۲۵ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۳۳
کد خبرنگار: 3184
کد خبر: 84507631
منبع: با مشارکت سایت تهران پروژکتور| ایرنا مسئولیتی در خصوص محتوای این خبر یا آگهی تبلیغاتی ندارد source
۰ نفر

برچسب‌ها

کفه ترازو به سمت سینمای نمایش خانگی سنگینی می کند!

با افزایش قیمت تلویزیون‌های نسل جدید انتخاب بین پروژکتور وتلویزیون خیلی کار سخت‌تری شده وخیلی ازمردم پیش‌فرض ذهنی‌شان این است که حتما باید تلویزیون داشته باشندکه البته دراین بین کفه ترازوبه سمت سینمای نمایش خانگی سنگینی می‌کند.دراین مقاله تفاوت پروژکتوربا تلویزیون برای انتخاب بهترین‌ها عنوان می‌شود.

این روزها بازار لوازم خانگی الکترونیکی دقیقا مانند بازار ارز آشفته است. با افزایش قیمت تلویزیون های نسل جدید انتخاب بین پروژکتور و تلویزیون خیلی کار سخت تری شده است. خیلی از مردم پیش‌فرض ذهنی‌شان این است که حتما باید تلویزیون داشته باشند، انگار که تلویزیون آن چیزی است که باید باشد و پروژکتور (تازه اصلا اگر کسی به آن فکر کند) فقط به کار ارائه‌های دانشگاهی و تجاری می‌آید.  ولی به نظر ما این خیلی بی‌انصافی است. چون راستش را بخواهید تفاوت پروژکتور با تلویزیون شاید خیلی هم چشم‌گیر نباشد. حتی پروژکتورها بعضا قیمت‌های خیلی مناسب‌تری دارند، دسترس‌پذیرتر هستند و خلاصه اگر از تلویزیون‌ها بیشتر نباشند، کمتر نیستند. ولی خب انتخاب هر کدام از آن‌ها به خودتان بستگی دارد. ما در این مقاله تفاوت پروژکتور با تلویزیون را بررسی می‌کنیم تا به شما کمک کنیم بهترین انتخاب را داشته باشید. این مطلب به همت تیم محتوای فروشگاه تخصصی تهران پروژکتور تهیه و تنظیم شده است؛ برای بازدید از ویترین محصولات این فروشگاه حتما به آن سری بزنید.

کفه ترازو به سمت سینمای نمایش خانگی سنگینی می کند!

تفاوت مهم پروژکتور با تلویزیون: به خاطر یک چمدان دلار!

یک تفاوت پروژکتور با تلویزیون که اصلا هم چیز کمی نیست، هزینه‌ای است که باید صرف خرید هر کدام کنید. در کل پروژکتورها به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه‌تر هستند؛ دست‌کم به لحاظ اندازه ابعاد پرده نمایش پروژکتور می‌توانید با زیر ۱۰۰۰ دلار سرمایه، یک پروژکتور HD با صفحه نمایش ۱۰۰ اینچی بخرید؛ در حالی که تلویزیون ۸۰ اینچی حداقل ۱۵۰۰ دلار قیمت دارد؛ تازه اگر بیش از این نباشد. اندازه صفحه نمایشگر هر چه که باشد معمولا نقطه شروع خیلی از خریداران است و بعد همه چیز در شعاع قیمت قرار می‌گیرد؛ مثل تکنولوژی OLED در تلویزیون‌ها و لیزرها در پروژکتورهای HD.

تفاوت تکنولوژی ۳LCD و DLP 

در حالت عادی، پروژکتورها فقط باید در فضاهای تاریک یا با نور کم مورد استفاده قرار گیرند. اما آیا این شرایط همیشه برقرار است؟ قطعا خیر، و برای رفع افت کیفیتی روشنایی پروژکتور در فضاهایی با نور پردازی بالا، سازنده‌های پرژکتور،  منبع نور قدرتمندتری را با اضافه کردن ترفندهای مختلف مثل تعبیه کردن عنبیه پویا و مواردی اینچنینی، در نظر گرفته‌اند. بنابراین هر چقدر روشنایی پرژکتور بیشتر باشد به تناسب برای مقابله با نور محیط آماده‌تر است. میزان روشنایی در پرژکتور بر حسب انسی لومن اندازه گیری می‌شود. پروژکتورها حداقل به ۱٫۵۰۰ لومن روشنایی نیاز دارند تا بتوانند در یک اتاق تاریک تصاویری واضح نمایش دهند. در فضاهایی که نور پردازی تا حدود کنترل شده است، حداقل ۳٫۰۰۰ لومن روشنایی کاملا ایده‌آلی است و در فضاهای بزرگ‌تر با نورپردازی بیشتر (مثل سالن کنفرانس) پروژکتورهایی با میزان روشنایی ۴٫۵۰۰ لومن به بالا گزینه‌های مناسبی هستند. تفاوت ویدئو پروژکتور ۳LCD و DLP در این میزان نور خروجی است.

ماندگاری تلویزیون ها کمی بیشتر از پروژکتورهای خانگی!

تلویزیون‌های جدید تقریبا هزینه نگهداری ندارند. LED هایی که به آن‌ها نیرو می‌دهند چنان طول عمر بالایی دارند که وقتی خراب شوند، بیشتر آدم دوست دارد کل تلویزیون را عوض کند تا اینکه نگران قطعه خراب‌شده باشد. این تفاوت در ماندگاری پروژکتور و تلویزیون خیلی مهم است. از سوی دیگر، پروژکتورها لامپ دارند و لامپ هم امکان سوختن دارد. تازه باید به این هم توجه کنید که ممکن است داخل پروژکتورتان خاک بنشیند. بعضی‌ها هستند که حوصله هیچ کاری برای نگهداری وسیله خود را ندارند؛ این است که همین یک ویژگی‌ هم می‌تواند کافی باشد تا به تلویزیون متمایل شوند تا پروژکتور.

تفاوت پروژکتور با تلویزیون در رزولوشن هم هست!

رزولوشن ۴K برای خود این روزها خیلی اعتبار به هم زده است. این دو دستگاه هر دو می‌توانند رزولوشن بالا داشته باشند. اما تفاوت پروژکتور با تلویزیون فقط در میزان عددی رزولوشن نیست.  اگر رزولوشن ۴k داشته باشید و صفحه نمایشتان بزرگ نباشد، اصلا متوجه آن نخواهید شد. به زور جا دادن آن تعداد پیکسل در یک تلویزیون با اندازه معمولی، یعنی توی سر جنس زدن و ندیدن ویژگی‌های خاصش.  تفاوت پروژکتور و تلویزیون در این زمینه زیاد است. تفاوت پروژکتور و تلویزیون در یک مسئله دیگر هم هست: نمایش جزئیات. واقعیت است که نمایش جزئیات ۴k در پروژکتورهای HD آنقدر خوب هست که به نظر ما می‌تواند برنده رقابت اعلام شود. هر چند باید بگوییم با بزرگتر شدن سال به سال تلویزیون، فاصله اندازه صفحه بین این دستگاه، مدام در حال کمتر شدن است. با این حال، هنوز خیلی مانده که تلویزیون به لحاظ اندازه صفحه به پای پروژکتور برسد.

 م. خ

منبع: با مشارکت سایت تهران پروژکتور| ایرنا مسئولیتی در خصوص محتوای این خبر یا آگهی تبلیغاتی ندارد source

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha