هشدار هواشناسی درباره نفوذ سامانه سرد به کشور

تهران- ایرنا- سازمان هواشناسی با هشدار سطح زرد از کاهش ناگهانی دما و افزایش باران‌های شدید موقت در نوار ساحلی خزر از بعدازظهر فردا (دوشنبه) تا روز جمعه خبر داد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، سازمان هواشناسی در هشدار هواشناسیِ سطح زرد از نفوذ سامانه بارشی به نسبت سرد از بعدازظهر دوشنبه و پایان آن در روز جمعه خبر داد.

نوع مخاطره نیز بارش باران، رگبار باران گاهی توام با رعدوبرق و وزش باد شدید موقت، کاهش محسوس دما (۵ تا ۱۰) درجه و در ارتفاعات همراه با بارش برف عنوان شده است.

بر اساس اطلاعیه سازمان هواشناسی منطقه اثر در روز دوشنبه شمال آذربایجان غربی، شمال آذربایجان شرقی، شمال اردبیل، مازندران، گیلان، و در روز سه‌شنبه نیمه شمالی آذربایجان غربی، نیمه شمالی آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان است.

برای روز چهارشنبه نیز در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و در روز پنج‌شنبه آذربایجان غربی، گیلان، اردبیل، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی و ارتفاعات در استانهای زنجان، قزوین، البرز، تهران، سمنان و هرمزگان این شرایط پیش بینی شده است.

این اطلاعیه می افزاید: در روز جمعه نیز در نیمه شرقی خراسان رضوی و هرمزگان همین شرایط حاکم است.

سازمان هواشناسی اثر مخاطره را احتمال آب گرفتگی معابر، لغزندگی جاده‌ها بویژه گذرگاه‌های کوهستانی، کاهش دید، احتمال تاخیر در پروازها، احتمال خسارت به محصولات زراعی و باغی اعلام و توصیه کرده است که احتیاط در تردد و توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در تردد درجاده‌های بین شهر و کوهستانی و اتخاذ تمهیدات لازم جهت پیشگیری از خسارات زراعی و باغی در نظر گرفته شود.

هشدار دریایی سازمان هواشناسی

این سازمان هم چنین از هشدار دریاییِ  سطح زرد و وزش باد نسبتا شدید توام با مواج شدن خلیج فارس خبر داده است.

بر اساس اطلاعیه موجود،  زمان شروع بعدازظهر دوشنبه و زمان پایان آن شب جمعه و نوع مخاطره افزایش ارتفاع موج در سواحل و فراساحل به ترتیب حداکثر بین ۱.۵ تا ۲متر عنوان شده است.

منطقه اثرخلیج فارس و اثر مخاطره آسیب به تورهای صیادی، احتمال غرق شدن شناورهای سبک و نیمه سنگین، احتمال آسیب به تاسیسات دریایی عنوان شده است.

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha