فتنه آمریکایی محدود به تنش آفرینی بین شیعیان عراق نمی شود
هاشم الکندی رئیس مرکز مطالعات راهبردی النباء عراق

بغداد- ایرنا- "هاشم الکندی" رئیس مرکز مطالعات راهبردی النباء عراق در گفت وگو با ایرنا بر این نکته تاکید می کند که آمریکایی ها با همه احزاب و جریان های اسلامی عراق مساله دارند و تلاش می کنند که این جریان ها را بین خودشان و دیگران درگیر کنند.

به گزارش ایرنا، رئیس مرکز مطالعات راهبردی النباء عراق گفت: آمریکا تلاش کرد احزاب اسلامی عراق را از میدان و صحنه خارج کند، اما شکست خورد و همچنان این احزاب اسلامی هستند که صحنه عراق را در اختیار دارند.

الکندی تصریح کرد: آمریکا می خواست همه ناکامی های صحنه سیاسی عراق را به احزاب اسلامی و به ویژه جریان شیعه عراق نسبت دهد، اما انتخابات(پارلمانی)، صرفنظر از حاشیه ها و نتایج نسبی آن، ثابت کرد که ملت عراق همچنان به احزاب اسلامی اعتماد دارد.

به گفته هاشم الکندی، ملت عراق به آمریکا این پیام را داد که خواستار بنای عراق به دست اسلامگرایان و حفظ الحشد الشعبی است.

وی در ادامه به سابقه اقدامات آمریکا در فتنه انگیزی بین همه طیف های عراقی در راستای منافع رژیم صهیونیستی با تضعیف عراق متحد، اشاره کرد و گفت: آمریکا خواهان فتنه بین تشکیلات واحد در عراق است. این فتنه فقط محدود به تلاش برای درگیری بین شیعیان نیست، بلکه واشنگتن بر اختلافات شیعی-شیعی، سنی-سنی و کردی-کردی و همه اینها با هم دامن می زند تا از این رهگذر عراق را در برابر طرح های آمریکا ضعیف کند. در صدر این طرح ها، عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی قرار دارد. آمریکا دائما این کار را حتی در روندهای سیاسی و سهم خواهی ها دنبال کرده است. این فتنه مرکب آمریکایی به دنبال عراق نامنسجم و ضعیف است.

الکندی تصریح کرد: حتی در توافق عراق با کشورهای مثل چین و غیر آن نیز آمریکا دخالت کرد و مانع شد.

وی «وحدت کامل و همکاری» را تنها مسیر خنثی سازی طرح های آمریکایی-صهیونیستی در عراق دانست.

استراتژیست عراقی معتقد است: از آن حیث که بیت شیعی، اکثریت جامعه و نیز تشکیلات سیاسی عراق را تشکیل می دهد، آمریکایی ها اقدام به فتنه انگیزی بین شیعیان عراق کرده اند. واشنگتن بارها تلاش کرده در عراق جنگ داخلی راه بیاندازد.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی النباء عراق با این عبارت ها، تنش های اخیر را تبیین می کند: وقتی دیدند شیعیان همچنان اکثریت را در اختیار دارند به جنگ بین شیعیان متمرکز شدند. بازی با نتایج انتخابات در چارچوب ایجاد شکاف بین طرف های شیعه قابل تامل است، اما این طرح های آمریکا در گذشته موفق نشد و انشاءالله در آینده هم راه به جایی نخواهد بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha