صادرات خارجی قم ۸۹ درصد رشد کرد

قم-ایرنا- رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم رشد ۵۰ درصدی صادرات قم در ۶ ماه نخست سالجاری را مورد توجه قرار داد و گفت: سال گذشته تاپایان شهریورماه حجم صادرات قم ۵۴ میلیون دلار بود که امسال این رقم به ۱۰۷ میلیون دلار افزایش پیدا کرده است.

محمود سیجانی روز یکشنبه در حاشیه سومین جلسه توسعه مدیریت صادرات در جمع خبرنگاران، افزود: کشورهای عراق، افغانستان، ترکیه،امارات، پاکستان و آلمان مهمترین بازارهای هدف صادراتی قم و مراوداتی تجاری استان هستند.

وی بیان کرد: اقلام پایین دست پتروشیمی، مواد پلاستیکی،صنایع فلزی، لوازم خانگی، صنعت کفش و صندل، دستگاه آب شیرین کن، صنایع ریخته گری، مواد نفتی و شیمیایی مهمترین محصولات صادراتی قم هستند.

سیجانی خاطرنشان کرد: رشد متوسط صادرات کشور طی ۶ ماه نخست سالجاری ۶۷ درصد برآورد می شود که استان قم با رشد ۸۹ درصدی وضعیت مطلوب تری را تجربه کرده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم گفت: هدف گذاری کنونی استان قم در صادرات محصولات به کشورهای خارجی عبور از مرز ۲۵۰ میلیون دلار طی سال است.

سیجانی ابراز داشت: پیش بینی می شود با حل بحران کرونا و آغاز اجرایی شدن معاهدات بین المللی مانند قرارداد با چین و غیره به زودی استان قم بتواند از صادرات ۲۵۰ میلیون دلاری در سال عبور کند.

وی با اشاره به مشوق های صادراتی سازمان توسعه تجارت، بیان کرد: استان قم سال گذشته برای برای پیشبرد پروژه نمایشگاه بین المللی و تسهیل در امور صادرات از این مشوق ها استفاده کرده بود.

سیجانی ادامه داد: امسال نیز از این مشوق ها برای دریافت تسهیلات بانکی و بازپرداخت اقساط توسط فعالان اقتصادی و تجار و توسعه زیرساخت های صادراتی استان مانند تکمیل نمایشگاه بین المللی بهره خواهیم برد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم یادآور شد: توسعه زیرساخت های کشاورزی و راه اندازی سردخانه، اعزام و پذیرش هیات های تجاری و حضور در نمایشگاه بین المللی قم از مهمترین موارد قابل استفاده از این قبیل مشوق های ملی است.

حجم سرمایه‌گذاری انجام‌شده برای واحدهای صنعتی قم فراتر از ۷۷ هزار میلیارد ریال است که با این حجم از سرمایه‌گذاری صورت گرفته در حدود ۲ هزار و ۴۰۰ واحد صنعتی و تولیدی استان برای بیش از ۶۰ هزار تَن فرصت اشتغال ایجاد شده‌است.

قم دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمودآباد، درودگران، فناوری اطلاعات و ارتباطات (I.C.T) و چهار ناحیه صنعتی خورآباد، دستجرد، سیرو و طغرود است که هر کدام از آنها موقعیت ممتازی برای توسعه سرمایه‌گذاری، تولید و اشتغال دارند./

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha