی از کشور مثل اردبیل هم وجود دارد که از وضعیت پایدار برخوردار هستند. به عبارت دیگر بر اساس گزارش ایرنا روند نزولی شیوع بیماری کووید ۱۹ در استان اردبیل که از چهار هفته پیش آغاز شده در روزهای اخیر در وضعیت پایدار قرار گرفته است به طوری که طی شبانه‌روز گذشته ۳۰ فرد مبتلا به کرونا در مراکز درمانی این استان بستری شدند.

 بنا به اعلام ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل، شمار مبتلایان روزانه کرونا در این استان نسبت به بالاترین آمار ثبت شده در ۴۰ روز پیش ۱۵۹ نفر کاهش را نشان می‌دهد.
 

۲۵ مهر و آخرین اخبار کرونایی استان ها

درست است که این پایداری ها و کاهش آمار ثبت شده ها از مناطقی مثل اردبیل اعلام می شود و یا اینکه مثلا دکتر فرهاد ابول نژادیان، رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفته است: با توجه به وضعیت بیماری در کشور و استان، آمادگی لازم برای مواجهه با پیک ‌جدید کرونا در خوزستان وجود دارد و تمام داروها و تجهیزات بیمارستانی مورد نیاز برای مقابله با ورود پیک جدید بیماری را آماده است؛ اما  همان طور که در بالا بدان اشاره شد از یک طرف هشدار دکتر عین اللهی وزیر بهداشت را داریم مبنی بر اینکه هنوز بابت کرونا و پیک ششم آسوده خاطر نیستیم و باید درحالت آماده‌باش بمانیم.

اینکه چرا باید در حالت آماده باش بسر ببریم شاید یک علتش کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی است مثلا برای امروز بیست و پنجم مهر ماه  از مناطقی مثل خوزستان در خروجی امروز ایرنا منتشر شد که نشان از کاهش  ۱۰ درصدی رعایت پروتکل های بهداشتی را می دهد.

دکتر محمد علوی رییس مرکز بهداشت خوزستان روز یکشنبه گفت: متوسط میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در خوزستان ۴۷ درصد بوده که نسبت به ۲ هفته قبل ۱۰ درصد کاهش یافته است.

وی اظهار داشت: از وقتی که رنگبندی شهرهای استان زرد و آبی شد، مردم شروع به عادی انگاری کردند که این وضعیت اگر ادامه داشته باشد نگران کننده است.

همچنین به گفته علوی پوشش ماسک از جانب مردم در مناطق مرکزی استان از ۷۵ به ۶۵ درصد کاهش یافته و  در مناطق حاشیه ای از ۲۵ به پنج درصد رسیده است.

از سنندج هم خبر آمده است که رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سنندج کمتر از ۳۵ درصد است. به عبارت دیگر دکتر جهانبخش یوسفی ، رییس شبکه بهداشت سنندج گفت: با وجود شرایط قرمز کرونا در این شهر، بی تفاوتی و سهل‌انگاری نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی ادامه دارد و کمتر از ۳۵ درصد جمعیت آن را رعایت می‌کنند.

به گفته یوسفی ، سنندج تنها شهر قرمز استان است که روند ابتلا و بستری در آن افزایشی است و در شبانه روز گذشته از ۱۰ فوتی کرونا در استان، هشت نفر در این شهرستان به ثبت رسیده است.
خطر موج ششم‌ ویروس کرونا در کمین شهروندان سرپل‌ذهابی است

دکتر محسن مرادی معاون شبکه بهداشت و درمان سرپل‌ذهاب امروز این هشدار را داد مبنی بر اینکه خطر موج ششم‌ ویروس کرونا در کمین است از این رو مردم برای در امان ماندن از شر این ویروس منحوس باید هرچه سریع تر برای تزریق واکسن کرونا اقدام کنند.

سخن از واکسیناسیون شد. باید اذعان داشت، درست است که واکسیناسیون سراسری ، وضعیت را بهتر می کند اما باید شماری از هموطنان که بنا به دلایلی به تزریق واکسن اهمیتی نمی دهند هم ترغیب شوند.
واکسیناسیون و سرعت تزریق آن آنقدر مهم است که برخی مسئولان بهداشت و درمان کشور دست به دامان مردم شده اند تا هر چه زودتر تزریق واکسن را داشته باشند . به عنوان نمونه ، دکتر همایون دادگربا اشاره به اجرای طرح ضربتی واکسیناسیون در شهرستان چابهار و ایجاد پایگاه‌های سیار در سطح شهر و مناطق روستایی، از مردم خواست هرچه سریع‌تر نسبت به این امر مهم اقدام کنند.

دادگر با اشاره به خیز موج ششم کرونا گفت: موج ششم ویروس در حال شکل‌گیری و برای مقابله با آن واکسیناسیون کامل یعنی تزریق هر ۲ دوز واکسن لازم و ضروری است.
 

۲۵ مهر و آخرین اخبار کرونایی استان ها

اتفاقا امروز رضا فدایی ، مسوول بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هم خاطرنشان کرد: استان هنوز در شرایط پرخطر همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ قرار دارد به همین دلیل تشویق مردم به دریافت واکسن کرونا ضروری است.

رضا فدایی مسوول بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: آمار کرونا در استان اصفهان بصورت پلکانی پایین می‌آید و در برخی روزها ثابت می‌شود اما بطور کلی هنوز در وضعیت پرخطر همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ قرار داریم که لازم است ضمن رعایت دقیق شیوه‌نامه‌های بهداشتی، واکسیناسیون را تسریع و تشویق کنیم.

ممکن است برخی از عوارض واکسن بگویند و برای عزیزان خود از جمله دانش آموزان ابراز نگرانی کنند که بد نیست نظر دکتر جمیل صادقی فر، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام را داشته باشیم که امروز اعلام کرد: با وجود اینکه بیش از ۶۰ درصد جمعیت دانش آموزی استان واکسن کرونا را تزریق کرده اند، اما تاکنون خوشبختانه مواردی از عوارض مشاهده نشده است.

از طرفی دیگر سالمندان هم از متقاضیان دریافت واکسن هستند اما سوال این است که اگر نتوانستند به خارج از منزل برای واکسیناسیون بروند چه کنند؟ پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، برای این سوال ، این پاسخ را دارد که سالمندان دارای مشکلات جسمی و حرکتی در استان گیلان برای دریافت واکسن کرونا باید با شماره ۴۴۰۱ تماس بگیرند. تا در منزل واکسن دریافت کنند.

وضعیت واکسیناسیون در کشور

امروز در خصوص وضعیت واکسیناسیون و شمار یا میزان دریافت کنندگان واکسن خبرهایی همچون روزهای گذشته اخباری منتشر شد . به عنوان مثال علی احمد آقاپور، رییس کارگروه اطلاع رسانی ستاد دانشگاهی مقابله با کرونا در آذربایجان غربیگفت: ۷۷ درصد جعیت این استان حداقل یک دُز واکسن کرونا را دریافت کرده اند .

در بین شهرستان های آذربایجان غربی، شهرستان های ارومیه، خوی و تکاب پیشتاز واکسیناسیون علیه بیماری کووید ۱۹ به شمار می روند به طوری که در ارومیه، میزان تزریق واکسن به حدود ۸۷ درصد رسیده است.

همچنن فرماندار سنقر و کلیایی این خبر را داد که ٧٩ درصد از جمعیت هدف بالای ١٢ سال این شهرستان تاکنون دُز اول واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

امروز احمد ناصر، مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل اعلام کرد: ۹۵ درصد فرهنگیان در این استان دُز اول و دوم واکسن کرونا را دریافت کردند.واکسیناسیون ۷۵ درصد دانش‌آموزان در گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال در استان انجام شده و آموزش و پرورش استان اردبیل در واکسیناسیون معلمان و دانش‌آموزان رتبه سوم کشور را دارد.

مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان نیز از واکسیناسیون  ۱۴۹ هزار و۲۳۶ دانش آموز ۱۲ تا ۱۸ سال در این استان علیه کرونا خبر داد.

از ایلام این خبر رسیده است که به نقل از رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام یعنی دکتر محمد کریمیان تا کنون ۳۶ درصد جمعیت این استان هر ۲ دُز واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند و در برخی افراد نیز تزریق دُز سوم آغاز شده است.
 

۲۵ مهر و آخرین اخبار کرونایی استان ها

دکتر حسن رخ شاد، مدیر گروه بیماری های مرکز بهداشت گیلان امروز به خبرنگار ایرنا گفت: ۴۰ هزار دُز واکسن پاستوکووک برای تزریق گروه سنی ١٢ تا ١٨ سال در این استان دریافت شده است.

به گفته رخ شاد، تاکنون ۸۲ درصد از " ۱۷۶ هزار دانش آموز ١٢ تا ١٨ سال" در استان گیلان واکسن کرونا را دریافت کرده اند.

ساسان قربانی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی آبادان هم از جمله مسئولانی بود که به ایرنا این خبر را داد که  ۲۶ درصد از دانش آموزان بالای ۱۲ سال در شهرهای آبادان، خرمشهر و شادگان علیه کرونا واکسینه شدند.

قربانی افزود: ۵۳ هزار دانش آموز ۱۲ تا ۱۸ سال در شهرستانهای آبادان، خرمشهر و شادگان باید علیه کرونا واکسینه شوند که تاکنون فقط ۱۷ هزار و ۲۹۵ دانش آموز دُز اول واکسن را دریافت کردند.

غلامرضا نظر علیلو مدیر آموزش و پرورش خوی هم این خبر را به ایرنا داد مبنی بر اینکه  ۶۳ درصد از دانش آموزان این شهرستان واکسن کرونا دریافت کرده‌اند که در صدد رساندن این عدد به نزدیکی های ۱۰۰ درصد هستیم.

و اما کیانوش نادری فرماندار بن با اشاره به لزوم اجرای واکسیناسیون مقابله با ویروس کرونا گفت: تاکنون ۸۰.۶۲ درصد جمعیت هدف بالای ۱۲ سال این شهرستان دُز نخست واکسن علیه ویروس کرونا را دریافت و تزریق کرده‌اند.

اخبار امروز استان ها فوتی ها و مبتلایان

هر روز متاسفانه خبرهایی به ویژه آمار فوتی های کرونا در رسانه ها از جمله در ایرنا منتشر می شود؛  مثل خبر رییس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج که امروز اعلام کرد: ۲بیمار کرونایی در کهگیلویه و بویراحمد جان باختند. همچنین از طرفی دیگر بر اساس اعلام رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان‌غربی طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۲ تن از بیماران مبتلا به کرونا در این استان جان باختند که ۱۱تن از آنان در ارومیه بسر می بردند.

دکتر شهرام صیادی ، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان البرز اعلام کرد که ۹۶ بیمار بدحال کووید۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در این استان به تخت های بستری بیمارستان ها انتقال یافتند.   اکنون ۶۱۴ بیمار کووید۱۹ در بیمارستان های استان البرز تحت مراقبت پزشکی قرار دارند.

همچنین بر اساس اعلام علوم پزشکی لرستان، چهار بیمار در لرستان طی یک شبانه روز گذشته جان باختند.

از سیستان و بلوچستان این خبر را به نقل از دکتر سید محمد هاشمی شهری رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان داشتیم که با افزوده شدن ۱۶۵مورد جدید کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در سیستان و بلوچستان شمار مبتلایان این ویروس در استان به ۱۲۶هزار و ۲۵۵ نفر رسید.

هاشمی شهری این را هم اضافه کرد: با فوت ۲ نفر دیگر در شبانه‌روز گذشته شمار درگذشتگان ناشی از کرونا در سیستان و بلوچستان به ۲ هزار و ۵۵۹ نفر رسیده است.

وا اما شماری از گزارش های مربوط به کرونا برای امروز بدین شرح است :
نگرانی از آغاز موج ششم کرونا در خراسان رضوی و خطرات احتمالی

عادی انگاری شهروندان قزوینی و خطر مواجهه با پیک ششم کرونا

شیوع کرونا در استان اردبیل در وضعیت پایدار قرار گرفت

در سفر وزیر بهداشت به قم رقم خورد؛تاکید مراجع قم بر واکسیناسیون و اجرای دستورات حوزه بهداشت

بازگشایی مدارس زیر چتر واکسیناسیون
 

۱۹۹ بیمار کووید ۱۹ طی شبانه روز گذشته جان باختند

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز یکشنبه اعلام کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته، ۱۹۹ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و چهار هزار و ۷۶۹ بیمار کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستانها تحت درمان قرار دارند.

به گزارش ایرنا، روز گذشته(شنبه) تلفات کرونا ۱۸۱ نفر اعلام شد و اما این ویروس، امروز(یکشنبه) با افزودن ۱۸ نفر در فهرست مرگ خود، ۱۹۹ خانواده را داغدار کرد.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، از دیروز تا امروز ۲۵ مهر ماه ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۱ هزار و ۳۹۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۴۸۲ نفر از آنها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به پنج میلیون و ۷۸۴ هزار و ۸۱۵ نفر رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha