کوبیدن بر طبل تفرقه توسط هر گروهی، خیانت به اسلام و قرآن است

تهران- ایرنا- قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گفت: بزرگ کردن اختلافات و کوچک‌کردن اشتراکات یکی از توطئه‌های اساسی استکبار علیه ملت‌های مسلمان بوده و کوبیدن بر طبل تفرقه توسط هر حزب و گروهی، خیانت به اسلام و قرآن است.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام مجتبی اشجری امروز (یکشنبه، ۲۵ مهر) در جلسه هم‌اندیشی بزرگداشت هفته وحدت گفت: تنها راه نجات بشریت تمسک به سیره پیامبر خداست و امت اسلامی باید در مقابل آمریکا به عنوان شیطان بزرگ و رژیم صهیونیستی متحد شوند و در برابر زیاده خواهی‌های استکبار جهانی ایستادگی کنند.

وی با بیان اینکه وحدت یک اصل قرآنی و پیامبر اعظم (ص) مهمترین نقطه ایجاد وحدت است به آیه ۱۰۳ سوره آل عمران اشاره کرد و گفت: نقطه مقابل وحدت، پراکندگی، تفرقه و اختلاف است، لذا در قرآن مجید این دو مفهوم در کنار هم دیده می شود و می فرماید و اعتصموا بحبل الله جمیعا و لاتفرقوا

اشجری اضافه کرد: بسیاری از مشکلات به ظاهر حل نشدنی جهان اسلام، با وحدت و همدلی مسلمانان جهان، قابل حل است و نامگذاری هفته وحدت،فرصت مغتنمی است تا مسلمانان جهان در برابر فتنه انگیزی دشمنان اسلام از جمله شیطان بزرگ و رژیم صهیونیستی متحد شوند و در برابر زیاده خواهی های استکبار جهانی بایستند. تمام نخبگان، فرهیختگان و اندیشمندان در طول سال به‌ ویژه در هفته وحدت برای تحقق عملی شعار یا ایها المسلمون اتحدوا اتحدوا گام بردارند.

وی افزود: امروز کوبیدن بر طبل تفرقه از سوی هر حزب و گروهی، خیانت به اسلام و قرآن محسوب می شود. امامین انقلاب اسلامی، منادیان وحدت بین مسلمانان جهان هستند که ندای وحدت را به گوش جهانیان می رسانند.

کوبیدن بر طبل تفرقه توسط هر گروهی، خیانت به اسلام و قرآن است

اختلافات مذهبی، مهمترین ابزار استکباری علیه ملت های مسلمان است

اشجری از اختلافات مذهبی به عنوان مهمترین ابزار استکبار جهانی یاد کرد و گفت: بزرگ کردن محور اختلافات و کوچک کردن محور اشتراکات، یکی از اساسی‌ترین توطئه های استکبار جهانی علیه ملت‌های مسلمان است. در سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی برای وحدت، معانی متعددی از جمله، تکیه بر مشترکات، مقابله با دشمن و همدلی با یکدیگر، احساس برادری، نفی تنازع نه اثبات عقیده، یکدلی عاطفی و سیاسی در مقابل دشمن، همکاری فرقه های مسلمین با همدیگر و عدم معارضه آنها با هم، بیان شده است. همچنین ایشان می فرمایند معنای اتحاد بین ملت‌های اسلامی این است که در مسائل مربوط به جهان اسلام، هم سو حرکت کنند و به یکدیگر کمک کنند و در داخل این ملت‌ها، سرمایه‌هایشان را علیه یکدیگر به کار نبرند.

قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با بیان اینکه اقدام وحشیانه جانیان ضد دین در آستانه هفته وحدت به منظور ایجاد تفرقه بین مسلمین است، گفت: استکبار جهانی با استفاده ابزاری از داعش در به شهادت رساندن مردم مظلوم قندوز و قندهار افغانستان به دنبال اختلاف افکنی بین شیعه و سنی است.

هفته وحدت از آرمانهای قرآن و اسلام است

حجت الاسلام و المسلمین حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی نیز در این نشست ضمن تبریک پیشاپیش به مناسبت آغاز هفته وحدت، اظهار داشت: نشان نظام جمهوری اسلامی نشانی است که از سوی حضرت امام خمینی(ره) تولید شده و در زمان های مختلف خودش را به منصه ظهور می رساند و در قله های مختلف ظهور و بروز پیدا می کند، یکی از این قله ها هفته وحدت است. 

وی افزود: هفته وحدت بر اساس شعار امام راحل مبنی بر حمایت از مستضعفان جهان، پایه گذاری شده است؛ این هفته، هفته بین مذاهب و نحله های مختلف اسلامی و سازمان های مختلف جهان اسلام است و از آرمانهای قرآن و اسلام است. 
حجت الاسلام و المسلمین شهریاری گفت: از افتخارات ما این است که امت رسول الله(ص) هستیم؛ رهبر معظم انقلاب اسلامی با تأسیس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تلاش کردند شعار امام راحل را به منصه ظهور برسانند تا از این طریق اقدامات مؤثری برای دستیابی به وحدت پیگیری شود. 
وی تصریح کرد: ما در مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به دنبال شکل گیری امت واحده و تاسیس اتحادیه کشورهای اسلامی هستیم و این دو را در قله های شرف برای آینده جهان اسلام ترسیم کردیم تا با کمک جوانان فعال در حوزه جوان اسلام بتوانیم شعار امام خمینی(ره) در حمایت از مستضعفان جهان را عملی کنیم. 
شهریاری ضمن قدردانی از فعالیت های شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در هفته وحدت، خلاصه ای از برنامه های مجمع تقریب در این هفته از جمله برنامه های کنفرانس بین المللی وحدت را ارائه داد و گفت: در کنفرانس وحدت پیش رو ۴۱۴ سخنران از ۳۹ کشور جهان به صورت وبیناری و ۵۲ میهمان از ۱۶ کشور به صورت حضوری شرکت خواهند کرد؛ ۱۸۰ میهمان از استان های کشور هم در مراسم اختتامیه سخنرانی می کنند. 
دبیرکل مجمع تقریب گفت: ما در این کنفرانس هفت نشست تقریبی با عنوان امت همدل و ۲۴ نشست وبیناری داریم که یک نشست به بحث فلسطین و مقاومت و نشست دیگری هم مختص آیت الله تسخیری خواهند بود. 
وی با اشاره به پخش کلیپ ها و برنامه های تصویری پیرامون امت واحده در کنفرانس وحدت امسال اظهار داشت: برخی نهادها و اشخاص، فعالیت های تقریبی و وحدتی خود را به صورت آتش به اختیار و به روال گذشته دنبال می کنند، استانهای مختلف نیز می توانند به همین شکل فعالیت های خود را برای این هفته داشته باشند. 
دبیرکل مجمع تقریب با اشاره به نامگذاری ایام هفته حدت خاطر نشان کرد که روز ۱۳ ربیع الاول به عنوان روز فلسطین و مقاومت، روز ۱۴ ربیع الاول روز صلح و همزیستی مذهبی، ۱۵ ربیع الاول روز مقابله با استکبار جهانی، ۱۶ ربیع الاول روز حمایت از مظلومان جهان و ۱۷ ربیع الاول به عنوان روز ولایت و رهبری نامگذاری شده است. 
وی تأکید کرد: ما بحث وحدت را به عنوان یک مسأله راهبردی و نه موقت دنبال می کنیم؛ منظور از وحدت یکی شدن مذاهب نیست بلکه مقصود یافتن منافع مشترک و تلاش برای دستیابی به این منافع، حل مشکلات امت و دستیابی به آرمان توصیه شده قرآن کریم یعنی همان آیه « مُّحَمَّدٌ رَّسُولُ اللَّهِ ۚ وَالَّذِینَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَی الْکُفَّار» است؛محمد (ص) فرستاده خداست و کسانی که با او هستند در برابر کفار سر سخت و در میان خود مهربانند.
دبیرکل مجمع تقریب تأکید کرد: دشمن مشترک ما رژیم صهیونیستی است که برای ایجاد تفرقه و نزاع بین مذاهب در کشورهای اسلامی برنامه ریزی های متعدد دارد؛ اگر ما در جایی تفرقه گرایی و طایفه گرایی داریم، این استکبار جهانی و رژیم صهیونیستی هستند که تلاش می کنند تا این طایفه گری را تبدیل به خشونت و جنگ و ترور و توهین به مقدسات کنند، کینه را در جامعه اسلامی ترویج و مانع ایجاد امت واحده شوند.
وی اظهار داشت: همه ما وظیفه داریم مسأله وحدت را دنبال کنیم؛ هر شیعه و یا سنی که به مذهب دیگری توهین کند از امت رسول خدا (ص) نیست.
شهریاری گفت: به همه دولتمردان کشورهای اسلامی توصیه می کنیم نقشه های شوم دشمن از جمله عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را خنثی کنند؛ عادی سازان روابط به دامن اسلام و قرآن برگردند و دست از حمایت رژیم اشغالگر صهیونیستی بردارند، چرا که امت اسلام نمی تواند این اقدام کشورهای اسلامی را تحمل کند و آن را خیانت به امت اسلام و قرآن و رسول خدا(ص) می داند.

هفته وحدت در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی از سوی امام خمینی (ره) مطرح شد و همه ساله از ۱۲ ربیع الاول سالروز میلاد پیامبر اعظم (ص) به روایت اهل سنت آغاز می شود و تا ۱۷ ربیع الاول سالروز ولادت رسول خدا (ص) به روایت شیعیان ادامه خواهد داشت که امسال از ۲۷ مهر تا دوم آبان خواهد بود. در همین راستا کنفرانس بین المللی وحدت از سوی جمهوری اسلامی ایران برگزار می شود.

مجمع تقریب مذاهب اسلامی از سال ۶۹ به دستور رهبر معظم انقلاب تشکیل شده، تاکنون ۳۴ دوره از کنفرانس وحدت برگزار شده است که اولین تا چهارمین کنفرانس وحدت قبل از تشکیل مجمع تقریب مذاهب در سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شده است. 

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha