نگاه آیت الله مهدوی کنی به زن، تسهیل‌گرانه و مقید به مبانی اسلامی بود

تهران- ایرنا- عضو هیات علمی پردیس خواهران دانشگاه امام صادق (ع) با اشاره به نگرش حضرت آیت الله مهدوی کنی (ره) به جایگاه زن گفت: ایشان همواره نگاه و عملکردی تسهیل گرایانه، مقید به اصول و مبانی اسلامی و مناسب با شخصیت عاطفی بانوان در ابعاد تربیتی، عرصه علم‌آموزی و حجاب داشتند.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری دانشگاه امام صادق (ع)، در وبینار علمی «ترسیم‌گر اندیشه‌ای پویا در نقش بانوی مسلمان» ویژه هفتمین سالگرد رحلت آیت الله مهدوی کنی (ره)، فاطمه کاظمپور از اعضای هیأت علمی پردیس خواهران با اشاره به موضوع زن، جامعه و اهمیت آن گفت: پرداختن و توجه به این مساله از دیدگاه اندیشمندان توحیدی لازم و ضروری است.

وی در همین راستا به دیدگاه‌های آیت الله مهدوی کنی(ره)، یار دیرین امام و رهبری اشاره کرد و رویکرد این پژوهش که همانا مطالعه همه‌جانبه آثار این عالم فرزانه است را تشریح کرد و خاطر نشان کرد: در سیره ایشان در مورد خانواده، بانوان و دختران نکات بسیار ارزشمندی وجود دارد که نیاز به پژوهش و اندیشه ورزی دارد. به ویژه که آیت الله کنی (ره)، این نظریات و اندیشه‌های ناب را با تاسیس یک مرکز آموزش عالی برای بانوان با نگاهی عالمانه و برگرفته از استاد خودشان حضرت امام خمینی(ره)، به صورت عملی پیاده سازی کرده و نگاه علمی و عملی ایشان بسیار ارزشمند است.

عضو هیأت علمی پردیس خواهران دانشگاه امام صادق (ع) در ادامه به تشریح و توصیف الگوی رفتاری- تربیتی آیت الله مهدوی کنی (ره) در حیطه زنان و خانواده در قالب کار تحقیقی و پژوهشی پرداخت و اظهار داشت: ضرورت این کار را تعمق و بازخوانی اندیشه و سیره عملی فقیهان، عالمان دین و اخلاق به عنوان مرجع فهم و تبیین آموزه‌های اسلامی همچنین توجه به مسئله زن و خانواده به عنوان یکی از موضوعات پرچالش و مهم جامعه امروز می طلبد.

در بخش دیگری از این وبینار دکتر مهدیه مهدوی از دیگر اعضای هیات علمی پردیس خواهران دانشگاه امام صادق (ع) به تشریح و تبیین شاخص‌ها و مولفه‌های برآمده از این کار تحقیقی پرداخت و افزود: از مولفه‌های استخراج شده در این کار پژوهشی، موضوع الگودهی از بانوان شایسته در جایگاه انسان کامل است. آیت الله مهدوی کنی همواره توسل به ساحت مقدس حضرت فاطمه (س) و حضرت معصومه (س) را سرلوحه کار خود قرار می‌دادند و دیگران را نیز به این امر مهم توصیه می‌کردند.

وی ادامه داد: ایشان هر سال اصرار به برگزاری مراسم فاطمیه و عزاداری برای بانوی دو عالم داشتند. همواره تاکید می‌کردند هرگز نباید نسبت به روزهای وفات و ولادت این بزرگواران بی تفاوت باشیم. زمانی که در قم درس می‌خواندند هر وقت به مشکل یا شبهه‌ای برمی‌خوردند به حضرت معصومه (سلام الله علیها) متوسل می‌شدند و از ایشان مدد می خواستند و دیگران را هم به این توسل‌ها رهنمون می‌کردند.

مهدوی در ادامه به لزوم استقلال بانوان، با تاکید بر حفظ حجاب و عفاف از دیدگاه آیت الله مهدوی کنی(ره) اشاره کرد و گفت: از موارد مورد تائید و تاکید حاج آقا مهدوی کنی (ره) حفط حجاب و عفاف بود و ایشان این موضوع را ضامن رشد معنوی و پاکدامنی بانوان، عامل رشد و امنیت جامعه می‌دانستند.

عضو هیأت علمی پردیس خواهران دانشگاه امام صادق (ع) اضافه کرد: آیت الله کنی (ره) با تاسیس دانشگاه ویژه بانوان، اجرای مسأله عدم اختلاط در دانشگاه‌ها را باعث رشد علمی، مدیریتی و شخصیتی بانوان دانسته و مقوله حجاب و عفاف را در مقابله با اشاعه بی بند و باری و جلوگیری از اهانت به شخصیت زن بسیار موثر می‌دانستند.

وی در ادامه به تشریح موضوع توجه به استقلال اجتماعی و اقتصادی بانوان پرداخت و تصریح کرد: حضور و بروز اجتماعی بانوان در عرصه‌های علم‌آموزی، تاکید بر ایفای نقش‌های همسری و مادری وهمچنین تاکید بر حفط نهاد خانواده مصداقی از توجه به دیدگاه‌های آیت الله کنی (ره) است.

مهدوی به تبیین نتایج این کار پژوهشی پرداخت و افزود: ایشان همواره نگاه و عملکردی تسهیل گرایانه مقید به اصول و مبانی اسلامی و مناسب با شخصیت عاطفی بانوان در ابعاد تربیتی، عرصه علم‌آموزی و حجاب داشتند و معتقد بودند حضور فیزیکی و معنوی بانوان مسلمان با رعایت اصول و احکام شرعی عامل شکوه و جلال جامعه اسلامی است.

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha