سنددار شدن ۲۳ هزار رقبه ملکی در ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۰

تهران _ ایرنا_ رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه از سنددار شدن ۲۳ هزار رقبه ملکی در ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: رسیدگی به وضعیت اسناد موقوفه و حفظ آنها یکی از دغدغه‌های سازمان اوقاف و امور خیریه است.

به گزارش ایرنا از سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه پیش از ظهر امروز (۲۵ مهر) در مراسم «رونمایی از نظام هویت هوشمند موقوفات کشور» که در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برگزار شد، رسیدگی به وضعیت اسناد موقوفه و حفظ آنها را یکی از دغدغه‌های سازمان اوقاف و امور خیریه عنوان کرد و افزود: برخی افراد در طول تاریخ درصدد اختفای این اسناد بوده‌اند و حتی در برخی موارد این اسناد تاریخی، مورد تعدی و تجاوز واقع شدند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه «نظام هویت هوشمند موقوفات کشور» حرکت و سرعت ما را برای رسیدگی به اسناد موقوفه افزایش می‌دهد، تصریح کرد: با این تفاهم‌نامه، پلاک‌های وقفی را بررسی می‌کنیم؛ در گام دوم سازمان اوقاف و امور خیریه را شفاف‌تر و موثرتر مشاهده خواهید کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین خاموشی تاکید کرد: «نظام هویت هوشمند موقوفات کشور» باعث می‌شود تا سازمان اوقاف و امور خیریه در راستای حل مشکلات با برخی نهادها مثل سازمان جنگل‌ها، مذاکره شفاف‌تری داشته باشد.

وی با اشاره به مهم بودن سه گذاره حفظ موقوفات، افزایش منافع موقوفات منفعتی و اجرای نیت در سازمان اوقاف و امور خیریه، گفت: سامانه نظام هویت هوشمند موقوفات کشور یاری‌دهنده ما در گذاره اول خواهد بود و قدرت تصمیم‌گیری ما را افزایش می‌دهد.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با تاکید بر اینکه ۲۳ هزار رقبه ملکی از اراضی موقوفه در ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۰ دارای سند شدند، تصریح کرد: تا پایان سال ۱۴۰۰ شناسه‌ها را تکمیل می‌کنیم و سراغ پلاک‌های ثبتی می‌رویم.

حجت‌الاسلام والمسلمین خاموشی خاطرنشان کرد: انشالله «نظام هویت هوشمند موقوفات کشور» بر شفافیت بیافزاید و باعث شود تا مردم وقف‌های جدیدی داشته باشند؛ در همین ایام نیز وقف‌های جدید زیادی با نیازهای توسعه علم و فناوری به ثبت رسیده است.

ذبیح‌الله خدائیان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز در این مراسم گفت: به مناسبت دهه وقف ما نظام هویت هوشمند موقوفات کشور را تعیین می‌کنیم که نقش موثری در شفافیت موقوفات، تسریع در انجام امور، ارتقاء کیفیت، ارائه خدمات و نظارت الکترونیکی دارد.

وی ادامه داد: در واقع با هر وقفی، یک شخصیت حقوقی جدید ایجاد می‌شود که این شخصیت حقوقی نیاز به یک شناسه دارد و همانطور که با تولد هر فرد یک شناسنامه حقیقی برای احراز هویت صادر می‌شود با هر وقفی نیز یک شناسه ملی و شناسنامه حقوقی صادر می‌شود که احراز هویت آن شخصیت حقوقی از طریق این شناسه ‌صورت یکتا صورت می‌گیرد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: بعد از آن تمام امور از طریق آن شناسه قابل رصد و پیگیری است و تاکنون نیز اختصاص شناسه به‌صورت وقفی در سازمان ثبت صورت می‌گرفت، اما با همکاری سازمان اوقاف در دوره جدید این نظام هویت هوشمند ایجاد شده است تا از این به بعد به محض اینکه وقفی صورت می‌گیرد، اطلاعات آن به‌صورت الکترونیکی به سازمان ثبت ارسال و به‌صورت الکترونیکی نیز تمام مشخصات اطلاعات آن و به‌صورت لحظه‌ای فراهم می‌شود و تمام مراحل و تغییرات به‌طور الکترونیکی انجام می‌گیرد.

خدائیان یادآور شد: با این اطلاعات الکترونیکی هم شفافیت در اداره آن صورت می‌گیرد و هم با سرعت عملی که ایجاد می‌شود ما تعداد زیادی شناسه حقوقی اختصاص می‌دهیم؛ ضمن اینکه امکان اشتباه نیز کمتر می‌شود و یک نوع تحول در بحث نظارت بر موقوفات با ایجاد نظام هویت هوشمند صورت می‌گیرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، مراسم «رونمایی از نظام هویت هوشمند موقوفات کشور» پیش از ظهر امروز (۲۵ مهر) با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برگزار شد.

در این مراسم، حجت‌الاسلام امرالله ‌حسنی‌نیا معاون امور اوقافی، حقوقی و ثبتی سازمان اوقاف و امور خیریه، مجتبی باقرزاده مدیرکل اسناد و ثبتی سازمان اوقاف و امور خیریه، ذبیح‌الله خدائیان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و معاونان و مدیران این سازمان حضور داشتند.

در انتهای مراسم «رونمایی از نظام هویت هوشمند موقوفات کشور»، هویت هوشمند شناسه ملی امامزاده صالح (ع) به‌طور آزمایشی ایجاد شد.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha