استاندار سمنان: شهرداری‌ها منابع آب فضای سبز را از آشامیدنی جدا کنند

سمنان- ایرنا- استاندار سمنان گفت: شهرداری‌های این استان به هیچ عنوان از منابع آب آشامیدنی برای آبیاری فضای سبز استفاده نکنند و به این مساله توجه ویژه داشته باشند.

به گزارش ایرنا، سید محمدرضا هاشمی روز یکشنبه در چهارمین نشست شورای حفاظت از منابع آب در سالن یادگار امام (ره) استانداری سمنان با بیان اینکه حفظ سرانه فضای سبز شهری اهمیت زیادی دارد، ابراز داشت: تامین آب آشامیدنی در استان سمنان به سختی انجام می‌شود و لازم است شهرداری‌ها برای جداسازی آب آشامیدنی از آب غیرآشامیدنی که در آبیاری فضاهای سبز شهری استفاده می‌شود تلاش کنند.

وی تاکید کرد: ۲۴.۵ درصد از آب شهری و ۳۴ درصد از آب روستایی استان سمنان هدر می‌رود و لازم است شبکه توزیع آب این مناطق اصلاح شود.

وی بالاترین دغدغه برحق نخبگان، دانشگاهیان مردم و مسئولان استان سمنان را مسایلی مانند تامین آب، مسکن و اشتغال برشمرد و افزود: هنر در این است که در نبود بودجه، مشکلات با همت و پیگیری مضاعف و کار جهادی مسئولان حل شود.

استاندار سمنان گفت: مدیران مرتبط با موضوع آب، طی نشست‌های منظم هفتگی در خصوص ارائه راهکار مقابله با کم‌آبی گفت و گو کنند و در صورت نیاز از مقامات ارشد کشور، سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و رسانه‌ها کمک بگیرند.

هاشمی بیان کرد: در چرخه تولید، انتقال و مصرف آب، دستگاه‌های مختلف مانند زنجیر به یکدیگر پیوسته هستند و برای حل این بحران نیاز به همراهی و همکاری همه است.

وی افزود: به گفته بومیان جنوب شهر سمنان در گذشته با حفر ۵۰ متر در این منطقه می شد به آب رسید اما اکنون به حفر ۳۰۰ متر برای دستیابی به آب نیاز است و اگر برداشت و مصرف بی‌رویه و برداشت بی‌دقت از منابع آب به همین روال پیش رود، در آینده نزدیک این میزان از ۳۰۰ متر نیز فراتر می‌رود.

استاندار سمنان گفت: بالاترین دغدغه جهاد کشاورزی پس از آب نهاده های دامی است، استان سمنان به عنوان قطب دامپروری با یک میلیون و ۷۰۰ هزار راس دام سبک و طیور قابل توجه نباید مشکل تامین نهاده‌های دامی داشته باشد.

هاشمی تاکید کرد: فرونشست زمین نیز به عنوان مشکل بزرگ استان سمنان و نتیجه برداشت بی‌رویه آب است که رفع مسایل و مشکلات آن باید مد نظر باشد.

وی افزود: ۳۰ درصد از اعتبارات استانی است و  ۷۰ درصد در اختیار وزارتخانه ها قرار دارد؛ بنابراین لازم است مدیران استان برای جذب اعتبار از وزارتخانه‌ها تلاش کنند.

استاندار سمنان گفت: اگر آمارهای کنونی در تمام حوزه‌ها تا پایان سال حتی درصدی بهبود یابند ارزشمند است و می‌توان در مقابل مردم سربلند بود. مسئولان در صورتی که در زمینه‌ای موفق نبودند، با عذرخواهی و تلاش برای جبران، اعتماد مردم را جلب کنند.

استاندار سمنان تاکید کرد: پاسخگویی به رسانه‌ها مد نظر مدیران باشد زیرا خبرنگاران پل ارتباطی مسئولان و مردمان و کمک حال مسوولان هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha