تزریق واکسن کرونا در زنجان از یک میلیون دُز گذشت

زنجان - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: تا روز گذشته یک میلیون و ۵۹ هزار و ۸۹۳ دُز واکسن در استان تزریق شد که نوبت اول بیش از ۷۰۰ هزار دُز را شامل می شود که با تمهیدات فراهم شده، همکاری و اقبال مردم، زنجان بیشترین میزان واکسیناسیون را به خود اختصاص داده است.

دکتر پرویز قزلباش روز یکشنبه در نشست خبری آن لاین با خبرنگاران با اشاره به روند کنونی واکسیناسیون در استان افزود: تا کنون بیش از ۸۳ درصد گروه هدف استان دُز اول و حدود ۵۰ درصد نیز هر ۲ دُز واکسن کرونا را دریافت کرده اند.

وی با بیان اینکه واکسیناسیون جمعیت بالای ۶۰ سال استان بطور تقریبی به ۸۷ درصد رسیده است، اضافه کرد: واکسیناسیون کامل بالای ۱۸ سال زنجان نیز به رقم ۴۷ درصد رسیده و این عدد در جمعیت بالای ۱۲ سال نیز ۴۳ درصد اعلام شده است.

این مسوول با ابراز امیدواری نسبت به وضعیت خوب واکسیناسیون در استان خاطرنشان کرد: در کنار رعایت پرتکلهای بهداشتی در بروز موج ششم کرونایی، موج سهمیگن تری به وقوع نخواهد پیوست، این در حالی است که کارکرد ویروس کرونا بسیار پیچیده است.

وی با اشاره به اینکه واکسیناسیون می تواند میزان ابتلا، بستری و مرگ ناشی از کرونا را کاهش دهد، گفت: با واکسن ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا به صفر نمی رسد و رعایت پروتکل ها همچنان امری مهم و جدی است.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان با تاکید بر اینکه در نیمه دوم آبان احتمال درگیری با موج ششم وجود دارد ادامه داد: اگرچه طول موج و مدت زمان آن هنوز مشخص نیست چرا که باید پارامترهای متعددی از جمله میزان واکسیناسیون، رعایت پروتکل‌های بهداشتی، جلوگیری از برگزاری تجمعات و اعمال محدودیت‌ها در این زمینه مورد توجه قرار گیرد.

وی همچنین به موضوع تزریق دُز سوم واکسن کرونا یا همان یادآور اشاره کرد و گفت: تزریق دُز یادآور به ۲ دسته افراد در معرض خطر گروه اول کادر بهداشت و درمان و گروه دوم، بیماران پرخطر بر اساس تقسیم بندی که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام می‌کند، انجام خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه خوشبختانه مقدمات تزریق دُز یادآور برای کادر درمان فراهم شده است خاطرنشان کرد: از حدود ۱۰ روز قبل این مهم در استان شروع شده و همچنان ادامه دارد و برای گروههای پر خطر نیز با برنامه ریزی تزریق واکسن انجام خواهد شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha