قالیباف: دقت در قانونگذاری حوزه فضای مجازی بسیار مهم و حیاتی است

تهران- ایرنا-ربیس مجلس شورای اسلامی با مهم خواندن قانونگذاری در حوزه فضای مجازی گفت:فضای مجازی در امر آموزش از مقطع مهدکودک تا تحصیلات تکمیلی  را در برگرفته و در حوزه کسب و کار نیز اینگونه است و به دلیل دقت در قانونگذاری این حوزه بسیار مهم و حیاتی است.

به گزارش یکشنبه شب خبرنگار سیاسی ایرنا،  نشست کمیسیون ویژه صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی  با حضور محمد باقر قالیباف برگزار شد.

رییس مجلس شورای اسلامی در این نشست گفت: خداوند را شاکرم که امروز با زحمات صورت گرفته  از جانب کمیسیون‌های فرهنگی و صنایع و معاونت قوانین امروز شاهد تشکیل کمیسیون مشترک حمایت از کاربران در فضای مجازی هستیم.

قالیباف توضیح داد که کمیسیون مشترک برای یک امر مهم و تأثیرگذار اولین جلسه رسمی خود را تشکیل می‌دهد، البته پیش از این نیز یک جلسه مقدماتی برای تعیین ترکیب هیأت ربیسه این کمیسیون تشکیل شده است و امروز این کمیسیون از جهت قانونی شکل رسمی به خود گرفته است.

وی با توجه اهمیت فضای مجازی تاکید کرد:  امروز فضای مجازی وارد فضای حقیقی زندگی مردم در ابعاد مختلف، چه در حوزه مسائل فرهنگی و اجتماعی، حوزه مسائل علمی و حوزه مسائل اقتصادی شده است لذا حتما همه ما باید این توجه را داشته باشیم که به عنوان نماینده مردم این فضا و محیط را در بستری امن توأم با اطمینان خاطر برای استفاده مردم فراهم کنیم.

نماینده مردم تهران به اهمیت فضای مجازی در امر آموزش اشاره کرد و ادامه داد که فضای مجازی از مقطع مهدکودک تا تحصیلات تکمیلی را در برگرفته است. در حوزه کسب و کار نیز به همین شکل بوده و اولویت کار با فضای مجازی در شرایط کرونایی است به همین دلیل دقت ما در قانونگذاری در این حوزه بسیار مهم و حیاتی است.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود که امروز جوانان و نوجوانان ما با هر سلیقه و گرایش، از آن جوانی که در فضای مجازی موسیقی کره‌ای را دنبال می‌کند تا آن جوان و نوجوانی که در همین فضا آموزش قرآن و برنامه‌های دینی و مذهبی را پیگیری می‌کند، همه و همه با فضای مجازی سر و کار دارند و اوقات فراغت خود را در این فضا می‌گذرانند به همین دلیل باید در حوزه قانونگذاری به این مسائل توجه داشته باشیم.

وی به ظرفیت  قانون اساسی  در اصل ۸۵ اشاره کرد و  گفت: برای مسائل مهم و حیاتی که نیاز به کار کارشناسی بیشتر دارد، قانون اساسی ظرفیتی را پیش‌بینی کرده تا از این طریق با کار کارشناسی و مطالعات بسیار طرحی بررسی و تصویب شود.  

نماینده مردم تهران تاکید کرد:  جریان‌های تخریبی در این میان به راه افتاد که مجلس قصد دارد پشت درهای بسته قانونگذاری کند؛ مگر می‌شود پشت درهای بسته یک از اصول قانون اساسی را اجرایی کرد.

رییس قوه مقننه توضیح داد که البته در همین قانون اساسی جلسات غیرعلنی نیز برای مجلس پیش‌بینی شده اما به دلیل این جوسازی‌ها باید عنوان کنم که امروز شاهد حضور بخش‌های مختلف کارشناسی مجلس از حوزه‌های فرهنگی، اقتصادی، امنیتی، صنعتی و آموزشی در این کمیسیون هستیم که هر یک متخصصین حوزه‌های خود بوده و من مطمئنم که این طرح با دقت و توجه شکل خواهد گرفت.

به گزارش ایرنا، در جلسه علنی ششم مرداد ماه، تقاضای جمعی از نمایندگان برای بررسی طرح ۳۷ ماده ای «حمایت از  حقوق کاربران در فضای مجازی» در چارچوب اصل ۸۵ قانون اساسی، در دستور کار قرار گرفت و نمایندگان مصوب کردند این طرح در کمیسیون مشترکی متشکل از ۹ کمیسیون تخصصی مجلس و با عضویت حدود ۲۳ نفر از نمایندگان منتخب بررسی و برای اجرا در مدت آزمایشی ۳ تا ۵ سال (پس از تایید شورای نگهبان) تصویب شود.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به روند کار این کمیسیون خطاب به اعضای آن گفت : وقت لازم را بگذارید و در جلسات اولیه تمامی ذینفعان با اختصاص وقت کافی به کمیسیون دعوت شوند و مباحث آنها شنیده شود. ابتدا نخبگان، صفوف، متخصصان و صاحب نظران این حوزه را دعوت کنید و مباحث آنها را بشنوید زیرا بخشی از آنها با این طرح آشنا نیستند و موضوعاتی را مطرح می کنند که در طرح مذکور وجود ندارد.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: یک کارخانه کوچک، سوله و یا انباری در هر نقطه‌ای می تواند وثیقه بانک شود اما دارایی‌های هنگفت موجود در فضای مجازی در رونق اقتصادی مورد توجه قرار نگرفته‌اند.

قالیباف تصریح کرد: در بسیاری از وظایف فضای مجازی که مربوط به فضای کسب و کار مردم است، آن گونه که باید عمل نشده و ضعف‌هایی داشته‌ است. در این حوزه جرم‌انگاری و کلاهبرداری تا تولید ثروت و رونق کسب و کار باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی افزود: در قوانین مصوب مجلس قانون اساسی رعایت شود و نباید قانونی تصویب شود که بین قوا تداخل ایجاد کند  زیرا رفت و برگشت قانون مصوب بین شورای نگهبان و مجلس زمانبر است.

رییس قوه مقننه ادامه داد: در این طرح باید به این موضوع توجه کنیم که چارچوبی که می‌نویسیم متناسب با تغییرات فضای مجازی باشد، قانونگذار ساختارهای لازم را تعبیر کند تا با اختیارات خود همراه با جامعه و تغییرات حرکت کند و اگر ضرورت داشت در قانون تجدیدنظر شود. یکی از ویژگی‌های اصل 85 قانون اساسی این است که قانون تصویب شده می‌تواند به صورت موقت اجرا و برای دائمی شدن در صحن مجلس تصویب شود.

وی افزود: یکی از موضوعات مهم، مدیریت بر ترافیک شبکه است، افراد حاضر در این کمیسیون مشترک، متخصص هستند و با نظر نخبگان این حوزه کار را پیش می‌برند، از اعضای این کمیسیون درخواست می‌کنم نشست‌های کمیسیون سر وقت و با حضور تمامی اعضا تشکیل شود زیرا طبق آیین‌نامه باید 16 نفر در جلسه حاضر شوند و برای تصویب به دو سوم آراء نیاز داریم.

نماینده مردم تهران خاطر نشان کرد: با حضور فعال، منضبط و داشتن حوصله، کار را پیش ببرید و اگر موضوعی وجود داشت من نیز کمک لازم را ارائه می‌کنم. رسانه‌ها نیز اطلاعات لازم را ارائه کنند و صدا و سیما می‌تواند همانند امروز جلسات را پخش کند.

رییس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: سخنگوی کمیسیون مشترک بررسی طرح حمایت از کاربران در فضای مجازی، اطلاع‌رسانی لازم را انجام دهد. نباید تحت فضاسازی گروه‌های خاص و فشارهای خارج از کشور که اینها قصد دارند پلتفرم‌ها و شبکه‌های بزرگ اجتماعی را ببندند قرار بگیریم، این کمیسیون به دنبال چنین مسائلی نیست و به دنبال قانونگذاری و پر کردن خلأ‌های قانونگذاری است.

وی  در مورد فضا سازی  رسانه ای در مورد بستن اینستاگرام گفت: بخشی از زندگی مردم در این حوزه است، باید قانونگذاری کنیم و نظمی به این فضا بخشیده شود مانند تمامی کشورهای دنیا، این امر طبیعی است که قانونگذار در چارچوب قانون انجام می‌دهد.

قالیباف  از سخنگوی کمیسیون خواست  که اطلاعات را صحیح، دقیق و به جا منتشر کند و عنوان کرد: در جلسات بعدی نیز هر زمانی که هیأت رئیسه کمیسیون لازم بداند حاضر می‌شوم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha