پژوهشگران یزدی برای نخستین بار علوفه گلخانه‌ای در استان تولید کردند

یزد - ایرنا - عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی یزد گفت: پژوهشگران این مرکز موفق شدند برای نخستین بار در استان پرورش و تولید علوفه دامی را در فضای گلخانه ای انجام دهند.

به گزارش روزیکشنبه روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان یزد،غلامحسن رنجبر افزود: طرح پژوهشی یک ساله تولید علوفه دامی در فضای گلخانه، از فروردین ماه سال ۱۴۰۰ در فضای یکهزار و ۵۰۰ متر مربع گلخانه آغاز شد.

وی افزود: این طرح پژوهشی بر روی ۱۰ گونه علوفه‌ای انجام شد که تاکنون سورگوم با عملکرد ۱۲۰ تن در هکتار در هر مرحله برداشت موفق‌تر از سایر گونه‌ها در فضای گلخانه ای بود،هر چند تحقیقات بر روی سایر گونه‌ها ادامه دارد.

پژوهشگران یزدی برای نخستین بار علوفه گلخانه‌ای در استان تولید کردند


 وی ادامه داد: با توجه به اینکه این طرح یک ساله است پیش بینی می‌کنیم عملکرد سورگوم تا پایان سال ۲ برابر این میزان باشد.
 به گفته عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی یزد ،مصرف آب در این نوع کشت۷۰ درصد کمتر از روش غیر گلخانه‌ای است.

رییس جهاد کشاورزی استان یزد هم گفت: این گونه‌ گیاه علوفه‌ای در گلخانه‌هایی با سازه‌های ضعیف نیز قابل پرورش است و برای پرورش آن از آب‌های کم کیفیت نیز می‌توان استفاده کرد.
ابوالفضل وکیلی افزود: با توجه به اینکه گیاهان علوفه‌ای از رشد خوبی برخوردارند و می‌توانند با مصرف عناصر اضافی موجود در خاک در امر تعادل بخشی عناصر خاک موثر باشد از این قبیل گیاهان می‌توان به عنوان محصول بین ۲ کشت در گلخانه‌ها استفاده شود.

وی خاطرنشان کرد: مصرف انرژی در کشت علوفه گلخانه‌ای به طور چشمگیری کاهش می‌یابد.

یزد با حدود چهار میلیون واحد دامی یکی از مراکز عمده تولید شیر وگوشت قرمز در ناحیه مرکزی ایران که آب وهوای گرم و خشک قرار دارد. محسوب می شود.

این استان عمده علوفه مورد نیاز دام های خود را از دیگر مناطق کشور تامین می کند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha