دوره آشنایی با وظایف دهیاران در قم برگزار می‌شود

قم-ایرنا- دوره آموزشی آشنایی با وظایف، تشکیلات و جایگاه قانونی دهیاری‌ها و شوراهای اسلامی روستا ویژه دهیاران، مسوولان مالی و فنی دهیاران تابعه روستاهای قم به سفارش دفتر امور روستایی و شوراهای استان در حال برگزاری است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از جهاد دانشگاهی واحد استان قم، این دوره آموزشی در راستای ارتقای سطح دانش و آگاهی متولیان روستایی با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی مقابله با کرونا و به استناد تفاهم نامه همکاری پژوهشی، آموزشی، فرهنگی، کارآفرینی و اشتغال استانداری قم با جهاد دانشگاهی استان به مدت ۱۶ ساعت در تمامی بخش های استان قم برگزار می شود.

در این دوره آموزشی تشکیلات، انتخابات، وظایف و اختیارات شوراھا، ترتیب رسیدگی به تخلفات و سایر مقررات شوراهای اسلامی کشور بیان می‌شود.

سید مسلم حسینی، معاون دفتر امور روستایی و شوراهای استان قم در ارائه مطالب آموزشی این دوره با اشاره به تعداد اعضای شورای اسلامی روستاها گفت: نفرات شورای روستاهای تا ۱۵۰۰ نفر جمعیت سه نفر و روستاھای بیش از ۱۵۰۰ نفر جمعیت و بخش پنج نفر خواھد بود.

وی در ادامه مطالب خود به انتخابات شوراهای روستا پرداخت و گفت: انتخاب اعضای شورای روستا و شھر به صورت مستقیم، عمومی، با رأی مخفی و اکثریت نسبی آراء خواھد بود و در صورتی که آراء دو یا چند نفر از داوطلبان مساوی باشد اولویت با ایثارگران میباشد و در صورت نبودن افراد مذکور اولویت با فرد یا افرادی است که دارای مدرک تحصیلی بالاتر ھستند و در صورت یکسان بودن مدرک تحصیلی ملاک انتخاب قرعه است.

حسینی همچنین به بیان وظایف و اختیارات شورای اسلامی روستا پرداخت و گفت: نظارت و پیگیری بر حسن اجرای مصوبات شورای اسلامی روستا، ارائه پیشنهاد جهت رفع کمبودھا، نارسایی ها و نیازها به مقامات ذیربط، تشکیل گردھمایی عمومی جهت ارائه گزارش کار و دریافت پیشنهادات و پاسخ به سوالات و جلب مشارکت و خودیاری مردم برای پیشبرد امور روستا حداقل دو بار در سال و با پانزده روز اعلام قبلی، تبیین و توجیه سیاستھای دولت و تشویق و ترغیب روستائیان جهت اجرای سیاستهای مذکور و نظارت و پیگیری اجرای طرحها و پروژه های عمرانی اختصاص یافته به روستا از جمله وظایف این شورا است.

معاون دفتر امور روستایی و شوراهای استان قم همچنین همکاری با مسئولان ذیربط برای احداث، اداره، نگھداری و بهره‌برداری از تاسیسات عمومی، اقتصادی، اجتماعی و رفاهی مورد نیاز روستا، کمک‌رسانی و امداد در مواقع بحرانی و اضطراری مانند جنگ و وقوع حوادث غیرمترقبه و نیز کمک به مستمندان و خانواده‌ھای بی‌سرپرست با استفاده از خودیاری‌ھای محلی تلاش برای رفع اختلافات افراد و محلات و حکمیت میان آنها، و پیگیری شکایات اهالی روستا از ادارات حوزه مربوط از طریق مقامات مسئول را از دیگر وظایف شورای اسلامی روستا برشمرد.

حسینی در ادامه به شرح کامل وظایف و اختیارات شورای اسلامی روستا پرداخت و افزود: ھمکاری با نیروھای انتظامی جھت برقراری امنیت و نظم عمومی حسب درخواست بخشدار، ایجاد زمینه مناسب و جلب مشارکت عمومی در جهت اجرای فعالیتھای تولیدی وزارتخانه‌ھا و سازمانھای دولتی، فراھم نمودن زمینه مشارکت و جلب همکاری مردم در جهت ایجاد و توسعه نهادهای مدنی، کتابخانه و مراکز فرهنگی، بهبود و ارتقاء فرھنگی اقشار مختلف به ویژه جوانان و بانوان و برنامه ریزی در انجام خدمات اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی، سوادآموزی، تهیه جغرافیای تاریخی و شناسنامه روستا و دانش بومی و سایر امور با هماھنگی مراجع ذی ربط و انتخاب فردی ذیصلاح به سمت دهیار برای مدت چهار سال بر اساس آیین‌نامه مربوط و معرفی به بخشدار جھت صدور حکم نیز از وظایف و اختیارات شوراهای روستا است.

گفتنی است این دوره آموزشی روز پنجشنبه ۲۲ مهرماه در شهرستان کهک و روز شنبه ۲۴ مهرماه در قم آغاز شد و طبق برنامه قبلی روز دوشنبه ۲۶ مهرماه در کهک و روز یکشنبه ۲۵ مهرماه در قم به پایان خواهد رسید.

همچنین این دوره آموزشی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه ۲۷ و ۲۸ مهرماه در بخش خلجستان، پنجشنبه و شنبه ۲۹ مهرماه و ۱ آبان ماه در بخش سلفچگان، یکشنبه و دوشنبه ۲ و ۳ آبان ماه در بخش جعفرآباد و سه‌شنبه و چهارشنبه ۴ و ۵ آبان ماه در بخش قاهان برگزار خواهد شد./

دوره آشنایی با وظایف دهیاران در قم برگزار می‌شود

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha